Riello DUAL 14AH BATT EX BBSDH 36-M1 (BTC SDH 36V BB M1)
SKU:
BTC SDH 36V BB M1
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 25
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 25
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Be the first to review “Riello DUAL 14AH BATT EX BBSDH 36-M1 (BTC SDH 36V BB M1)” Cancel reply
Description
Riello DUAL 14AH BATT EX BBSDH 36-M1 (BTC SDH 36V BB M1)
Riello DUAL 14AH BATT EX BBSDH 36-M1
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: RBC9
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Dimensions (WxDxH) | 94 x 129.5 x 149.9 mm |
| Weight | 4.95 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 94 x 129.5 x 149.9 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: RBC6
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 27.46 |
| Dimensions (WxDxH) | 195.6 x 152.4 x 94 mm |
| Weight | 7.68 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 195.6 x 152.4 x 94 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 27.46 |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: RBC32
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 19.2 |
| Dimensions (WxDxH) | 149 x 64 x 197 mm |
| Weight | 5.33 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 149 x 64 x 197 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: APCRBC123
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 17.96 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 5.21 kg |
| Width | 152 mm |
| Height | 76 mm |
| Depth | 203 mm |
| Package width | 234 mm |
| Package height | 146 mm |
| Package depth | 275 mm |
| Package weight | 5.53 kg |
In Stock
Excl. VAT: £79.79
Incl. VAT: £95.74
Incl. VAT: £95.74
SKU: RBC48
In Stock
Excl. VAT: £121.15
Incl. VAT: £145.38
Incl. VAT: £145.38
SKU: RBC18
In Stock
Excl. VAT: £131.95
Incl. VAT: £158.33
Incl. VAT: £158.33
SKU: APCRBC116
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 48 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 36.93 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 10.4 kg |
| Width | 165 mm |
| Height | 89 mm |
| Depth | 419 mm |
| Package width | 292 mm |
| Package height | 190 mm |
| Package depth | 546 mm |
| Package weight | 11.4 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
In Stock
Excl. VAT: £202.69
Incl. VAT: £243.23
Incl. VAT: £243.23
SKU: APCRBC115
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 48 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 38.13 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 10.8 kg |
| Width | 165 mm |
| Height | 83 mm |
| Depth | 419 mm |
| Package width | 292 mm |
| Package height | 190 mm |
| Package depth | 546 mm |
| Package weight | 11.7 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 1500 m |
In Stock
Excl. VAT: £286.78
Incl. VAT: £344.13
Incl. VAT: £344.13
SKU: APCRBC159
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery life | 5 year(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Weight | 12 kg |
| Width | 216 mm |
| Height | 83 mm |
| Depth | 343 mm |
| Package width | 368 mm |
| Package height | 495 mm |
| Package depth | 152 mm |
| Package weight | 12.6 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
In Stock
Excl. VAT: £293.53
Incl. VAT: £352.23
Incl. VAT: £352.23
SKU: APCRBC105
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 864 VAh |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Silver |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 85.72 |
| Weight | 24.6 kg |
| Width | 165 mm |
| Height | 108 mm |
| Depth | 572 mm |
| Package width | 311 mm |
| Package height | 279 mm |
| Package depth | 737 mm |
| Package weight | 26.4 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
In Stock
Excl. VAT: £400.60
Incl. VAT: £480.72
Incl. VAT: £480.72
SKU: RBC43
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 66.5 |
| Dimensions (WxDxH) | 215.9 x 533.4 x 76.2 mm |
| Weight | 19 kg |
| Width | 210.6 mm |
| Height | 76 mm |
| Depth | 530.3 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 215.9 x 533.4 x 76.2 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 66.5 |
In Stock
Excl. VAT: £409.90
Incl. VAT: £491.88
Incl. VAT: £491.88
SKU: RBC55
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Lead acid |
| Battery capacity | 816 Wh |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 86.69 |
| Dimensions (WxDxH) | 142 x 183 x 173 mm |
| Weight | 24.3 kg |
| Width | 142 mm |
| Height | 173 mm |
| Depth | 183 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 142 x 183 x 173 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 86.69 |
In Stock
Excl. VAT: £420.23
Incl. VAT: £504.27
Incl. VAT: £504.27
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.