Riello SENTINEL PRO BATT EXT CAB BB36-A3 (BTC-SEP-36V-BB-A3)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Riello |
| Type | UPS Battery |
| Weight | 12 |
| Dimensions | 158mm wide x 422mm deep x 235mm high |
| Battery Brand | Riello Battery |
| Battery AH Rating | 20 to 40 |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
| Brand | Riello |
| Type | UPS Battery |
| Weight | 12 |
| Dimensions | 158mm wide x 422mm deep x 235mm high |
| Battery Brand | Riello Battery |
| Battery AH Rating | 20 to 40 |
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Description
Riello SENTINEL PRO BATT EXT CAB BB36-A3 (BTC-SEP-36V-BB-A3)
UPS Battery Extension pack for use with Riello Sentinel Pro 1kVA (SEP 1000)
Technical Table
| Brand | Riello |
| Type | UPS Battery |
| Weight | 12 |
| Dimensions | 158mm wide x 422mm deep x 235mm high |
| Battery Brand | Riello Battery |
| Battery AH Rating | 20 to 40 |
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Dimensions (WxDxH) | 94 x 129.5 x 149.9 mm |
| Weight | 4.95 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 94 x 129.5 x 149.9 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Available on Backorder
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 168 VAh |
| Certification | REACH |
| Battery life | 5 year(s) |
| Hot-swap battery | Yes |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 4.68 kg |
| Width | 107 mm |
| Height | 107 mm |
| Depth | 144 mm |
| Package width | 229 mm |
| Package height | 229 mm |
| Package depth | 229 mm |
| Package weight | 5.14 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 19.2 |
| Dimensions (WxDxH) | 149 x 64 x 197 mm |
| Weight | 5.33 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 149 x 64 x 197 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 48 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Dimensions (WxDxH) | 483 x 660 x 133 mm |
| Weight | 63.6 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 483 x 660 x 133 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
Available on Backorder
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 108 VAh |
| Certification | REACH |
| Battery life | 5 year(s) |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 9.29 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 2.59 kg |
| Width | 94 mm |
| Height | 65 mm |
| Depth | 151 mm |
| Package width | 175 mm |
| Package height | 213 mm |
| Package depth | 89 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
Incl. VAT: £65.38
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Green, Grey |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 18.98 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 5.6 kg |
| Width | 152 mm |
| Height | 76 mm |
| Depth | 203 mm |
| Package width | 234 mm |
| Package height | 146 mm |
| Package depth | 275 mm |
| Package weight | 5.84 kg |
Incl. VAT: £106.89
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 13 |
| Dimensions (WxDxH) | 99.1 x 94 x 149.9 mm |
| Weight | 3.68 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 99.1 x 94 x 149.9 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Incl. VAT: £107.46
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 48 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 36.93 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 10.4 kg |
| Width | 165 mm |
| Height | 89 mm |
| Depth | 419 mm |
| Package width | 292 mm |
| Package height | 190 mm |
| Package depth | 546 mm |
| Package weight | 11.4 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
Incl. VAT: £243.23
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Lead acid |
| Battery capacity | 816 Wh |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 86.69 |
| Dimensions (WxDxH) | 142 x 183 x 173 mm |
| Weight | 24.3 kg |
| Width | 142 mm |
| Height | 173 mm |
| Depth | 183 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 142 x 183 x 173 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 86.69 |
Incl. VAT: £504.27
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.