Cisco CAB-X21MT Router Serial Cable
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Cisco |
| Product Type | Serial Cables |
| Type | X.21 Cable |
| Connector 1 | DTE, Male |
| Length | 10 Feet (3 Meters) |
| Color | Black |
| Cable Jacket Material | PVC |
| Connector Material | Nickel-Plated |
| Compliance | RoHS Compliant |
| Shielding | Unshielded |
| Max Data Rate | 18 Mbps |
| Wire Gauge | 24 AWG |
| Temperature Range | -20 to 60 °C |
| Voltage Rating | 30V |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco CAB-X21MT Router Serial Cable
| Brand | Cisco |
| Product Type | Serial Cables |
| Type | X.21 Cable |
| Connector 1 | DTE, Male |
| Length | 10 Feet (3 Meters) |
| Color | Black |
| Cable Jacket Material | PVC |
| Connector Material | Nickel-Plated |
| Compliance | RoHS Compliant |
| Shielding | Unshielded |
| Max Data Rate | 18 Mbps |
| Wire Gauge | 24 AWG |
| Temperature Range | -20 to 60 °C |
| Voltage Rating | 30V |
Description
Cisco CAB-X21MT Router Serial Cable
The Cisco CAB-X21MT is a high-quality X.21 DTE Male cable, ideal for engineers and procurement personnel looking to establish reliable data connectivity.
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Product Type | Serial Cables |
| Type | X.21 Cable |
| Connector 1 | DTE, Male |
| Length | 10 Feet (3 Meters) |
| Color | Black |
| Cable Jacket Material | PVC |
| Connector Material | Nickel-Plated |
| Compliance | RoHS Compliant |
| Shielding | Unshielded |
| Max Data Rate | 18 Mbps |
| Wire Gauge | 24 AWG |
| Temperature Range | -20 to 60 °C |
| Voltage Rating | 30V |
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Cisco CAB-X21MT Router Serial Cable
The Cisco CAB-X21MT is a high-quality X.21 DTE Male cable, ideal for engineers and procurement personnel looking to establish reliable data connectivity.
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Product Type | Serial Cables |
| Type | X.21 Cable |
| Connector 1 | DTE, Male |
| Length | 10 Feet (3 Meters) |
| Color | Black |
| Cable Jacket Material | PVC |
| Connector Material | Nickel-Plated |
| Compliance | RoHS Compliant |
| Shielding | Unshielded |
| Max Data Rate | 18 Mbps |
| Wire Gauge | 24 AWG |
| Temperature Range | -20 to 60 °C |
| Voltage Rating | 30V |
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Incl. VAT: £34.83
Incl. VAT: £36.57
Incl. VAT: £59.89
Incl. VAT: £89.70
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.