Wacom One by Medium graphic tablet Black, Red 2540 lpi 216 x 135 mm USB(CTL-672-N)
SKU:
CTL-672-N
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £67.85
Incl. VAT: £81.42
Delivery Date:
Tuesday, May 26
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Buy new:
Excl. VAT: £67.85
Incl. VAT: £81.42
Delivery Date:
Tuesday, May 26
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Be the first to review “Wacom One by Medium graphic tablet Black, Red 2540 lpi 216 x 135 mm USB(CTL-672-N)” Cancel reply
Description
Wacom One by Medium graphic tablet Black, Red 2540 lpi 216 x 135 mm USB(CTL-672-N)
Wacom One by Medium graphic tablet Black, Red 2540 lpi 216 x 135 mm USB
Specifications
| Tablet | |
|---|---|
| Device interface | USB |
| Working area | 216 x 135 mm |
| Tablet input type | Pen |
| Resolution | 2540 lpi |
| Connectivity technology | Wired |
| Pen | |
| Pen included | Yes |
| Wireless pen | Yes |
| Pressure levels | 2048 |
| Battery-free pen | Yes |
| Pen report rate (points per second) | 133 |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Technical details | |
| Product colour | Black, Red |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
| Features | |
| Product colour | Black, Red |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.0 Cheetah, Mac OS X 10.1 Puma, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| USB required | Yes |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 277 mm |
| Depth | 189 mm |
| Height | 8.7 mm |
| Tablet weight | 436 g |
| Pen weight | 9 g |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Cables included | USB |
| Quick start guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Number of pen nibs | 3 |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: NR.R1REE.001
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: CTL-4100K-N
In Stock
Excl. VAT: £52.90
Incl. VAT: £63.48
Incl. VAT: £63.48
SKU: CTL-6100K-B
In Stock
Excl. VAT: £54.05
Incl. VAT: £64.86
Incl. VAT: £64.86
SKU: DTK-2420
In Stock
Excl. VAT: £1,458.45
Incl. VAT: £1,750.14
Incl. VAT: £1,750.14
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.