MikroTik Access Point Router (C53UIG+5HPAXD2HPAXD)
SKU:
C53UIG+5HPAXD2HPAXD
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £115.00
Incl. VAT: £138.00
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
7 In Stock
7 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
MikroTik Access Point Router (C53UIG+5HPAXD2HPAXD)
SKU:
C53UIG+5HPAXD2HPAXD
Description
MikroTik Access Point Router (C53UIG+5HPAXD2HPAXD)
MikroTik C53UIG+5HPAXD2HPAXD Access Point Router
Specifications
| Ethernet LAN features | |
|---|---|
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Performance | |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Wireless LAN features | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (max) | 1200 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 574 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 1200 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Network | |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| DC-in jack | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Design | |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | Black |
| Indication light | Yes |
| Other features | |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Antenna | |
| Antenna design | External |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna gain level (max) | 5.5 dBi |
| Features | |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Power | |
| Power source type | DC, PoE |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 70 °C |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “MikroTik Access Point Router (C53UIG+5HPAXD2HPAXD)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £115.00
Incl. VAT: £138.00
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
7 In Stock
7 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “MikroTik Access Point Router (C53UIG+5HPAXD2HPAXD)” Cancel reply
Description
MikroTik Access Point Router (C53UIG+5HPAXD2HPAXD)
MikroTik C53UIG+5HPAXD2HPAXD Access Point Router
Specifications
| Ethernet LAN features | |
|---|---|
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Performance | |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Wireless LAN features | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (max) | 1200 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 574 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 1200 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Network | |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| DC-in jack | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Design | |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | Black |
| Indication light | Yes |
| Other features | |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Antenna | |
| Antenna design | External |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna gain level (max) | 5.5 dBi |
| Features | |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Power | |
| Power source type | DC, PoE |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 70 °C |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: 90IG07E0-MO3H00
In Stock
Excl. VAT: £49.45
Incl. VAT: £59.34
Incl. VAT: £59.34
SKU: AFI-ALN-R
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Routers |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | Black, Green |
| Internal memory | 1024 MB |
| Antenna design | Internal |
| Power source type | AC |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Guest access | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Memory card slot(s) | No |
| Ethernet WAN | Yes |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (max) | 4800 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 1148 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 4800 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| 5G | No |
| 3G | No |
| 4G | No |
| USB port | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Memory card slot(s) | No |
| MU-MIMO technology | Yes |
| Security algorithms | WPA2 |
| Guest access | Yes |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | Black, Green |
| Indication light | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Antenna design | Internal |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 110 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Height | 250 mm |
| Depth | 110 mm |
In Stock
Excl. VAT: £180.50
Incl. VAT: £216.60
Incl. VAT: £216.60
SKU: D53G-5HACD2HND-TC&RG520F-EU
In Stock
Excl. VAT: £350.72
Incl. VAT: £420.86
Incl. VAT: £420.86
SKU: CRS326-4C+20G+2Q+RM
In Stock
Excl. VAT: £696.63
Incl. VAT: £835.96
Incl. VAT: £835.96
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD



Reviews
There are no reviews yet.