Cisco Catalyst C9120AXE-E Wi-Fi 6 Wireless Access Point
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Cisco |
| Type | Wireless Access Points |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Country of origin | Mexico |
| On/off switch | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Channels quantity | 29 channels |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Placement | Ceiling, Floor, Table |
| Country of origin | Mexico |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | White |
| Number of connectors | 2 |
| Antenna type | Internal & external |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Antenna connector type | RP-TNC |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna features | Detachable antenna |
| Width | 216 mm |
| Depth | 216 mm |
| Weight | 1.36 kg |
| Height | 51 mm |
Buy new:
Excl. VAT: £968.31
Incl. VAT: £1,161.97
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco Catalyst C9120AXE-E Wi-Fi 6 Wireless Access Point
| Brand | Cisco |
| Type | Wireless Access Points |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Country of origin | Mexico |
| On/off switch | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Channels quantity | 29 channels |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Placement | Ceiling, Floor, Table |
| Country of origin | Mexico |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | White |
| Number of connectors | 2 |
| Antenna type | Internal & external |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Antenna connector type | RP-TNC |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna features | Detachable antenna |
| Width | 216 mm |
| Depth | 216 mm |
| Weight | 1.36 kg |
| Height | 51 mm |
Description
Cisco Catalyst C9120AXE-E Wi-Fi 6 Wireless Access Point
The Catalyst 9120 Access Points are designed for mission-critical deployments with dual 5-GHz and integrated IoT radio. With CleanAir technology powered by Cisco RF ASIC, the C9120 access point goes beyond the Wi-Fi 6 (802.11ax) standard, providing radio-frequency excellence for high-density environments. These access points are resilient and intelligent while providing integrated security for mobile and IoT devices. Pairing with Cisco DNA, it further offers real-time analytics, quickly detect and contain security threats, and a network-wide consistency through automation and virtualisation.
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Type | Wireless Access Points |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Country of origin | Mexico |
| On/off switch | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Channels quantity | 29 channels |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Placement | Ceiling, Floor, Table |
| Country of origin | Mexico |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | White |
| Number of connectors | 2 |
| Antenna type | Internal & external |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Antenna connector type | RP-TNC |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna features | Detachable antenna |
| Width | 216 mm |
| Depth | 216 mm |
| Weight | 1.36 kg |
| Height | 51 mm |
Excl. VAT: £968.31
Incl. VAT: £1,161.97
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Cisco Catalyst C9120AXE-E Wi-Fi 6 Wireless Access Point
The Catalyst 9120 Access Points are designed for mission-critical deployments with dual 5-GHz and integrated IoT radio. With CleanAir technology powered by Cisco RF ASIC, the C9120 access point goes beyond the Wi-Fi 6 (802.11ax) standard, providing radio-frequency excellence for high-density environments. These access points are resilient and intelligent while providing integrated security for mobile and IoT devices. Pairing with Cisco DNA, it further offers real-time analytics, quickly detect and contain security threats, and a network-wide consistency through automation and virtualisation.
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Type | Wireless Access Points |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Country of origin | Mexico |
| On/off switch | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Channels quantity | 29 channels |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Placement | Ceiling, Floor, Table |
| Country of origin | Mexico |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | White |
| Number of connectors | 2 |
| Antenna type | Internal & external |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Antenna connector type | RP-TNC |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna features | Detachable antenna |
| Width | 216 mm |
| Depth | 216 mm |
| Weight | 1.36 kg |
| Height | 51 mm |
BESTSELLER PRODUCTS
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless access point |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Power consumption | 7 W |
| Product colour | White |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 5.150 - 5.250, 5.250 - 5.350, 5.470 - 5.725, 5.725 - 5.850 GHz |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, QPSK |
| Maximum outdoor range | 10000 m |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Operating system installed | AirOS |
| Internal memory | 64 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Maximum outdoor range | 10000 m |
| Internal memory | 64 MB |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 5.150 - 5.250, 5.250 - 5.350, 5.470 - 5.725, 5.725 - 5.850 GHz |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, QPSK |
| Maximum outdoor range | 10000 m |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Throughput data rate | 450 Mbit/s |
| Operating system installed | AirOS |
| Internal memory | 64 MB |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.5 A |
| AC input voltage | 24 V |
| Antenna type | Internal |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Built-in processor | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| LED indicators | Network, Power, Signal strength |
| Width | 179 mm |
| Depth | 77.5 mm |
| Weight | 180 g |
| Height | 59.1 mm |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
Incl. VAT: £54.58
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 4 |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3u |
| Power consumption (typical) | 8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| AC input voltage | 24 V |
| Product colour | White |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 4.9 - 5.9 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Qualcomm Atheros |
| Processor architecture | MIPS 24Kc |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power consumption (typical) | 8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.5 A |
| AC input voltage | 24 V |
| Product colour | White |
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Antenna gain level (max) | 16 dBi |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Built-in processor | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Width | 80 mm |
| Depth | 31 mm |
Incl. VAT: £74.15
Incl. VAT: £129.22
Key Features:
| Brand | Ubiquiti | |
| Type | Wireless Access Point | |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 | |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s | |
| AC input voltage | 24 V | |
| Housing material | Aluminium, Plastic | |
| Power consumption (max) | 13 W | |
| Antenna gain level (max) | 5.9 dBi | |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C | |
| Product colour | White | |
| 6 GHz | No | |
| 2.4 GHz | Yes | |
| 5 GHz | Yes | |
| VLAN support | Yes | |
| Quality of Service (QoS) support | Yes | |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s | |
| Bluetooth | Yes | |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes | |
| MIMO type | Multi User MIMO | |
| MIMO | Yes | |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 573.5 Mbit/s | |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4800 Mbit/s | |
| Security algorithms | WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2, WPA3 | |
| Supported network protocols | 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11ac, 802.11ax, 802.1Q | |
| Internal RJ-45 ports quantity | 4 | |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 | |
| Power consumption (max) | 15.4 W | |
| Power consumption (typical) | 13.5 W | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes | |
| Input current | 0.5 A | |
| DC voltage range | 48 V | |
| Housing material | Aluminium, Plastic | |
| Placement | Wall | |
| Product colour | White | |
| Reset button | Yes | |
| LED indicators | Yes | |
| Certification | CE, FCC, IC | |
| Antenna type | Internal | |
| Antenna gain level (max) | 5.9 dBi | |
| Reset button | Yes | |
| LED indicators | Yes | |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes | |
| Width | 96 mm | |
| Depth | 31.2 mm | |
| Weight | 460 g | |
| Height | 139.7 mm | |
| Mounting kit | Yes | |
| Mounting kit | Yes | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% | |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C | |
Incl. VAT: £170.47
Incl. VAT: £227.70
Incl. VAT: £492.47
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD



Reviews
There are no reviews yet.