Antec NeoECO Classic NE550C power supply unit 550 W 20+4 pin ATX ATX Black (0-761345-05553)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Antec NeoECO Classic NE550C power supply unit 550 W 20+4 pin ATX ATX Black (0-761345-05553)
Description
Antec NeoECO Classic NE550C power supply unit 550 W 20+4 pin ATX ATX Black (0-761345-05553)
Antec NeoECO Classic NE550C power supply unit 550 W 20+4 pin ATX ATX Black
Specifications
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan location | Top |
| Cooling type | Active |
| Performance | |
| Power plug type | Type D |
| On/off switch | Yes |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Purpose | PC |
| ATX version | 2.4 |
| Safety | UL, cUL, FCC, TÜV, CE, CB, CCC, BSMI, EAC, RCM |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Safety | UL, cUL, FCC, TÜV, CE, CB, CCC, BSMI, EAC, RCM |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 12 cm |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan location | Top |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 550 W |
| Power plug type | Type D |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Voltage tolerance | 10% |
| AC input frequency | 47 – 63 Hz |
| Input current | 8 A |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 110 W |
| Combined power (+12V) | 504 W |
| Combined power (+5V) | 110 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 12.5 W |
| Max output current (+3.3V) | 18 A |
| Max output current (+12V) | 42 A |
| Max output current (+5V) | 15 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 2.5 A |
| Efficiency | 88% |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 6 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 5 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 1 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| Floppy disk drive connector | Yes |
| ATX power connector (20+4 pin) | Yes |
| Cabling type | Non-Modular |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Safety | UL, cUL, FCC, TÜV, CE, CB, CCC, BSMI, EAC, RCM |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Power plug type | Type D |
| Voltage tolerance | 10% |
| Manual | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Technical Table
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Antec NeoECO Classic NE550C power supply unit 550 W 20+4 pin ATX ATX Black (0-761345-05553)
Antec NeoECO Classic NE550C power supply unit 550 W 20+4 pin ATX ATX Black
Specifications
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan location | Top |
| Cooling type | Active |
| Performance | |
| Power plug type | Type D |
| On/off switch | Yes |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Purpose | PC |
| ATX version | 2.4 |
| Safety | UL, cUL, FCC, TÜV, CE, CB, CCC, BSMI, EAC, RCM |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Safety | UL, cUL, FCC, TÜV, CE, CB, CCC, BSMI, EAC, RCM |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 12 cm |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan location | Top |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 550 W |
| Power plug type | Type D |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Voltage tolerance | 10% |
| AC input frequency | 47 – 63 Hz |
| Input current | 8 A |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 110 W |
| Combined power (+12V) | 504 W |
| Combined power (+5V) | 110 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 12.5 W |
| Max output current (+3.3V) | 18 A |
| Max output current (+12V) | 42 A |
| Max output current (+5V) | 15 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 2.5 A |
| Efficiency | 88% |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 6 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 5 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 1 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| Floppy disk drive connector | Yes |
| ATX power connector (20+4 pin) | Yes |
| Cabling type | Non-Modular |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Safety | UL, cUL, FCC, TÜV, CE, CB, CCC, BSMI, EAC, RCM |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Power plug type | Type D |
| Voltage tolerance | 10% |
| Manual | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Incl. VAT: £63.48
Incl. VAT: £113.16
Incl. VAT: £121.44
Incl. VAT: £136.19
Incl. VAT: £136.62
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.