Cisco SFP-OC12-IR1 Compatible 1G SFP Transceiver Module
SKU:
SFP-OC12-IR1
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| Minimum Optical Budget: | 13 dB |
| Maximum Distance: | 20km |
| Supported Data Rate: | 1.063-1.25Gbps |
| Supported Applications: | Gigabit Ethernet (1.25 Gbps), 1G Fiber Channel (1.0625 Gbps) |
| DDM/DOM: | Support |
| Temperature Range: | Standard 0°-70°C |
| Connectors: | Double LC |
| Tx Wavelength Bandwidth: | 100 nm (1260-1360 nm) |
| Rx Wavelength Bandwidth: | 100 nm (1260-1360 nm) |
| Minimum Transmitting Power: | -9 dB |
| Maximum Transmitting Power: | -3 dB |
| Receiver Sensitivity: | -22 dBm |
| Receiver Overload: | -3 dBm |
| Dispersion: | 140-160 ps/nm |
| Transmitter Type: | FP Laser |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Friday, May 1
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco SFP-OC12-IR1 Compatible 1G SFP Transceiver Module
SKU:
SFP-OC12-IR1
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| Minimum Optical Budget: | 13 dB |
| Maximum Distance: | 20km |
| Supported Data Rate: | 1.063-1.25Gbps |
| Supported Applications: | Gigabit Ethernet (1.25 Gbps), 1G Fiber Channel (1.0625 Gbps) |
| DDM/DOM: | Support |
| Temperature Range: | Standard 0°-70°C |
| Connectors: | Double LC |
| Tx Wavelength Bandwidth: | 100 nm (1260-1360 nm) |
| Rx Wavelength Bandwidth: | 100 nm (1260-1360 nm) |
| Minimum Transmitting Power: | -9 dB |
| Maximum Transmitting Power: | -3 dB |
| Receiver Sensitivity: | -22 dBm |
| Receiver Overload: | -3 dBm |
| Dispersion: | 140-160 ps/nm |
| Transmitter Type: | FP Laser |
Description
Cisco SFP-OC12-IR1 Compatible 1G SFP Transceiver Module
OC12-SFP-IR1 Compatible OC-12/STM-4 IR-1 SFP Transceiver Module (SMF, 1310nm, 15km, LC, DOM)
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| Minimum Optical Budget: | 13 dB |
| Maximum Distance: | 20km |
| Supported Data Rate: | 1.063-1.25Gbps |
| Supported Applications: | Gigabit Ethernet (1.25 Gbps), 1G Fiber Channel (1.0625 Gbps) |
| DDM/DOM: | Support |
| Temperature Range: | Standard 0°-70°C |
| Connectors: | Double LC |
| Tx Wavelength Bandwidth: | 100 nm (1260-1360 nm) |
| Rx Wavelength Bandwidth: | 100 nm (1260-1360 nm) |
| Minimum Transmitting Power: | -9 dB |
| Maximum Transmitting Power: | -3 dB |
| Receiver Sensitivity: | -22 dBm |
| Receiver Overload: | -3 dBm |
| Dispersion: | 140-160 ps/nm |
| Transmitter Type: | FP Laser |
Reviews (0)
Be the first to review “Cisco SFP-OC12-IR1 Compatible 1G SFP Transceiver Module” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Friday, May 1
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Cisco SFP-OC12-IR1 Compatible 1G SFP Transceiver Module” Cancel reply
Description
Cisco SFP-OC12-IR1 Compatible 1G SFP Transceiver Module
OC12-SFP-IR1 Compatible OC-12/STM-4 IR-1 SFP Transceiver Module (SMF, 1310nm, 15km, LC, DOM)
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| Minimum Optical Budget: | 13 dB |
| Maximum Distance: | 20km |
| Supported Data Rate: | 1.063-1.25Gbps |
| Supported Applications: | Gigabit Ethernet (1.25 Gbps), 1G Fiber Channel (1.0625 Gbps) |
| DDM/DOM: | Support |
| Temperature Range: | Standard 0°-70°C |
| Connectors: | Double LC |
| Tx Wavelength Bandwidth: | 100 nm (1260-1360 nm) |
| Rx Wavelength Bandwidth: | 100 nm (1260-1360 nm) |
| Minimum Transmitting Power: | -9 dB |
| Maximum Transmitting Power: | -3 dB |
| Receiver Sensitivity: | -22 dBm |
| Receiver Overload: | -3 dBm |
| Dispersion: | 140-160 ps/nm |
| Transmitter Type: | FP Laser |
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: MA-SFP-1GB-SX-AO
In Stock
Get Instant Price
SKU: SFP-1000BASE-LX-AO
In Stock
Get Instant Price
SKU: SFP-GSX/LCI-AE
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: SM331T
In Stock
Get Instant Price
SKU: GLC-SX-MMD-AO
In Stock
Get Instant Price
SKU: J4858D-AO
In Stock
Get Instant Price
SKU: J4859D-AO
In Stock
Get Instant Price
SKU: GLC-T-AO
Key Features:
| Brand | AddOn Networks |
| Product Type | Network Transceiver Modules |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Form Factor | Plug-in module |
| Interface type | SFP |
| Hot-swap | Yes |
| Compatible products | Cisco 7300, Catalyst 2940-8TF-S, Catalyst 2970G-24TS, Catalyst 3750G-24TS, Catalyst 3750-24TS, Catalyst 3750-48TS, Catalyst 3750G-12S, Supervisor Engine 720, WS-X6724-SFP, 10720-GE-FE-TX, 10720-GE-FE-TX-B |
| Cabling Type | 1000Base-T |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Device Type | SFP (mini-GBIC) transceiver module |
| Form Factor | Plug-in module |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cabling Type | 1000Base-T |
| Interfaces | 1 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 |
| Compatible Slots | 1 x SFP (mini-GBIC) |
| Width | 13.7 mm |
| Depth | 71.1 mm |
| Height | 14 mm |
In Stock
Excl. VAT: £32.43
Incl. VAT: £38.92
Incl. VAT: £38.92
SKU: SM5310-T
In Stock
Excl. VAT: £35.87
Incl. VAT: £43.04
Incl. VAT: £43.04
SKU: J8177D-AO
In Stock
Excl. VAT: £37.82
Incl. VAT: £45.39
Incl. VAT: £45.39
SKU: AGM731F
In Stock
Excl. VAT: £87.12
Incl. VAT: £104.55
Incl. VAT: £104.55
SKU: AGM732F
In Stock
Excl. VAT: £216.08
Incl. VAT: £259.29
Incl. VAT: £259.29
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.