Wacom Cintiq Pro 16 (2021) UK graphic tablet Black 346 x 194 mm USB (DTH167K0B-UK)
SKU:
DTH167K0B-UK
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, Jun 1
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, Jun 1
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Be the first to review “Wacom Cintiq Pro 16 (2021) UK graphic tablet Black 346 x 194 mm USB (DTH167K0B-UK)” Cancel reply
Description
Wacom Cintiq Pro 16 (2021) UK graphic tablet Black 346 x 194 mm USB (DTH167K0B-UK)
Wacom DTH167K0B-UK Cintiq Pro 16 (2021) UK graphic tablet Black 346 x 194 mm USB
Specifications
| Tablet | |
|---|---|
| Device interface | USB |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Working area | 346 x 194 mm |
| Connectivity technology | Wired |
| Pen | |
| Pen included | Yes |
| Wireless pen | Yes |
| Pressure levels | 8192 |
| Battery-free pen | Yes |
| Display | |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Display | IPS |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Response time | 30 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| HD type | UHD |
| Touchscreen | Yes |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 15 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 410 mm |
| Depth | 266 mm |
| Height | 22 mm |
| Tablet weight | 1.9 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, HDMI, USB Type-C to USB Type-A, USB Type-C to USB Type-C |
| Design | |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: ACK-20001
In Stock
Get Instant Price
SKU: F8W934ZZ
In Stock
Excl. VAT: £29.73
Incl. VAT: £35.67
Incl. VAT: £35.67
SKU: OVA010ZZ
In Stock
Excl. VAT: £50.50
Incl. VAT: £60.60
Incl. VAT: £60.60
SKU: ACK620K
In Stock
Excl. VAT: £65.44
Incl. VAT: £78.52
Incl. VAT: £78.52
SKU: ACK4490602Z
Key Features:
| Brand | Wacom |
| Product Type | Graphic Tablet Accessories |
| Product type | Replacement cable |
| Brand compatibility | Wacom |
| Compatibility | One 12 One 13 touch |
| Product colour | Black |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
In Stock
Excl. VAT: £65.55
Incl. VAT: £78.66
Incl. VAT: £78.66
SKU: KP-501E-01
In Stock
Excl. VAT: £82.80
Incl. VAT: £99.36
Incl. VAT: £99.36
SKU: ACK64804KZ
In Stock
Excl. VAT: £114.70
Incl. VAT: £137.64
Incl. VAT: £137.64
SKU: DTK1660K0B
In Stock
Excl. VAT: £413.88
Incl. VAT: £496.65
Incl. VAT: £496.65
SKU: DTK2260K0A
In Stock
Excl. VAT: £662.50
Incl. VAT: £795.00
Incl. VAT: £795.00
SKU: DTH172K0B
In Stock
Excl. VAT: £1,986.60
Incl. VAT: £2,383.92
Incl. VAT: £2,383.92
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.