Cisco Catalyst Wi-Fi 6E Indoor Access Point CW9166D1-ROW
SKU:
CW9166D1-ROW
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £1,350.20
Incl. VAT: £1,620.23
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
5 In Stock
5 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco Catalyst Wi-Fi 6E Indoor Access Point CW9166D1-ROW
SKU:
CW9166D1-ROW
Description
Cisco Catalyst Wi-Fi 6E Indoor Access Point CW9166D1-ROW
Cisco Catalyst Wi-Fi 6E Indoor Access Point
Specifications
| Data transmission | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Spread spectrum method | OFDMA |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Maximum outdoor range | 25 m |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Wireless LAN features | |
| Maximum outdoor range | 25 m |
| Network | |
| Spread spectrum method | OFDMA |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Security algorithms | 128-bit AES, WPA, WPA3 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Software | |
| Bundled software | Cisco IOS XE Software Release 17.12.1 or later |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Features | |
| 6 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Spread spectrum method | OFDMA |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Maximum outdoor range | 25 m |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Ports & interfaces | |
| Internal RJ-45 ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
| Placement | Wall |
| Product colour | White |
| LED indicators | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Antenna | |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 8 dBi |
| Antenna direction type | Directional |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 241.3 mm |
| Depth | 241.3 mm |
| Weight | 1.59 kg |
| Height | 57.9 mm |
| Packaging data | |
| Bundled software | Cisco IOS XE Software Release 17.12.1 or later |
| Packaging content | |
| Bundled software | Cisco IOS XE Software Release 17.12.1 or later |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 – 70 °C |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Cisco Catalyst Wi-Fi 6E Indoor Access Point CW9166D1-ROW” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £1,350.20
Incl. VAT: £1,620.23
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
5 In Stock
5 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Cisco Catalyst Wi-Fi 6E Indoor Access Point CW9166D1-ROW” Cancel reply
Description
Cisco Catalyst Wi-Fi 6E Indoor Access Point CW9166D1-ROW
Cisco Catalyst Wi-Fi 6E Indoor Access Point
Specifications
| Data transmission | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Spread spectrum method | OFDMA |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Maximum outdoor range | 25 m |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Wireless LAN features | |
| Maximum outdoor range | 25 m |
| Network | |
| Spread spectrum method | OFDMA |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Security algorithms | 128-bit AES, WPA, WPA3 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Software | |
| Bundled software | Cisco IOS XE Software Release 17.12.1 or later |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Features | |
| 6 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Spread spectrum method | OFDMA |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Maximum outdoor range | 25 m |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Ports & interfaces | |
| Internal RJ-45 ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
| Placement | Wall |
| Product colour | White |
| LED indicators | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Antenna | |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 8 dBi |
| Antenna direction type | Directional |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 241.3 mm |
| Depth | 241.3 mm |
| Weight | 1.59 kg |
| Height | 57.9 mm |
| Packaging data | |
| Bundled software | Cisco IOS XE Software Release 17.12.1 or later |
| Packaging content | |
| Bundled software | Cisco IOS XE Software Release 17.12.1 or later |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 – 70 °C |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: R9B28A
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: JZ356A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product type | Wireless Access Points |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5950 Mbit/s |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| Networking standards | IEEE 802.11ax |
| Maximum data transfer rate | 5950 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| Cable lock slot | Yes |
| Security algorithms | WMM, WPA, WPA2 |
| Power consumption (max) | 38.2 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling |
| Product colour | White |
| Certification | None |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Certification | None |
| Width | 260 mm |
| Depth | 260 mm |
| Weight | 1.57 kg |
| Height | 58 mm |
In Stock
Excl. VAT: £298.85
Incl. VAT: £358.62
Incl. VAT: £358.62
SKU: Q9H62-61001
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product Type: | Wireless Access Point |
| Wi-Fi Standard | IEEE 802.11ax |
| Wireless Data Rate | 4.8 Gbit/s |
| Frequency | 2.4 GHz or 5 GHz |
| Ethernet Standard | 25 Gigabit Ethernet |
| USB Port | YES |
| PoE Power Distribution Port | YES |
| Height | 1.8 Inches |
| Width | 7.8 Inches |
| Depth | 7.8 Inches |
In Stock
Excl. VAT: £414.95
Incl. VAT: £497.94
Incl. VAT: £497.94
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.