ATEN 2-Port USB HDMI KVM Switch with Audio (CS692-AT)
SKU:
CS692-AT
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £69.00
Incl. VAT: £82.80
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
8 In Stock
8 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
ATEN 2-Port USB HDMI KVM Switch with Audio (CS692-AT)
SKU:
CS692-AT
Description
ATEN 2-Port USB HDMI KVM Switch with Audio (CS692-AT)
ATEN 2-Port USB HDMI KVM Switch with Audio
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Console USB ports quantity | 2 |
| Console ports | 3.5mm headphone, 3.5mm mic, HDMI, USB A |
| USB connector type | USB Type-A |
| Number of microphone inputs | 3 |
| Number of computers controlled | 2 |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Video port type | HDMI |
| Audio connections | Yes |
| Headphone outputs | 3 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| USB 2.0 Type-A hub ports quantity | 4 |
| Performance | |
| HD type | WUXGA |
| Video bandwidth | 60 Hz |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Scan interval | 3,5,10,20 s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | No |
| Scan interval | 3,5,10,20 s |
| Push button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | No |
| Push button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| Power source | DC |
| Power consumption (typical) | 0.72 W |
| Input voltage | 5 V |
| Video | |
| HD type | WUXGA |
| Video bandwidth | 60 Hz |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 82.4 mm |
| Depth | 66.5 mm |
| Height | 25.2 mm |
| Weight | 409 g |
| Package width | 70 mm |
| Package depth | 163 mm |
| Package height | 235 mm |
| Package weight | 550 g |
| Packaging data | |
| Package width | 70 mm |
| Package depth | 163 mm |
| Package height | 235 mm |
| Package weight | 550 g |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Push button | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 395 mm |
| Master (outer) case length | 405 mm |
| Master (outer) case height | 182 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6.13 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 4.09 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85176200 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “ATEN 2-Port USB HDMI KVM Switch with Audio (CS692-AT)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £69.00
Incl. VAT: £82.80
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
8 In Stock
8 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “ATEN 2-Port USB HDMI KVM Switch with Audio (CS692-AT)” Cancel reply
Description
ATEN 2-Port USB HDMI KVM Switch with Audio (CS692-AT)
ATEN 2-Port USB HDMI KVM Switch with Audio
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Console USB ports quantity | 2 |
| Console ports | 3.5mm headphone, 3.5mm mic, HDMI, USB A |
| USB connector type | USB Type-A |
| Number of microphone inputs | 3 |
| Number of computers controlled | 2 |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Video port type | HDMI |
| Audio connections | Yes |
| Headphone outputs | 3 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| USB 2.0 Type-A hub ports quantity | 4 |
| Performance | |
| HD type | WUXGA |
| Video bandwidth | 60 Hz |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Scan interval | 3,5,10,20 s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | No |
| Scan interval | 3,5,10,20 s |
| Push button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | No |
| Push button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| Power source | DC |
| Power consumption (typical) | 0.72 W |
| Input voltage | 5 V |
| Video | |
| HD type | WUXGA |
| Video bandwidth | 60 Hz |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 82.4 mm |
| Depth | 66.5 mm |
| Height | 25.2 mm |
| Weight | 409 g |
| Package width | 70 mm |
| Package depth | 163 mm |
| Package height | 235 mm |
| Package weight | 550 g |
| Packaging data | |
| Package width | 70 mm |
| Package depth | 163 mm |
| Package height | 235 mm |
| Package weight | 550 g |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Push button | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 395 mm |
| Master (outer) case length | 405 mm |
| Master (outer) case height | 182 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6.13 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 4.09 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85176200 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: 2L-7D02UH
In Stock
Excl. VAT: £23.85
Incl. VAT: £28.62
Incl. VAT: £28.62
SKU: CS82U-AT
In Stock
Excl. VAT: £53.71
Incl. VAT: £64.45
Incl. VAT: £64.45
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.