APC C13/C14 2.5m Black C14 coupler C13 coupler (AP9870)
SKU:
AP9870
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £29.03
Incl. VAT: £34.83
Delivery Date:
Tuesday, May 19
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
3 In Stock
3 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
APC C13/C14 2.5m Black C14 coupler C13 coupler (AP9870)
SKU:
AP9870
Description
APC C13/C14 2.5m Black C14 coupler C13 coupler (AP9870)
APC C13/C14 2.5m Black C14 coupler C13 couple
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 2.5 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Certification | CSA, UL, VDE, PEP, EOLI |
| Overload protection | No |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 2.5 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Input voltage | 90 – 250 V |
| Input current | 10 A |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 15000 |
| Certificates | |
| Certification | CSA, UL, VDE, PEP, EOLI |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 76 mm |
| Depth | 203 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 230 g |
| Package width | 102 mm |
| Package depth | 203 mm |
| Package height | 51 mm |
| Package weight | 300 g |
| Packaging data | |
| Package width | 102 mm |
| Package depth | 203 mm |
| Package height | 51 mm |
| Package weight | 300 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Overload protection | No |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “APC C13/C14 2.5m Black C14 coupler C13 coupler (AP9870)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £29.03
Incl. VAT: £34.83
Delivery Date:
Tuesday, May 19
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
3 In Stock
3 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “APC C13/C14 2.5m Black C14 coupler C13 coupler (AP9870)” Cancel reply
Description
APC C13/C14 2.5m Black C14 coupler C13 coupler (AP9870)
APC C13/C14 2.5m Black C14 coupler C13 couple
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 2.5 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Certification | CSA, UL, VDE, PEP, EOLI |
| Overload protection | No |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 2.5 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Input voltage | 90 – 250 V |
| Input current | 10 A |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 15000 |
| Certificates | |
| Certification | CSA, UL, VDE, PEP, EOLI |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 76 mm |
| Depth | 203 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 230 g |
| Package width | 102 mm |
| Package depth | 203 mm |
| Package height | 51 mm |
| Package weight | 300 g |
| Packaging data | |
| Package width | 102 mm |
| Package depth | 203 mm |
| Package height | 51 mm |
| Package weight | 300 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Overload protection | No |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: MUQ93ZM/A
In Stock
Get Instant Price
SKU: JL489A
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: U-CABLE-PATCH-0.3M-RJ45
In Stock
Get Instant Price
SKU: U-CABLE-PATCH-1M-RJ45
In Stock
Get Instant Price
SKU: U-CABLE-PATCH-2M-RJ45
In Stock
Get Instant Price
SKU: U-CABLE-PATCH-3M-RJ45
In Stock
Get Instant Price
SKU: U-CABLE-PATCH-5M-RJ45
In Stock
Get Instant Price
SKU: UC-PATCH-5M-RJ45-BL
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: MD819ZM/A
In Stock
Get Instant Price
SKU: MQKJ3ZM/A
In Stock
Get Instant Price
SKU: AF-11-DUP-L
In Stock
Excl. VAT: £135.06
Incl. VAT: £162.08
Incl. VAT: £162.08
SKU: U-CABLE-C6-CMP
In Stock
Excl. VAT: £239.91
Incl. VAT: £287.89
Incl. VAT: £287.89
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.