Cooler Master Gaming GA241 computer monitor 60.5 cm (23.8″) 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black (CMI-GA241-UK)
SKU:
CMI-GA241-UK
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £64.40
Incl. VAT: £77.28
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cooler Master Gaming GA241 computer monitor 60.5 cm (23.8″) 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black (CMI-GA241-UK)
SKU:
CMI-GA241-UK
Description
Cooler Master Gaming GA241 computer monitor 60.5 cm (23.8″) 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black (CMI-GA241-UK)
Cooler Master Gaming GA241 computer monitor 60.5 cm (23.8″) 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
Specifications
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 95% |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LCD |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8″) |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Touchscreen | No |
| Panel type | VA |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Feet colour | Black |
| Product colour | Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 318.7 mm |
| Depth (without stand) | 39.3 mm |
| Width (without stand) | 538.8 mm |
| Feet colour | Black |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Weight (with stand) | 2.8 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -5 – 20° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 13 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1564998 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 85% |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 318.7 mm |
| Depth (without stand) | 39.3 mm |
| Width (without stand) | 538.8 mm |
| Width (with stand) | 538.8 mm |
| Depth (with stand) | 199.9 mm |
| Height (with stand) | 406.4 mm |
| Weight (with stand) | 2.8 kg |
| Weight (without stand) | 2.28 kg |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 613 mm |
| Package height | 422 mm |
| Package weight | 3.92 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 613 mm |
| Package height | 422 mm |
| Package weight | 3.92 kg |
| Stand included | Yes |
| Power adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Power adapter included | Yes |
| Sustainability | |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1564998 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Height (without stand) | 318.7 mm |
| Depth (without stand) | 39.3 mm |
| Width (without stand) | 538.8 mm |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Touchscreen | No |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Cooler Master Gaming GA241 computer monitor 60.5 cm (23.8″) 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black (CMI-GA241-UK)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £64.40
Incl. VAT: £77.28
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Cooler Master Gaming GA241 computer monitor 60.5 cm (23.8″) 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black (CMI-GA241-UK)” Cancel reply
Description
Cooler Master Gaming GA241 computer monitor 60.5 cm (23.8″) 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black (CMI-GA241-UK)
Cooler Master Gaming GA241 computer monitor 60.5 cm (23.8″) 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
Specifications
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 95% |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LCD |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8″) |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Touchscreen | No |
| Panel type | VA |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Feet colour | Black |
| Product colour | Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 318.7 mm |
| Depth (without stand) | 39.3 mm |
| Width (without stand) | 538.8 mm |
| Feet colour | Black |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Weight (with stand) | 2.8 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -5 – 20° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 13 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1564998 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 85% |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 318.7 mm |
| Depth (without stand) | 39.3 mm |
| Width (without stand) | 538.8 mm |
| Width (with stand) | 538.8 mm |
| Depth (with stand) | 199.9 mm |
| Height (with stand) | 406.4 mm |
| Weight (with stand) | 2.8 kg |
| Weight (without stand) | 2.28 kg |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 613 mm |
| Package height | 422 mm |
| Package weight | 3.92 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 613 mm |
| Package height | 422 mm |
| Package weight | 3.92 kg |
| Stand included | Yes |
| Power adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Power adapter included | Yes |
| Sustainability | |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1564998 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Height (without stand) | 318.7 mm |
| Depth (without stand) | 39.3 mm |
| Width (without stand) | 538.8 mm |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Touchscreen | No |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: AD110D0
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: MB14AHD
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: PA24AC
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: VA27AQSB
In Stock
Excl. VAT: £185.98
Incl. VAT: £223.17
Incl. VAT: £223.17
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.