ATEN 2-Port USB – PS/2 VGA KVM Switch (KVM Cables included) (CS82U-AT)
SKU:
CS82U-AT
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £53.71
Incl. VAT: £64.45
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
2 In Stock
2 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
ATEN 2-Port USB – PS/2 VGA KVM Switch (KVM Cables included) (CS82U-AT)
SKU:
CS82U-AT
Description
ATEN 2-Port USB – PS/2 VGA KVM Switch (KVM Cables included) (CS82U-AT)
ATEN 2-Port USB – PS/2 VGA KVM Switch (KVM Cables included)
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Console USB ports quantity | 2 |
| Console ports | USB A, VGA (D-Sub) |
| Number of computers controlled | 2 |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Video port type | VGA |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Performance | |
| DDC2B support | Yes |
| HD type | QXGA |
| Video bandwidth | 60 Hz |
| Maximum resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Scan interval | 3,5,10,20 s |
| Technical details | |
| Product colour | Light grey |
| Rack mounting | No |
| Scan interval | 3,5,10,20 s |
| Push button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Design | |
| Product colour | Light grey |
| Rack mounting | No |
| Push button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Housing material | Metal |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| Power source | DC |
| Power consumption (typical) | 0.72 W |
| Input voltage | 5 V |
| Video | |
| HD type | QXGA |
| Video bandwidth | 60 Hz |
| Maximum resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 88 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 55.5 mm |
| Weight | 869 g |
| Package width | 59 mm |
| Package depth | 239 mm |
| Package height | 175 mm |
| Package weight | 981 g |
| Packaging data | |
| Package width | 59 mm |
| Package depth | 239 mm |
| Package height | 175 mm |
| Package weight | 981 g |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Push button | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 328 mm |
| Master (outer) case length | 497 mm |
| Master (outer) case height | 196 mm |
| Master (outer) case gross weight | 10.4 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 8.69 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85176200 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “ATEN 2-Port USB – PS/2 VGA KVM Switch (KVM Cables included) (CS82U-AT)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £53.71
Incl. VAT: £64.45
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
2 In Stock
2 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “ATEN 2-Port USB – PS/2 VGA KVM Switch (KVM Cables included) (CS82U-AT)” Cancel reply
Description
ATEN 2-Port USB – PS/2 VGA KVM Switch (KVM Cables included) (CS82U-AT)
ATEN 2-Port USB – PS/2 VGA KVM Switch (KVM Cables included)
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Console USB ports quantity | 2 |
| Console ports | USB A, VGA (D-Sub) |
| Number of computers controlled | 2 |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Video port type | VGA |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Performance | |
| DDC2B support | Yes |
| HD type | QXGA |
| Video bandwidth | 60 Hz |
| Maximum resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Scan interval | 3,5,10,20 s |
| Technical details | |
| Product colour | Light grey |
| Rack mounting | No |
| Scan interval | 3,5,10,20 s |
| Push button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Design | |
| Product colour | Light grey |
| Rack mounting | No |
| Push button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Housing material | Metal |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| Power source | DC |
| Power consumption (typical) | 0.72 W |
| Input voltage | 5 V |
| Video | |
| HD type | QXGA |
| Video bandwidth | 60 Hz |
| Maximum resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 88 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 55.5 mm |
| Weight | 869 g |
| Package width | 59 mm |
| Package depth | 239 mm |
| Package height | 175 mm |
| Package weight | 981 g |
| Packaging data | |
| Package width | 59 mm |
| Package depth | 239 mm |
| Package height | 175 mm |
| Package weight | 981 g |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Push button | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 328 mm |
| Master (outer) case length | 497 mm |
| Master (outer) case height | 196 mm |
| Master (outer) case gross weight | 10.4 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 8.69 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85176200 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: 2L-7D02UH
In Stock
Excl. VAT: £23.85
Incl. VAT: £28.62
Incl. VAT: £28.62
SKU: CS692-AT
In Stock
Excl. VAT: £69.00
Incl. VAT: £82.80
Incl. VAT: £82.80
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.