Wacom Cintiq 22 graphic tablet Black USB (DTK2260K0A)
SKU:
DTK2260K0A
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £662.50
Incl. VAT: £795.00
Delivery Date:
Monday, Jun 1
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Buy new:
Excl. VAT: £662.50
Incl. VAT: £795.00
Delivery Date:
Monday, Jun 1
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Be the first to review “Wacom Cintiq 22 graphic tablet Black USB (DTK2260K0A)” Cancel reply
Description
Wacom Cintiq 22 graphic tablet Black USB (DTK2260K0A)
Wacom DTK2260K0A Cintiq 22 graphic tablet Black USB
Specifications
| Tablet | |
|---|---|
| Device interface | USB |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Connectivity technology | Wired |
| Pen | |
| Pen included | Yes |
| Wireless pen | Yes |
| Pressure levels | 8192 |
| Display | |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Response time | 22 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Brightness | 210 cd/m² |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Colour gamut | 72% |
| Display diagonal | 54.6 cm (21.5″) |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Tilt angle range | 16 – 82° |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Tilt angle range | 16 – 82° |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave |
| Power | |
| AC adapter power | 36 W |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| AC adapter output current | 3 A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 13 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Width | 570 mm |
| Depth | 40 mm |
| Height | 359 mm |
| Tablet weight | 5.58 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, HDMI, USB |
| Tablet stand | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Power cable length | 1.8 m |
| USB cable length | 2 m |
| HDMI cable length | 2 m |
| Design | |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: ACK-20001
In Stock
Get Instant Price
SKU: F8W934ZZ
In Stock
Excl. VAT: £29.73
Incl. VAT: £35.67
Incl. VAT: £35.67
SKU: OVA010ZZ
In Stock
Excl. VAT: £50.50
Incl. VAT: £60.60
Incl. VAT: £60.60
SKU: ACK620K
In Stock
Excl. VAT: £65.44
Incl. VAT: £78.52
Incl. VAT: £78.52
SKU: ACK4490602Z
Key Features:
| Brand | Wacom |
| Product Type | Graphic Tablet Accessories |
| Product type | Replacement cable |
| Brand compatibility | Wacom |
| Compatibility | One 12 One 13 touch |
| Product colour | Black |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
In Stock
Excl. VAT: £65.55
Incl. VAT: £78.66
Incl. VAT: £78.66
SKU: KP-501E-01
In Stock
Excl. VAT: £82.80
Incl. VAT: £99.36
Incl. VAT: £99.36
SKU: ACK64804KZ
In Stock
Excl. VAT: £114.70
Incl. VAT: £137.64
Incl. VAT: £137.64
SKU: DTK1660K0B
In Stock
Excl. VAT: £413.88
Incl. VAT: £496.65
Incl. VAT: £496.65
SKU: DTH172K0B
In Stock
Excl. VAT: £1,986.60
Incl. VAT: £2,383.92
Incl. VAT: £2,383.92
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.