Cisco PA-A3-OC3SMI 1 Port ATM Enhanced Port Adapter
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Cisco |
| Product Type | Enhanced ATM Adapter |
| Form factor | Plug-in module |
| Fibre Channel SC | 2 |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco PA-A3-OC3SMI 1 Port ATM Enhanced Port Adapter
| Brand | Cisco |
| Product Type | Enhanced ATM Adapter |
| Form factor | Plug-in module |
| Fibre Channel SC | 2 |
Description
Cisco PA-A3-OC3SMI 1 Port ATM Enhanced Port Adapter
The Enhanced ATM Port Adapter is a new generation of single-wide, single-port ATM port adapter for the Cisco 7200 and 7500 high-end routers that introduces many new ATM hardware and software features. Supporting OC3c/STM1 Singlemode Intermediate Reach, these new ATM port adapters are designed for a wide-range of ATM applications. The ATM PA-A3 includes a comprehensive ATM feature set including per-VC traffic shaping, support for many ATM Services Classes (nrt-VBR, ABR, and UBR), a new high-performance SAR architecture and support for a very large number of ATM virtual connections. All of these features are based on industry specifications and standards. In addition, the ATM PA-A3 works in conjunction with the Cisco 7500 and 7200 concurrent support for a wide range of port adapter technologies as well as Cisco’s industry leading Cisco IOS protocols & services.
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Product Type | Enhanced ATM Adapter |
| Form factor | Plug-in module |
| Fibre Channel SC | 2 |
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Cisco PA-A3-OC3SMI 1 Port ATM Enhanced Port Adapter
The Enhanced ATM Port Adapter is a new generation of single-wide, single-port ATM port adapter for the Cisco 7200 and 7500 high-end routers that introduces many new ATM hardware and software features. Supporting OC3c/STM1 Singlemode Intermediate Reach, these new ATM port adapters are designed for a wide-range of ATM applications. The ATM PA-A3 includes a comprehensive ATM feature set including per-VC traffic shaping, support for many ATM Services Classes (nrt-VBR, ABR, and UBR), a new high-performance SAR architecture and support for a very large number of ATM virtual connections. All of these features are based on industry specifications and standards. In addition, the ATM PA-A3 works in conjunction with the Cisco 7500 and 7200 concurrent support for a wide range of port adapter technologies as well as Cisco’s industry leading Cisco IOS protocols & services.
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Product Type | Enhanced ATM Adapter |
| Form factor | Plug-in module |
| Fibre Channel SC | 2 |
BESTSELLER PRODUCTS
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Host interface | USB Type-C |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connector form factor | Straight |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Product colour | Black, Grey |
| Plug and Play | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), UKCA |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| LED indicators | Activity, Link |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Width | 107 mm |
| Depth | 56 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 160 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Plug and Play | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia |
| Linux operating systems supported | Yes |
Incl. VAT: £176.14
Incl. VAT: £1,029.43
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.