TP-Link EAP110-OUTDOOR wireless access point 300 Mbit/s Power over Ethernet (PoE) (EAP110-OUTDOOR)
SKU:
EAP110-OUTDOOR
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
TP-Link EAP110-OUTDOOR wireless access point 300 Mbit/s Power over Ethernet (PoE) (EAP110-OUTDOOR)
SKU:
EAP110-OUTDOOR
Description
TP-Link EAP110-OUTDOOR wireless access point 300 Mbit/s Power over Ethernet (PoE) (EAP110-OUTDOOR)
TP-Link EAP110-OUTDOOR wireless access point 300 Mbit/s Power over Ethernet (PoE)
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “TP-Link EAP110-OUTDOOR wireless access point 300 Mbit/s Power over Ethernet (PoE) (EAP110-OUTDOOR)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “TP-Link EAP110-OUTDOOR wireless access point 300 Mbit/s Power over Ethernet (PoE) (EAP110-OUTDOOR)” Cancel reply
Description
TP-Link EAP110-OUTDOOR wireless access point 300 Mbit/s Power over Ethernet (PoE) (EAP110-OUTDOOR)
TP-Link EAP110-OUTDOOR wireless access point 300 Mbit/s Power over Ethernet (PoE)
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: EAP115
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EAP683 LR
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: CPE510
In Stock
Excl. VAT: £45.48
Incl. VAT: £54.58
Incl. VAT: £54.58
SKU: NSM5
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 4 |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3u |
| Power consumption (typical) | 8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| AC input voltage | 24 V |
| Product colour | White |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 4.9 - 5.9 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Qualcomm Atheros |
| Processor architecture | MIPS 24Kc |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power consumption (typical) | 8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.5 A |
| AC input voltage | 24 V |
| Product colour | White |
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Antenna gain level (max) | 16 dBi |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Built-in processor | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Width | 80 mm |
| Depth | 31 mm |
In Stock
Excl. VAT: £61.79
Incl. VAT: £74.15
Incl. VAT: £74.15
SKU: EAP613
In Stock
Excl. VAT: £77.05
Incl. VAT: £92.46
Incl. VAT: £92.46
SKU: UAP-AC-PRO
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 5 |
| Maximum data transfer rate | 1300 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power consumption (max) | 9 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Pole, Wall |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 1300 Mbit/s |
| Maximum indoor range | 122 m |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1300 Mbit/s |
| Security algorithms | AES, TKIP, WEP, WPA, WPA2 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power consumption (max) | 9 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.5 A |
| AC input voltage | 48 V |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| Internal | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Antennas quantity | 3 |
| Antenna gain level (max) | 3 dBi |
| Reset button | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Width | 196.7 mm |
| Depth | 196.7 mm |
| Weight | 350 g |
| Height | 35 mm |
| Mounting kit | Yes |
| PoE adapter included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| PoE adapter included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
In Stock
Excl. VAT: £114.46
Incl. VAT: £137.35
Incl. VAT: £137.35
SKU: U6-IW
Key Features:
| Brand | Ubiquiti | |
| Type | Wireless Access Point | |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 | |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s | |
| AC input voltage | 24 V | |
| Housing material | Aluminium, Plastic | |
| Power consumption (max) | 13 W | |
| Antenna gain level (max) | 5.9 dBi | |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C | |
| Product colour | White | |
| 6 GHz | No | |
| 2.4 GHz | Yes | |
| 5 GHz | Yes | |
| VLAN support | Yes | |
| Quality of Service (QoS) support | Yes | |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s | |
| Bluetooth | Yes | |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes | |
| MIMO type | Multi User MIMO | |
| MIMO | Yes | |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 573.5 Mbit/s | |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4800 Mbit/s | |
| Security algorithms | WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2, WPA3 | |
| Supported network protocols | 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11ac, 802.11ax, 802.1Q | |
| Internal RJ-45 ports quantity | 4 | |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 | |
| Power consumption (max) | 15.4 W | |
| Power consumption (typical) | 13.5 W | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes | |
| Input current | 0.5 A | |
| DC voltage range | 48 V | |
| Housing material | Aluminium, Plastic | |
| Placement | Wall | |
| Product colour | White | |
| Reset button | Yes | |
| LED indicators | Yes | |
| Certification | CE, FCC, IC | |
| Antenna type | Internal | |
| Antenna gain level (max) | 5.9 dBi | |
| Reset button | Yes | |
| LED indicators | Yes | |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes | |
| Width | 96 mm | |
| Depth | 31.2 mm | |
| Weight | 460 g | |
| Height | 139.7 mm | |
| Mounting kit | Yes | |
| Mounting kit | Yes | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% | |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C | |
In Stock
Excl. VAT: £142.06
Incl. VAT: £170.47
Incl. VAT: £170.47
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.