ADATA Ultimate SU650 2.5″ 240 GB Serial ATA III SLC (ASU650SS-240GT-R)
SKU:
ASU650SS-240GT-R
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 21
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
ADATA Ultimate SU650 2.5″ 240 GB Serial ATA III SLC (ASU650SS-240GT-R)
SKU:
ASU650SS-240GT-R
Description
ADATA Ultimate SU650 2.5″ 240 GB Serial ATA III SLC (ASU650SS-240GT-R)
ADATA Ultimate SU650 2.5″ 240 GB Serial ATA III SLC
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 240 GB |
| Memory type | SLC |
| Performance | |
| Brand specific technologies | SLC Caching |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | No |
| Sequential write speed (CDM) | 450 MB/s |
| Sequential write speed (AS SSD) | 430 MB/s |
| Sequential read speed (CDM) | 520 MB/s |
| Sequential read speed (AS SSD) | 500 MB/s |
| NAND flash type | SLC (Single Level Cell) |
| Sequential read speed (ATTO) | 520 MB/s |
| Sequential write speed (ATTO) | 450 MB/s |
| SSD capacity | 240 GB |
| ECC | Yes |
| Memory type | SLC |
| Random write (4KB) | 75000 IOPS |
| Random read (4KB) | 20000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Data transmission | |
| Random write (4KB) | 75000 IOPS |
| Random read (4KB) | 20000 IOPS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | No |
| Sequential write speed (CDM) | 450 MB/s |
| Sequential write speed (AS SSD) | 430 MB/s |
| Sequential read speed (CDM) | 520 MB/s |
| Sequential read speed (AS SSD) | 500 MB/s |
| NAND flash type | SLC (Single Level Cell) |
| Sequential read speed (ATTO) | 520 MB/s |
| Sequential write speed (ATTO) | 450 MB/s |
| SSD capacity | 240 GB |
| Protection features | Shock resistant, Vibration proof |
| ECC | Yes |
| Memory type | SLC |
| Random write (4KB) | 75000 IOPS |
| Random read (4KB) | 20000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5″ |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Brand-specific features | |
| Brand specific technologies | SLC Caching |
| Design | |
| Component for | PC/Laptop |
| Protection features | Shock resistant, Vibration proof |
| Product colour | Black |
| SSD form factor | 2.5″ |
| Weight & dimensions | |
| Width | 69.8 mm |
| Weight | 47.5 g |
| Height | 7 mm |
| Depth | 100.5 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating shock | 1500 G |
| Vibration resistance | 20 G |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Protection features | Shock resistant, Vibration proof |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| ECC | Yes |
| Operating shock | 1500 G |
| Product colour | Black |
| SSD form factor | 2.5″ |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “ADATA Ultimate SU650 2.5″ 240 GB Serial ATA III SLC (ASU650SS-240GT-R)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 21
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “ADATA Ultimate SU650 2.5″ 240 GB Serial ATA III SLC (ASU650SS-240GT-R)” Cancel reply
Description
ADATA Ultimate SU650 2.5″ 240 GB Serial ATA III SLC (ASU650SS-240GT-R)
ADATA Ultimate SU650 2.5″ 240 GB Serial ATA III SLC
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 240 GB |
| Memory type | SLC |
| Performance | |
| Brand specific technologies | SLC Caching |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | No |
| Sequential write speed (CDM) | 450 MB/s |
| Sequential write speed (AS SSD) | 430 MB/s |
| Sequential read speed (CDM) | 520 MB/s |
| Sequential read speed (AS SSD) | 500 MB/s |
| NAND flash type | SLC (Single Level Cell) |
| Sequential read speed (ATTO) | 520 MB/s |
| Sequential write speed (ATTO) | 450 MB/s |
| SSD capacity | 240 GB |
| ECC | Yes |
| Memory type | SLC |
| Random write (4KB) | 75000 IOPS |
| Random read (4KB) | 20000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Data transmission | |
| Random write (4KB) | 75000 IOPS |
| Random read (4KB) | 20000 IOPS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | No |
| Sequential write speed (CDM) | 450 MB/s |
| Sequential write speed (AS SSD) | 430 MB/s |
| Sequential read speed (CDM) | 520 MB/s |
| Sequential read speed (AS SSD) | 500 MB/s |
| NAND flash type | SLC (Single Level Cell) |
| Sequential read speed (ATTO) | 520 MB/s |
| Sequential write speed (ATTO) | 450 MB/s |
| SSD capacity | 240 GB |
| Protection features | Shock resistant, Vibration proof |
| ECC | Yes |
| Memory type | SLC |
| Random write (4KB) | 75000 IOPS |
| Random read (4KB) | 20000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5″ |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Brand-specific features | |
| Brand specific technologies | SLC Caching |
| Design | |
| Component for | PC/Laptop |
| Protection features | Shock resistant, Vibration proof |
| Product colour | Black |
| SSD form factor | 2.5″ |
| Weight & dimensions | |
| Width | 69.8 mm |
| Weight | 47.5 g |
| Height | 7 mm |
| Depth | 100.5 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating shock | 1500 G |
| Vibration resistance | 20 G |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Protection features | Shock resistant, Vibration proof |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| ECC | Yes |
| Operating shock | 1500 G |
| Product colour | Black |
| SSD form factor | 2.5″ |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: ALEG-700-512GCS
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ASU650SS-120GT-R
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 68V6F
In Stock
Excl. VAT: £144.05
Incl. VAT: £172.86
Incl. VAT: £172.86
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.