Allied Telesis AT-SPSX network media converter 1250 Mbit/s 850 nm (AT-SPSX)
SKU:
AT-SPSX
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 21
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Allied Telesis AT-SPSX network media converter 1250 Mbit/s 850 nm (AT-SPSX)
SKU:
AT-SPSX
Description
Allied Telesis AT-SPSX network media converter 1250 Mbit/s 850 nm (AT-SPSX)
Allied Telesis AT-SPSX network media converter 1250 Mbit/s 850 nm
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Wavelength | 850 nm |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Sensitivity | -30 dBmW |
| Hot-swap | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Performance | |
| Hot-swap | Yes |
| Wavelength | 850 nm |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Sensitivity | -30 dBmW |
| Network | |
| Maximum data transfer rate | 1250 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Management features | |
| Hot-swap | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 85% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Other features | |
| Interface | LC |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Allied Telesis AT-SPSX network media converter 1250 Mbit/s 850 nm (AT-SPSX)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 21
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Allied Telesis AT-SPSX network media converter 1250 Mbit/s 850 nm (AT-SPSX)” Cancel reply
Description
Allied Telesis AT-SPSX network media converter 1250 Mbit/s 850 nm (AT-SPSX)
Allied Telesis AT-SPSX network media converter 1250 Mbit/s 850 nm
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Wavelength | 850 nm |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Sensitivity | -30 dBmW |
| Hot-swap | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Performance | |
| Hot-swap | Yes |
| Wavelength | 850 nm |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Sensitivity | -30 dBmW |
| Network | |
| Maximum data transfer rate | 1250 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Management features | |
| Hot-swap | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 85% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Other features | |
| Interface | LC |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: MC110CS
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AT-PC2000/SP-960
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AT-DMC100/SC-50
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AT-MC102XL-60
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AT-MMC2000/SC-960
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: MC210CS
In Stock
Excl. VAT: £29.69
Incl. VAT: £35.63
Incl. VAT: £35.63
SKU: SFP-10G-LR=
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Product type | Network Modules |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 11300 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Hot-Plug support | Yes |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Hot-Plug support | Yes |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £1,750.14
Incl. VAT: £2,100.17
Incl. VAT: £2,100.17
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.