APC uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1.2 kVA 650 W 4 AC outlet(s) (BX1200MI-GR)
SKU:
BX1200MI-GR
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £153.19
Incl. VAT: £183.83
Delivery Date:
Tuesday, May 19
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
2 In Stock
2 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
APC uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1.2 kVA 650 W 4 AC outlet(s) (BX1200MI-GR)
SKU:
BX1200MI-GR
Description
APC uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1.2 kVA 650 W 4 AC outlet(s) (BX1200MI-GR)
APC BX1200MI-GR uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1.2 kVA 650 W 4 AC outlet(s)
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output voltage regulation | 10% |
| Output frequency regulation | 0.5 Hz |
| Input power factor | 0.54 |
| Output power | 650 W |
| Input operation voltage (min) | 140 V |
| Input operation voltage (max) | 300 V |
| Output operation voltage (min) | 230 V |
| Output operation voltage (max) | 230 V |
| Surge energy rating | 273 J |
| Output power capacity | 1.2 kVA |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.2 m |
| USB port | Yes |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | Type F |
| Power plug | Type F |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB port type | USB Type-B |
| Performance | |
| Audible alarm modes | Low battery alarm |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Response time | 6 ms |
| LED indicators | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Noise level | 40 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Audible alarm modes | Low battery alarm |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Output voltage regulation | 10% |
| Output frequency regulation | 0.5 Hz |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Input power factor | 0.54 |
| Response time | 6 ms |
| Output power | 650 W |
| Input operation voltage (min) | 140 V |
| Input operation voltage (max) | 300 V |
| Output operation voltage (min) | 230 V |
| Output operation voltage (max) | 230 V |
| Surge energy rating | 273 J |
| Surge protection | Yes |
| Noise level | 40 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 1.2 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Battery | |
| Battery life (max) | 2 year(s) |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 8 h |
| Typical backup time at half load | 5 min |
| Typical backup time at full load | 1 min |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Form factor | Compact |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | CB Meet EN62040-1 / CE / IEC-62040-1 / IEC-62040-2 |
| Cable length | 1.2 m |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Technical details | |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 235 mm |
| Package depth | 495 mm |
| Package height | 297 mm |
| Weight | 7.6 kg |
| Width | 140 mm |
| Package weight | 8.6 kg |
| Height | 190 mm |
| Depth | 390 mm |
| Packaging data | |
| Cables included | Input power cable |
| Manual | Yes |
| Package width | 235 mm |
| Package depth | 495 mm |
| Package height | 297 mm |
| Package weight | 8.6 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Certificates | |
| Certification | CB Meet EN62040-1 / CE / IEC-62040-1 / IEC-62040-2 |
| Packaging content | |
| Cables included | Input power cable |
| Manual | Yes |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “APC uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1.2 kVA 650 W 4 AC outlet(s) (BX1200MI-GR)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £153.19
Incl. VAT: £183.83
Delivery Date:
Tuesday, May 19
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
2 In Stock
2 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “APC uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1.2 kVA 650 W 4 AC outlet(s) (BX1200MI-GR)” Cancel reply
Description
APC uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1.2 kVA 650 W 4 AC outlet(s) (BX1200MI-GR)
APC BX1200MI-GR uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1.2 kVA 650 W 4 AC outlet(s)
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output voltage regulation | 10% |
| Output frequency regulation | 0.5 Hz |
| Input power factor | 0.54 |
| Output power | 650 W |
| Input operation voltage (min) | 140 V |
| Input operation voltage (max) | 300 V |
| Output operation voltage (min) | 230 V |
| Output operation voltage (max) | 230 V |
| Surge energy rating | 273 J |
| Output power capacity | 1.2 kVA |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.2 m |
| USB port | Yes |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | Type F |
| Power plug | Type F |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB port type | USB Type-B |
| Performance | |
| Audible alarm modes | Low battery alarm |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Response time | 6 ms |
| LED indicators | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Noise level | 40 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Audible alarm modes | Low battery alarm |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Output voltage regulation | 10% |
| Output frequency regulation | 0.5 Hz |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Input power factor | 0.54 |
| Response time | 6 ms |
| Output power | 650 W |
| Input operation voltage (min) | 140 V |
| Input operation voltage (max) | 300 V |
| Output operation voltage (min) | 230 V |
| Output operation voltage (max) | 230 V |
| Surge energy rating | 273 J |
| Surge protection | Yes |
| Noise level | 40 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 1.2 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Battery | |
| Battery life (max) | 2 year(s) |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 8 h |
| Typical backup time at half load | 5 min |
| Typical backup time at full load | 1 min |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Form factor | Compact |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | CB Meet EN62040-1 / CE / IEC-62040-1 / IEC-62040-2 |
| Cable length | 1.2 m |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Technical details | |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 235 mm |
| Package depth | 495 mm |
| Package height | 297 mm |
| Weight | 7.6 kg |
| Width | 140 mm |
| Package weight | 8.6 kg |
| Height | 190 mm |
| Depth | 390 mm |
| Packaging data | |
| Cables included | Input power cable |
| Manual | Yes |
| Package width | 235 mm |
| Package depth | 495 mm |
| Package height | 297 mm |
| Package weight | 8.6 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Certificates | |
| Certification | CB Meet EN62040-1 / CE / IEC-62040-1 / IEC-62040-2 |
| Packaging content | |
| Cables included | Input power cable |
| Manual | Yes |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: BE850G2-FR
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 0-761345-05553
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AP6032A
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AP8841
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: APCRBC176
In Stock
Excl. VAT: £79.35
Incl. VAT: £95.22
Incl. VAT: £95.22
SKU: BX750MI-GR
In Stock
Excl. VAT: £94.30
Incl. VAT: £113.16
Incl. VAT: £113.16
SKU: BK350EI
In Stock
Excl. VAT: £106.70
Incl. VAT: £128.04
Incl. VAT: £128.04
SKU: BX950MI-GR
In Stock
Excl. VAT: £115.91
Incl. VAT: £139.09
Incl. VAT: £139.09
SKU: BX1600MI-GR
In Stock
Excl. VAT: £190.47
Incl. VAT: £228.56
Incl. VAT: £228.56
SKU: APCRBC157
In Stock
Excl. VAT: £271.98
Incl. VAT: £326.37
Incl. VAT: £326.37
SKU: APCRBC117
In Stock
Excl. VAT: £382.38
Incl. VAT: £458.85
Incl. VAT: £458.85
SKU: UISP-P-PRO
In Stock
Excl. VAT: £430.74
Incl. VAT: £516.89
Incl. VAT: £516.89
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.