Crucial 8GB DDR4 2400 MT/S 1.2V memory module 1 x 8 GB 2400 MHz (CT8G4SFS824A)
SKU:
CT8G4SFS824A
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 1
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Crucial 8GB DDR4 2400 MT/S 1.2V memory module 1 x 8 GB 2400 MHz (CT8G4SFS824A)
SKU:
CT8G4SFS824A
Description
Crucial 8GB DDR4 2400 MT/S 1.2V memory module 1 x 8 GB 2400 MHz (CT8G4SFS824A)
Crucial 8GB DDR4 2400 MT/S 1.2V memory module 1 x 8 GB 2400 MHz
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 17 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Module configuration | 1024M x 64 |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 17 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Module configuration | 1024M x 64 |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 69.6 mm |
| Height | 30 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Crucial 8GB DDR4 2400 MT/S 1.2V memory module 1 x 8 GB 2400 MHz (CT8G4SFS824A)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 1
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Crucial 8GB DDR4 2400 MT/S 1.2V memory module 1 x 8 GB 2400 MHz (CT8G4SFS824A)” Cancel reply
Description
Crucial 8GB DDR4 2400 MT/S 1.2V memory module 1 x 8 GB 2400 MHz (CT8G4SFS824A)
Crucial 8GB DDR4 2400 MT/S 1.2V memory module 1 x 8 GB 2400 MHz
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 17 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Module configuration | 1024M x 64 |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 17 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Module configuration | 1024M x 64 |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 69.6 mm |
| Height | 30 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: AX4U360016G18I-DTBKD35
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AX5U5600C3632G-DCLABK
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AX4U32008G16A-DTBKD35G
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AD4S2400W4G17-SB
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AD4S32008G22-SGN
In Stock
Excl. VAT: £50.13
Incl. VAT: £60.15
Incl. VAT: £60.15
SKU: 2167V
In Stock
Excl. VAT: £63.25
Incl. VAT: £75.90
Incl. VAT: £75.90
SKU: AD5U480016G-S
In Stock
Excl. VAT: £153.41
Incl. VAT: £184.10
Incl. VAT: £184.10
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.