Riello Battery box 72V 7Ah SDH 2200/3000 (BTC-SDH-72V-BB-A3)
SKU:
BTC-SDH-72V-BB-A3
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 25
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 25
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Be the first to review “Riello Battery box 72V 7Ah SDH 2200/3000 (BTC-SDH-72V-BB-A3)” Cancel reply
Description
Riello Battery box 72V 7Ah SDH 2200/3000 (BTC-SDH-72V-BB-A3)
Riello Battery box 72V 7Ah SDH 2200/3000
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: RBC32
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 19.2 |
| Dimensions (WxDxH) | 149 x 64 x 197 mm |
| Weight | 5.33 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 149 x 64 x 197 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: RBC5
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: RBC9
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Dimensions (WxDxH) | 94 x 129.5 x 149.9 mm |
| Weight | 4.95 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 94 x 129.5 x 149.9 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: APCRBC110
In Stock
Excl. VAT: £53.06
Incl. VAT: £63.67
Incl. VAT: £63.67
SKU: RBC17
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 108 VAh |
| Certification | REACH |
| Battery life | 5 year(s) |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 9.29 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 2.59 kg |
| Width | 94 mm |
| Height | 65 mm |
| Depth | 151 mm |
| Package width | 175 mm |
| Package height | 213 mm |
| Package depth | 89 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
In Stock
Excl. VAT: £54.49
Incl. VAT: £65.38
Incl. VAT: £65.38
SKU: APCRBC123
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 17.96 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 5.21 kg |
| Width | 152 mm |
| Height | 76 mm |
| Depth | 203 mm |
| Package width | 234 mm |
| Package height | 146 mm |
| Package depth | 275 mm |
| Package weight | 5.53 kg |
In Stock
Excl. VAT: £79.79
Incl. VAT: £95.74
Incl. VAT: £95.74
SKU: RBC4
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 13 |
| Dimensions (WxDxH) | 99.1 x 94 x 149.9 mm |
| Weight | 3.68 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 99.1 x 94 x 149.9 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
In Stock
Excl. VAT: £89.55
Incl. VAT: £107.46
Incl. VAT: £107.46
SKU: APCRBC159
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery life | 5 year(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Weight | 12 kg |
| Width | 216 mm |
| Height | 83 mm |
| Depth | 343 mm |
| Package width | 368 mm |
| Package height | 495 mm |
| Package depth | 152 mm |
| Package weight | 12.6 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
In Stock
Excl. VAT: £293.53
Incl. VAT: £352.23
Incl. VAT: £352.23
SKU: APCRBC105
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 864 VAh |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Silver |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 85.72 |
| Weight | 24.6 kg |
| Width | 165 mm |
| Height | 108 mm |
| Depth | 572 mm |
| Package width | 311 mm |
| Package height | 279 mm |
| Package depth | 737 mm |
| Package weight | 26.4 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
In Stock
Excl. VAT: £400.60
Incl. VAT: £480.72
Incl. VAT: £480.72
SKU: SMX48RMBP2U
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 48 V |
| Certification | REACH, PEP, EOLI |
| Battery life | 5 year(s) |
| Hot-swap battery | Yes |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 162.55 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 28.6 kg |
| Width | 432 mm |
| Height | 89 mm |
| Depth | 490 mm |
| Package width | 589 mm |
| Package height | 246 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package weight | 35.5 kg |
In Stock
Excl. VAT: £643.35
Incl. VAT: £772.01
Incl. VAT: £772.01
SKU: SMX120BP
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 1200 VAh |
| Battery voltage | 120 V |
| Certification | REACH |
| Battery life | 3 year(s) |
| Hot-swap battery | Yes |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 299.69 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 60.9 kg |
| Width | 432 mm |
| Height | 178 mm |
| Depth | 483 mm |
| Package width | 586 mm |
| Package height | 330 mm |
| Package depth | 633 mm |
| Package weight | 65.5 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
In Stock
Excl. VAT: £654.10
Incl. VAT: £784.93
Incl. VAT: £784.93
SKU: SRTG192XLBP2
In Stock
Excl. VAT: £2,693.53
Incl. VAT: £3,232.24
Incl. VAT: £3,232.24
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.