Cisco SFP-OC3-IR1 Optical SFP Transceiver Module
SKU:
SFP-OC3-IR1
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| Form Factor | SFP |
| Wavelength | 1310 nm |
| Max Distance | 15 km |
| Transmitter Power | -13 ~ -8 dBm |
| Receiver Sensitivity | < -30 dBm |
| Connector | LC Duplex |
| Optcore Part Number | OSP155-3120DCR-CSC |
| Data Rate | 155Mb/s |
| Fiber Type | SMF |
| Optical Components | FP/PIN |
| Extinction ratio | > 10 dB |
| Receiver Overload | > -3 dBm |
| Digital Diagnostic Monitoring | Yes |
| Weight | 0.03 kg |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Friday, May 1
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco SFP-OC3-IR1 Optical SFP Transceiver Module
SKU:
SFP-OC3-IR1
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| Form Factor | SFP |
| Wavelength | 1310 nm |
| Max Distance | 15 km |
| Transmitter Power | -13 ~ -8 dBm |
| Receiver Sensitivity | < -30 dBm |
| Connector | LC Duplex |
| Optcore Part Number | OSP155-3120DCR-CSC |
| Data Rate | 155Mb/s |
| Fiber Type | SMF |
| Optical Components | FP/PIN |
| Extinction ratio | > 10 dB |
| Receiver Overload | > -3 dBm |
| Digital Diagnostic Monitoring | Yes |
| Weight | 0.03 kg |
Description
Cisco SFP-OC3-IR1 Optical SFP Transceiver Module
Cisco SFP-OC3-IR1 Compatible 155Mbps SMF 1310nm 15km DDM SFP Optical Transceiver Module
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| Form Factor | SFP |
| Wavelength | 1310 nm |
| Max Distance | 15 km |
| Transmitter Power | -13 ~ -8 dBm |
| Receiver Sensitivity | < -30 dBm |
| Connector | LC Duplex |
| Optcore Part Number | OSP155-3120DCR-CSC |
| Data Rate | 155Mb/s |
| Fiber Type | SMF |
| Optical Components | FP/PIN |
| Extinction ratio | > 10 dB |
| Receiver Overload | > -3 dBm |
| Digital Diagnostic Monitoring | Yes |
| Weight | 0.03 kg |
Reviews (0)
Be the first to review “Cisco SFP-OC3-IR1 Optical SFP Transceiver Module” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Friday, May 1
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Cisco SFP-OC3-IR1 Optical SFP Transceiver Module” Cancel reply
Description
Cisco SFP-OC3-IR1 Optical SFP Transceiver Module
Cisco SFP-OC3-IR1 Compatible 155Mbps SMF 1310nm 15km DDM SFP Optical Transceiver Module
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| Form Factor | SFP |
| Wavelength | 1310 nm |
| Max Distance | 15 km |
| Transmitter Power | -13 ~ -8 dBm |
| Receiver Sensitivity | < -30 dBm |
| Connector | LC Duplex |
| Optcore Part Number | OSP155-3120DCR-CSC |
| Data Rate | 155Mb/s |
| Fiber Type | SMF |
| Optical Components | FP/PIN |
| Extinction ratio | > 10 dB |
| Receiver Overload | > -3 dBm |
| Digital Diagnostic Monitoring | Yes |
| Weight | 0.03 kg |
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: MA-SFP-1GB-SX-AO
In Stock
Get Instant Price
SKU: SFP-1000BASE-SX-AO
In Stock
Get Instant Price
Allied Telesis AT-SP10SR network transceiver module Fiber optic 10300 Mbit/s SFP+ 850 nm (AT-SP10SR)
SKU: AT-SP10SR
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: SM331T
In Stock
Get Instant Price
SKU: GLC-LH-SMD-AO
In Stock
Get Instant Price
SKU: SM5110-SR
In Stock
Excl. VAT: £21.21
Incl. VAT: £25.45
Incl. VAT: £25.45
SKU: GLC-T-AO
Key Features:
| Brand | AddOn Networks |
| Product Type | Network Transceiver Modules |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Form Factor | Plug-in module |
| Interface type | SFP |
| Hot-swap | Yes |
| Compatible products | Cisco 7300, Catalyst 2940-8TF-S, Catalyst 2970G-24TS, Catalyst 3750G-24TS, Catalyst 3750-24TS, Catalyst 3750-48TS, Catalyst 3750G-12S, Supervisor Engine 720, WS-X6724-SFP, 10720-GE-FE-TX, 10720-GE-FE-TX-B |
| Cabling Type | 1000Base-T |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Device Type | SFP (mini-GBIC) transceiver module |
| Form Factor | Plug-in module |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cabling Type | 1000Base-T |
| Interfaces | 1 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 |
| Compatible Slots | 1 x SFP (mini-GBIC) |
| Width | 13.7 mm |
| Depth | 71.1 mm |
| Height | 14 mm |
In Stock
Excl. VAT: £32.43
Incl. VAT: £38.92
Incl. VAT: £38.92
SKU: J8177D-AO
In Stock
Excl. VAT: £37.82
Incl. VAT: £45.39
Incl. VAT: £45.39
SKU: SFP-10GBASE-SR-AO
In Stock
Excl. VAT: £56.21
Incl. VAT: £67.45
Incl. VAT: £67.45
SKU: SFP-10G-SR-AO
In Stock
Excl. VAT: £56.21
Incl. VAT: £67.45
Incl. VAT: £67.45
SKU: AGM731F
In Stock
Excl. VAT: £87.12
Incl. VAT: £104.55
Incl. VAT: £104.55
SKU: AXM763-10000S
In Stock
Excl. VAT: £295.76
Incl. VAT: £354.92
Incl. VAT: £354.92
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.