Cisco SFP-GE-T Compatible SFP Transceiver Module
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| Form Factor | Plug-in module |
| Cabling Type | 1000Base-TX |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Max Transfer Distance | 100 m |
| Dimensions (WxDxH) | 0.9 cm x 5.5 cm x 1.4 cm |
| Weight | 25 g |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco SFP-GE-T Compatible SFP Transceiver Module
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| Form Factor | Plug-in module |
| Cabling Type | 1000Base-TX |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Max Transfer Distance | 100 m |
| Dimensions (WxDxH) | 0.9 cm x 5.5 cm x 1.4 cm |
| Weight | 25 g |
Description
Cisco SFP-GE-T Compatible SFP Transceiver Module
Reliable connectivity
The SFP module utilizes Ethernet 1000Base-TX technology, ensuring dependable wired connections for various networking applications.
Operational temperature range
This module functions within a temperature range of 0°C to 70°C, making it suitable for diverse environments and applications.
High data transfer rate
Support for a data transfer rate of 1 Gbps facilitates efficient data communication across the network.
Easy integration
The RJ-45 connector provides straightforward integration into existing network infrastructures without the need for additional equipment.
Compliant with industry standards
Meets FCC, RoHS, and MSA standards, ensuring safety and reliability for consistent performance in various networking environments.
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| Form Factor | Plug-in module |
| Cabling Type | 1000Base-TX |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Max Transfer Distance | 100 m |
| Dimensions (WxDxH) | 0.9 cm x 5.5 cm x 1.4 cm |
| Weight | 25 g |
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Cisco SFP-GE-T Compatible SFP Transceiver Module
Reliable connectivity
The SFP module utilizes Ethernet 1000Base-TX technology, ensuring dependable wired connections for various networking applications.
Operational temperature range
This module functions within a temperature range of 0°C to 70°C, making it suitable for diverse environments and applications.
High data transfer rate
Support for a data transfer rate of 1 Gbps facilitates efficient data communication across the network.
Easy integration
The RJ-45 connector provides straightforward integration into existing network infrastructures without the need for additional equipment.
Compliant with industry standards
Meets FCC, RoHS, and MSA standards, ensuring safety and reliability for consistent performance in various networking environments.
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| Form Factor | Plug-in module |
| Cabling Type | 1000Base-TX |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Max Transfer Distance | 100 m |
| Dimensions (WxDxH) | 0.9 cm x 5.5 cm x 1.4 cm |
| Weight | 25 g |
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | AddOn Networks |
| Product Type | Network Transceiver Modules |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Form Factor | Plug-in module |
| Interface type | SFP |
| Hot-swap | Yes |
| Compatible products | Cisco 7300, Catalyst 2940-8TF-S, Catalyst 2970G-24TS, Catalyst 3750G-24TS, Catalyst 3750-24TS, Catalyst 3750-48TS, Catalyst 3750G-12S, Supervisor Engine 720, WS-X6724-SFP, 10720-GE-FE-TX, 10720-GE-FE-TX-B |
| Cabling Type | 1000Base-T |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Device Type | SFP (mini-GBIC) transceiver module |
| Form Factor | Plug-in module |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cabling Type | 1000Base-T |
| Interfaces | 1 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 |
| Compatible Slots | 1 x SFP (mini-GBIC) |
| Width | 13.7 mm |
| Depth | 71.1 mm |
| Height | 14 mm |
Incl. VAT: £38.92
Incl. VAT: £42.74
Key Features:
| Brand | AddOn |
| Product type | Network Transceiver Modules |
| SFP transceiver type | Copper |
| Form Factor | Plug-in module |
| Networking standards | IEEE 802.3z |
| Cabling technology | 1000BASE-TX |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Hot-Plug support | Yes |
| Cabling Type | 1000Base-T |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Max Transfer Distance | 100 m |
| Designed For | Cisco 20-port 1-Gigabit Ethernet Modular Port Adapter; Catalyst ESS9300 Embedded Series; Integrated Services Router 1111, 1112, 1113, 1116, 1117, 1118; Nexus 7700 F3-Series 48-Port Fiber 1 and 10G Ethernet Module, 93108TC-EX, 93180YC-FX, 9336C-FX2, 9372PX, 9372PX-E, 9396PX, 9396PX Hot Air Exhaust |
| Device Type | SFP (mini-GBIC) transceiver module |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cabling Type | 1000Base-T |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Max Transfer Distance | 100 m |
| Features | Hot swap module replacement |
| Compliant Standards | IEEE 802.3 |
| Compliant Standards | MSA |
| Hot-Plug support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
Incl. VAT: £57.44
Incl. VAT: £67.45
Incl. VAT: £89.93
Incl. VAT: £246.39
Incl. VAT: £850.78
Incl. VAT: £1,682.10
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.