Crucial 4GB memory module 1 x 4 GB DDR3L 1600 MHz (CT51264BF160B)
SKU:
CT51264BF160B
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £33.35
Incl. VAT: £40.02
Delivery Date:
Tomorrow, May 21
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Crucial 4GB memory module 1 x 4 GB DDR3L 1600 MHz (CT51264BF160B)
SKU:
CT51264BF160B
Description
Crucial 4GB memory module 1 x 4 GB DDR3L 1600 MHz (CT51264BF160B)
Crucial 4GB memory module 1 x 4 GB DDR3L 1600 MHz
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.35 V |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 4 GB |
| Internal memory | 4 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 204-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 11 |
| Memory voltage | 1.35 V |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3L |
| Features | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 4 GB |
| Internal memory | 4 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 204-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 11 |
| Memory voltage | 1.35 V |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3L |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 67.6 mm |
| Height | 30 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Crucial 4GB memory module 1 x 4 GB DDR3L 1600 MHz (CT51264BF160B)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £33.35
Incl. VAT: £40.02
Delivery Date:
Tomorrow, May 21
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Crucial 4GB memory module 1 x 4 GB DDR3L 1600 MHz (CT51264BF160B)” Cancel reply
Description
Crucial 4GB memory module 1 x 4 GB DDR3L 1600 MHz (CT51264BF160B)
Crucial 4GB memory module 1 x 4 GB DDR3L 1600 MHz
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.35 V |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 4 GB |
| Internal memory | 4 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 204-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 11 |
| Memory voltage | 1.35 V |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3L |
| Features | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 4 GB |
| Internal memory | 4 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 204-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 11 |
| Memory voltage | 1.35 V |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3L |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 67.6 mm |
| Height | 30 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: AX4U360016G18I-DTBKD35
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AX5U5600C3632G-DCLABK
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AD4U2666J4G19-S
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AD4S2400W4G17-SB
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 0RTP1
In Stock
Excl. VAT: £63.25
Incl. VAT: £75.90
Incl. VAT: £75.90
SKU: AD4S32008G22-SGN
In Stock
Excl. VAT: £66.44
Incl. VAT: £79.72
Incl. VAT: £79.72
SKU: AD4U320016G22-SGN
In Stock
Excl. VAT: £102.82
Incl. VAT: £123.39
Incl. VAT: £123.39
SKU: AX4U36008G18I-DTBKD35
In Stock
Excl. VAT: £120.96
Incl. VAT: £145.15
Incl. VAT: £145.15
SKU: JMC1P
In Stock
Excl. VAT: £150.50
Incl. VAT: £180.60
Incl. VAT: £180.60
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.