CyberPower BP48VP2U02 External Battery Module
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | CyberPower |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Product colour | Black |
| Battery capacity | 9 Ah |
| Battery voltage | 12 V |
| Hot-swap battery | Yes |
| Number of batteries included | 8 pc(s) |
| Battery recharge time | 6 h |
| Harmonized System (HS) code | 8504909000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 30 kg |
| Width | 433 mm |
| Height | 86.5 mm |
| Depth | 500 mm |
| Package width | 560 mm |
| Package height | 275 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package weight | 36.6 kg |
| Package weight | 36.6 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 – 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
Buy new:
Excl. VAT: £454.60
Incl. VAT: £545.52
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
1 In Stock
1 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
CyberPower BP48VP2U02 External Battery Module
| Brand | CyberPower |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Product colour | Black |
| Battery capacity | 9 Ah |
| Battery voltage | 12 V |
| Hot-swap battery | Yes |
| Number of batteries included | 8 pc(s) |
| Battery recharge time | 6 h |
| Harmonized System (HS) code | 8504909000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 30 kg |
| Width | 433 mm |
| Height | 86.5 mm |
| Depth | 500 mm |
| Package width | 560 mm |
| Package height | 275 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package weight | 36.6 kg |
| Package weight | 36.6 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 – 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
Description
CyberPower BP48VP2U02 External Battery Module
BP48VP2U02
CyberPower BP48VP2U02 external battery module significantly extends runtime when used with a compatible CyberPower UPS. With rugged, industrial-grade metal construction, it can be installed even in demanding environments.
Battery Hot-swap
With battery hot-swap solution, the batteries modules can provide service continuity in all situations while keeping connected mission-critical equipment powered and fully operational. Achieving ultimate peace of mind that high availability and maintenance flexibility will never be compromised during battery replacement or other upgrades
Technical Table
| Brand | CyberPower |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Product colour | Black |
| Battery capacity | 9 Ah |
| Battery voltage | 12 V |
| Hot-swap battery | Yes |
| Number of batteries included | 8 pc(s) |
| Battery recharge time | 6 h |
| Harmonized System (HS) code | 8504909000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 30 kg |
| Width | 433 mm |
| Height | 86.5 mm |
| Depth | 500 mm |
| Package width | 560 mm |
| Package height | 275 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package weight | 36.6 kg |
| Package weight | 36.6 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 – 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
Excl. VAT: £454.60
Incl. VAT: £545.52
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
1 In Stock
1 In Stock
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
CyberPower BP48VP2U02 External Battery Module
BP48VP2U02
CyberPower BP48VP2U02 external battery module significantly extends runtime when used with a compatible CyberPower UPS. With rugged, industrial-grade metal construction, it can be installed even in demanding environments.
Battery Hot-swap
With battery hot-swap solution, the batteries modules can provide service continuity in all situations while keeping connected mission-critical equipment powered and fully operational. Achieving ultimate peace of mind that high availability and maintenance flexibility will never be compromised during battery replacement or other upgrades
Technical Table
| Brand | CyberPower |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Product colour | Black |
| Battery capacity | 9 Ah |
| Battery voltage | 12 V |
| Hot-swap battery | Yes |
| Number of batteries included | 8 pc(s) |
| Battery recharge time | 6 h |
| Harmonized System (HS) code | 8504909000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 30 kg |
| Width | 433 mm |
| Height | 86.5 mm |
| Depth | 500 mm |
| Package width | 560 mm |
| Package height | 275 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package weight | 36.6 kg |
| Package weight | 36.6 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 – 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
BESTSELLER PRODUCTS
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 27.46 |
| Dimensions (WxDxH) | 195.6 x 152.4 x 94 mm |
| Weight | 7.68 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 195.6 x 152.4 x 94 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 27.46 |
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 168 VAh |
| Certification | REACH |
| Battery life | 5 year(s) |
| Hot-swap battery | Yes |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 4.68 kg |
| Width | 107 mm |
| Height | 107 mm |
| Depth | 144 mm |
| Package width | 229 mm |
| Package height | 229 mm |
| Package depth | 229 mm |
| Package weight | 5.14 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
Available on Backorder
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Dimensions (WxDxH) | 94 x 129.5 x 149.9 mm |
| Weight | 4.95 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 94 x 129.5 x 149.9 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Available on Backorder
Incl. VAT: £63.95
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 108 VAh |
| Certification | REACH |
| Battery life | 5 year(s) |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 9.29 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 2.59 kg |
| Width | 94 mm |
| Height | 65 mm |
| Depth | 151 mm |
| Package width | 175 mm |
| Package height | 213 mm |
| Package depth | 89 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
Incl. VAT: £65.38
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Green, Grey |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 18.98 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 5.6 kg |
| Width | 152 mm |
| Height | 76 mm |
| Depth | 203 mm |
| Package width | 234 mm |
| Package height | 146 mm |
| Package depth | 275 mm |
| Package weight | 5.84 kg |
Incl. VAT: £107.06
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 13 |
| Dimensions (WxDxH) | 99.1 x 94 x 149.9 mm |
| Weight | 3.68 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 99.1 x 94 x 149.9 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Incl. VAT: £108.25
Incl. VAT: £146.03
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Lead acid |
| Battery capacity | 816 Wh |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 86.69 |
| Dimensions (WxDxH) | 142 x 183 x 173 mm |
| Weight | 24.3 kg |
| Width | 142 mm |
| Height | 173 mm |
| Depth | 183 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 142 x 183 x 173 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 86.69 |
Incl. VAT: £506.47
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 48 V |
| Certification | REACH, PEP, EOLI |
| Battery life | 5 year(s) |
| Hot-swap battery | Yes |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 162.55 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 28.6 kg |
| Width | 432 mm |
| Height | 89 mm |
| Depth | 490 mm |
| Package width | 589 mm |
| Package height | 246 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package weight | 35.5 kg |
Incl. VAT: £772.59
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 48 V |
| Hot-swap battery | Yes |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Weight | 29.9 kg |
| Width | 432 mm |
| Height | 85 mm |
| Depth | 536 mm |
| Package width | 594 mm |
| Package height | 244 mm |
| Package depth | 749 mm |
| Package weight | 37 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
Incl. VAT: £1,102.26
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.