Riello SDU 24V BB A3 BATTERY EX PACK (BTC SDU 240V BB A3)
SKU:
BTC SDU 240V BB A3
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 25
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 25
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Be the first to review “Riello SDU 24V BB A3 BATTERY EX PACK (BTC SDU 240V BB A3)” Cancel reply
Description
Riello SDU 24V BB A3 BATTERY EX PACK (BTC SDU 240V BB A3)
Riello SDU 24V BB A3 BATTERY EX PACK
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: SYBT2
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: RBC9
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Dimensions (WxDxH) | 94 x 129.5 x 149.9 mm |
| Weight | 4.95 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 94 x 129.5 x 149.9 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: APCRBC110
In Stock
Excl. VAT: £53.06
Incl. VAT: £63.67
Incl. VAT: £63.67
SKU: APCRBC123
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 17.96 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 5.21 kg |
| Width | 152 mm |
| Height | 76 mm |
| Depth | 203 mm |
| Package width | 234 mm |
| Package height | 146 mm |
| Package depth | 275 mm |
| Package weight | 5.53 kg |
In Stock
Excl. VAT: £79.79
Incl. VAT: £95.74
Incl. VAT: £95.74
SKU: APCRBC124
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Green, Grey |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 18.98 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 5.6 kg |
| Width | 152 mm |
| Height | 76 mm |
| Depth | 203 mm |
| Package width | 234 mm |
| Package height | 146 mm |
| Package depth | 275 mm |
| Package weight | 5.84 kg |
In Stock
Excl. VAT: £89.08
Incl. VAT: £106.89
Incl. VAT: £106.89
SKU: RBC33
In Stock
Excl. VAT: £110.12
Incl. VAT: £132.15
Incl. VAT: £132.15
SKU: APCRBC142
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 216 VAh |
| Battery voltage | 24 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 22.74 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 6.01 kg |
| Width | 132 mm |
| Height | 108 mm |
| Depth | 150 mm |
| Package width | 168 mm |
| Package height | 203 mm |
| Package depth | 224 mm |
| Package weight | 7.01 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
In Stock
Excl. VAT: £116.57
Incl. VAT: £139.89
Incl. VAT: £139.89
SKU: RBC48
In Stock
Excl. VAT: £121.15
Incl. VAT: £145.38
Incl. VAT: £145.38
SKU: APCRBC159
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery life | 5 year(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Weight | 12 kg |
| Width | 216 mm |
| Height | 83 mm |
| Depth | 343 mm |
| Package width | 368 mm |
| Package height | 495 mm |
| Package depth | 152 mm |
| Package weight | 12.6 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
In Stock
Excl. VAT: £293.53
Incl. VAT: £352.23
Incl. VAT: £352.23
SKU: SMX48RMBP2U
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 48 V |
| Certification | REACH, PEP, EOLI |
| Battery life | 5 year(s) |
| Hot-swap battery | Yes |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 162.55 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 28.6 kg |
| Width | 432 mm |
| Height | 89 mm |
| Depth | 490 mm |
| Package width | 589 mm |
| Package height | 246 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package weight | 35.5 kg |
In Stock
Excl. VAT: £643.35
Incl. VAT: £772.01
Incl. VAT: £772.01
SKU: SMX120BP
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 1200 VAh |
| Battery voltage | 120 V |
| Certification | REACH |
| Battery life | 3 year(s) |
| Hot-swap battery | Yes |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 299.69 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 60.9 kg |
| Width | 432 mm |
| Height | 178 mm |
| Depth | 483 mm |
| Package width | 586 mm |
| Package height | 330 mm |
| Package depth | 633 mm |
| Package weight | 65.5 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
In Stock
Excl. VAT: £654.10
Incl. VAT: £784.93
Incl. VAT: £784.93
SKU: SRTG192XLBP2
In Stock
Excl. VAT: £2,693.53
Incl. VAT: £3,232.24
Incl. VAT: £3,232.24
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.