Cisco ATA 192 Multiplatform Analogue Telephone Adapter, 2-Port Handset-to-Ethernet Adapter(ATA192-3PW-K9)
SKU:
ATA192-3PW-K9
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco ATA 192 Multiplatform Analogue Telephone Adapter, 2-Port Handset-to-Ethernet Adapter(ATA192-3PW-K9)
SKU:
ATA192-3PW-K9
Description
Cisco ATA 192 Multiplatform Analogue Telephone Adapter, 2-Port Handset-to-Ethernet Adapter(ATA192-3PW-K9)
Cisco ATA 192 Multiplatform Analogue Telephone Adapter, 2-Port Handset-to-Ethernet Adapter
Specifications
| Management features | |
|---|---|
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Phone features | |
| Noise reduction | Yes |
| Technical details | |
| Voice codecs | G.711Mu, G.711a, G.726, G.729A, G.729ab |
| Reset button | Yes |
| Fax compatibility | T.38 |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Features | |
| Voice codecs | G.711Mu, G.711a, G.726, G.729A, G.729ab |
| Safety | UL 60950 Second Edition, CAN/CSA-C22.2 No. 60950 Second Edition, IEC 60950-1:2005 (Second Edition) + A1:2009 + A2:2013 and/or AS/NZS 60950.1:2015 |
| Reset button | Yes |
| Power LED | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Fax compatibility | T.38 |
| Certification | CE Markings per directives 2014/30/EU and 2014/35/EU |
| Network | |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Call management | |
| Conference call | Yes |
| Caller ID | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Protocols | |
| VoIP protocols | SIP |
| Supported network protocols | TCP, UDP, RTP, HTTP, ARP, RTCP, ICMP, LLDP |
| Management protocols | SNMPv3 |
| Security | |
| Security algorithms | AES, HTTPS, SSH |
| DMZ support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Modem (RJ-11) ports | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Certificates | |
| Safety | UL 60950 Second Edition, CAN/CSA-C22.2 No. 60950 Second Edition, IEC 60950-1:2005 (Second Edition) + A1:2009 + A2:2013 and/or AS/NZS 60950.1:2015 |
| Certification | CE Markings per directives 2014/30/EU and 2014/35/EU |
| Indication | |
| Power LED | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 132.1 g |
| Dimensions (WxDxH) | 100 x 100 x 28 mm |
| Package width | 153.9 mm |
| Package weight | 598.64 g |
| Package height | 64 mm |
| Package depth | 245.1 mm |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Cisco ATA 192 Multiplatform Analogue Telephone Adapter, 2-Port Handset-to-Ethernet Adapter(ATA192-3PW-K9)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Cisco ATA 192 Multiplatform Analogue Telephone Adapter, 2-Port Handset-to-Ethernet Adapter(ATA192-3PW-K9)” Cancel reply
Description
Cisco ATA 192 Multiplatform Analogue Telephone Adapter, 2-Port Handset-to-Ethernet Adapter(ATA192-3PW-K9)
Cisco ATA 192 Multiplatform Analogue Telephone Adapter, 2-Port Handset-to-Ethernet Adapter
Specifications
| Management features | |
|---|---|
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Phone features | |
| Noise reduction | Yes |
| Technical details | |
| Voice codecs | G.711Mu, G.711a, G.726, G.729A, G.729ab |
| Reset button | Yes |
| Fax compatibility | T.38 |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Features | |
| Voice codecs | G.711Mu, G.711a, G.726, G.729A, G.729ab |
| Safety | UL 60950 Second Edition, CAN/CSA-C22.2 No. 60950 Second Edition, IEC 60950-1:2005 (Second Edition) + A1:2009 + A2:2013 and/or AS/NZS 60950.1:2015 |
| Reset button | Yes |
| Power LED | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Fax compatibility | T.38 |
| Certification | CE Markings per directives 2014/30/EU and 2014/35/EU |
| Network | |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Call management | |
| Conference call | Yes |
| Caller ID | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Protocols | |
| VoIP protocols | SIP |
| Supported network protocols | TCP, UDP, RTP, HTTP, ARP, RTCP, ICMP, LLDP |
| Management protocols | SNMPv3 |
| Security | |
| Security algorithms | AES, HTTPS, SSH |
| DMZ support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Modem (RJ-11) ports | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Certificates | |
| Safety | UL 60950 Second Edition, CAN/CSA-C22.2 No. 60950 Second Edition, IEC 60950-1:2005 (Second Edition) + A1:2009 + A2:2013 and/or AS/NZS 60950.1:2015 |
| Certification | CE Markings per directives 2014/30/EU and 2014/35/EU |
| Indication | |
| Power LED | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 132.1 g |
| Dimensions (WxDxH) | 100 x 100 x 28 mm |
| Package width | 153.9 mm |
| Package weight | 598.64 g |
| Package height | 64 mm |
| Package depth | 245.1 mm |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: UACC-Adapter-RJ45-USBC-10GE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Host interface | USB Type-C |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connector form factor | Straight |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Product colour | Black, Grey |
| Plug and Play | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), UKCA |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| LED indicators | Activity, Link |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Width | 107 mm |
| Depth | 56 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 160 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Plug and Play | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia |
| Linux operating systems supported | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £146.78
Incl. VAT: £176.14
Incl. VAT: £176.14
SKU: 790317-001
In Stock
Excl. VAT: £857.86
Incl. VAT: £1,029.43
Incl. VAT: £1,029.43
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.