Allied Telesis AT-MC102XL network media converter 100 Mbit/s (AT-MC102XL-60)
SKU:
AT-MC102XL-60
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 21
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Allied Telesis AT-MC102XL network media converter 100 Mbit/s (AT-MC102XL-60)
SKU:
AT-MC102XL-60
Description
Allied Telesis AT-MC102XL network media converter 100 Mbit/s (AT-MC102XL-60)
Allied Telesis AT-MC102XL network media converter 100 Mbit/s
Specifications
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 105 x 95 x 25 mm |
| Weight | 294 g |
| Network | |
| Cabling technology | 100TX/100FX |
| Maximum data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Design | |
| Safety | UL-Cul, CSA/CSA, NRTL, TUV, CE |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 6 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Certificates | |
| Safety | UL-Cul, CSA/CSA, NRTL, TUV, CE |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Other features | |
| Cabling technology | 100TX/100FX |
| Data link protocols | Fast Ethernet |
| Dimensions (WxDxH) | 105 x 95 x 25 mm |
| Connector(s) | SC |
| Electromagnetic emissions | FCC Class B |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Allied Telesis AT-MC102XL network media converter 100 Mbit/s (AT-MC102XL-60)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 21
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Allied Telesis AT-MC102XL network media converter 100 Mbit/s (AT-MC102XL-60)” Cancel reply
Description
Allied Telesis AT-MC102XL network media converter 100 Mbit/s (AT-MC102XL-60)
Allied Telesis AT-MC102XL network media converter 100 Mbit/s
Specifications
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 105 x 95 x 25 mm |
| Weight | 294 g |
| Network | |
| Cabling technology | 100TX/100FX |
| Maximum data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Design | |
| Safety | UL-Cul, CSA/CSA, NRTL, TUV, CE |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 6 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Certificates | |
| Safety | UL-Cul, CSA/CSA, NRTL, TUV, CE |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Other features | |
| Cabling technology | 100TX/100FX |
| Data link protocols | Fast Ethernet |
| Dimensions (WxDxH) | 105 x 95 x 25 mm |
| Connector(s) | SC |
| Electromagnetic emissions | FCC Class B |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: AT-MC102XL-20
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AT-PC2000/SP-960
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AT-MMC2000/SC-960
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: MC220L
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: MC100CM
In Stock
Get Instant Price
SKU: MC110CS
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: MC111CS
In Stock
Excl. VAT: £21.72
Incl. VAT: £26.07
Incl. VAT: £26.07
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.