Cisco Meraki MA-SFP-1GB-SX Gigabit 1000BASE-SX SFP Module
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| Form Factor | Plug-in module |
| Cabling Type | 1000Base-SX |
| Data Transfer Rate | 1.25 Gbps |
| Optical Wave Length | 850 nm |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Max Transfer Distance | 550 m |
| OEM Manufacturer Equivalent Part Number | Cisco Meraki MA-SFP-1GB-SX |
| Dimensions (WxDxH) | 1.37 cm x 5.66 cm x 1.25 cm |
| Weight | 28 g |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |
| Device Type | SFP (mini-GBIC) transceiver module |
| Form Factor | Plug-in module |
| Colour | Silver |
| Cabling Type | 1000Base-SX |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Data Transfer Rate | 1.25 Gbps |
| Optical Wave Length | 850 nm |
| Max Transfer Distance | 550 m |
| Compliant Standards | IEEE 802.3z |
| Width | 1.37 cm |
| Depth | 5.66 cm |
| Height | 1.25 cm |
| Weight | 28 g |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco Meraki MA-SFP-1GB-SX Gigabit 1000BASE-SX SFP Module
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| Form Factor | Plug-in module |
| Cabling Type | 1000Base-SX |
| Data Transfer Rate | 1.25 Gbps |
| Optical Wave Length | 850 nm |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Max Transfer Distance | 550 m |
| OEM Manufacturer Equivalent Part Number | Cisco Meraki MA-SFP-1GB-SX |
| Dimensions (WxDxH) | 1.37 cm x 5.66 cm x 1.25 cm |
| Weight | 28 g |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |
| Device Type | SFP (mini-GBIC) transceiver module |
| Form Factor | Plug-in module |
| Colour | Silver |
| Cabling Type | 1000Base-SX |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Data Transfer Rate | 1.25 Gbps |
| Optical Wave Length | 850 nm |
| Max Transfer Distance | 550 m |
| Compliant Standards | IEEE 802.3z |
| Width | 1.37 cm |
| Depth | 5.66 cm |
| Height | 1.25 cm |
| Weight | 28 g |
Description
Cisco Meraki MA-SFP-1GB-SX Gigabit 1000BASE-SX SFP Module
MS Switches support pluggable SFPs for high-speed stacking and core connectivity. Meraki offers several standards-based Gigabit and 10 Gigabit pluggable modules. Each appliance has also been tested for compatibility with several third-party modules. This Meraki SFP-1GB-SX SFP module with LC connector is for 1000BASE-SX up to 550m.
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| Form Factor | Plug-in module |
| Cabling Type | 1000Base-SX |
| Data Transfer Rate | 1.25 Gbps |
| Optical Wave Length | 850 nm |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Max Transfer Distance | 550 m |
| OEM Manufacturer Equivalent Part Number | Cisco Meraki MA-SFP-1GB-SX |
| Dimensions (WxDxH) | 1.37 cm x 5.66 cm x 1.25 cm |
| Weight | 28 g |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |
| Device Type | SFP (mini-GBIC) transceiver module |
| Form Factor | Plug-in module |
| Colour | Silver |
| Cabling Type | 1000Base-SX |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Data Transfer Rate | 1.25 Gbps |
| Optical Wave Length | 850 nm |
| Max Transfer Distance | 550 m |
| Compliant Standards | IEEE 802.3z |
| Width | 1.37 cm |
| Depth | 5.66 cm |
| Height | 1.25 cm |
| Weight | 28 g |
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Cisco Meraki MA-SFP-1GB-SX Gigabit 1000BASE-SX SFP Module
MS Switches support pluggable SFPs for high-speed stacking and core connectivity. Meraki offers several standards-based Gigabit and 10 Gigabit pluggable modules. Each appliance has also been tested for compatibility with several third-party modules. This Meraki SFP-1GB-SX SFP module with LC connector is for 1000BASE-SX up to 550m.
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| Form Factor | Plug-in module |
| Cabling Type | 1000Base-SX |
| Data Transfer Rate | 1.25 Gbps |
| Optical Wave Length | 850 nm |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Max Transfer Distance | 550 m |
| OEM Manufacturer Equivalent Part Number | Cisco Meraki MA-SFP-1GB-SX |
| Dimensions (WxDxH) | 1.37 cm x 5.66 cm x 1.25 cm |
| Weight | 28 g |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |
| Device Type | SFP (mini-GBIC) transceiver module |
| Form Factor | Plug-in module |
| Colour | Silver |
| Cabling Type | 1000Base-SX |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Data Transfer Rate | 1.25 Gbps |
| Optical Wave Length | 850 nm |
| Max Transfer Distance | 550 m |
| Compliant Standards | IEEE 802.3z |
| Width | 1.37 cm |
| Depth | 5.66 cm |
| Height | 1.25 cm |
| Weight | 28 g |
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Available on Backorder
Incl. VAT: £42.74
Incl. VAT: £67.45
Incl. VAT: £104.55
Incl. VAT: £246.39
Incl. VAT: £1,682.10
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.