APC SRTRK4 Smart-UPS SRT 19″ Rack Rail Kit
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | APC |
| Type | Rack Rail Kit |
| Product colour | Aluminium |
| Compatible rack width | 19″ |
| Width | 527 mm |
| Depth | 89 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.72 kg |
| Package width | 695 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 3.35 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85079080 |
| Harmonized System (HS) code | 85079080 |
Buy new:
Excl. VAT: £173.56
Incl. VAT: £208.27
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
APC SRTRK4 Smart-UPS SRT 19″ Rack Rail Kit
| Brand | APC |
| Type | Rack Rail Kit |
| Product colour | Aluminium |
| Compatible rack width | 19″ |
| Width | 527 mm |
| Depth | 89 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.72 kg |
| Package width | 695 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 3.35 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85079080 |
| Harmonized System (HS) code | 85079080 |
Description
APC SRTRK4 Smart-UPS SRT 19″ Rack Rail Kit
This product is part of the Smart-UPS accessories for rackmount Smart-UPS. This is a 19 inch rail kit and can be used with 2200VA/3000VA SRT UPS. It has a 2-year warranty. Its dimensions are 89mm (depth) x 44mm (height) x 527mm (width) and weighs 2.72kg.
Technical Table
| Brand | APC |
| Type | Rack Rail Kit |
| Product colour | Aluminium |
| Compatible rack width | 19″ |
| Width | 527 mm |
| Depth | 89 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.72 kg |
| Package width | 695 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 3.35 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85079080 |
| Harmonized System (HS) code | 85079080 |
Excl. VAT: £173.56
Incl. VAT: £208.27
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
APC SRTRK4 Smart-UPS SRT 19″ Rack Rail Kit
This product is part of the Smart-UPS accessories for rackmount Smart-UPS. This is a 19 inch rail kit and can be used with 2200VA/3000VA SRT UPS. It has a 2-year warranty. Its dimensions are 89mm (depth) x 44mm (height) x 527mm (width) and weighs 2.72kg.
Technical Table
| Brand | APC |
| Type | Rack Rail Kit |
| Product colour | Aluminium |
| Compatible rack width | 19″ |
| Width | 527 mm |
| Depth | 89 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.72 kg |
| Package width | 695 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 3.35 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85079080 |
| Harmonized System (HS) code | 85079080 |
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Incl. VAT: £34.10
Incl. VAT: £45.04
Key Features:
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Type | Rack shelf |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Compatibility | U-Rack-6U-TL |
| Product colour | Grey |
| Housing material | SPCC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 453.8 mm |
| Weight | 1.75 kg |
| Height | 27.4 mm |
| Depth | 230 mm |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Type | Rack shelf |
| Compatibility | U-Rack-6U-TL |
| Colour | |
| Product colour | Grey |
Incl. VAT: £54.99
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product type | Mounting kit |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | White |
| Housing material | Metal |
Incl. VAT: £126.82
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.