Wacom Intuos M Bluetooth graphic tablet Black, Green 2540 lpi 216 x 135 mm USB/Bluetooth (CTL-6100WLE-N)
SKU:
CTL-6100WLE-N
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tuesday, May 26
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tuesday, May 26
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Be the first to review “Wacom Intuos M Bluetooth graphic tablet Black, Green 2540 lpi 216 x 135 mm USB/Bluetooth (CTL-6100WLE-N)” Cancel reply
Description
Wacom Intuos M Bluetooth graphic tablet Black, Green 2540 lpi 216 x 135 mm USB/Bluetooth (CTL-6100WLE-N)
Wacom CTL-6100WLE-N Intuos M Bluetooth graphic tablet Black, Green 2540 lpi 216 x 135 mm USB/Bluetooth
Specifications
| Tablet | |
|---|---|
| Device interface | USB/Bluetooth |
| Working area | 216 x 135 mm |
| Maximum reading height | 7 mm |
| Tablet input type | Pen |
| Resolution | 2540 lpi |
| Number of programmable keys | 4 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Pen | |
| Pen included | Yes |
| Wireless pen | Yes |
| Pressure levels | 4096 |
| Accuracy pen | 0.25 mm |
| Battery-free pen | Yes |
| Rubber grips | Yes |
| Pen report rate (points per second) | 133 |
| Pen number of buttons | 2 |
| Display | |
| Display diagonal | 25.4 cm (10″) |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 4.2 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Technical details | |
| Product colour | Black, Green |
| LED indicators | Power |
| Tool ID | Yes |
| Integrated pen storage cavity | Yes |
| Interface | Bluetooth |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
| Features | |
| Product colour | Black, Green |
| LED indicators | Power |
| Tool ID | Yes |
| Integrated pen storage cavity | Yes |
| Certification | CE |
| System requirements | |
| Mac compatibility | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra |
| USB required | Yes |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | Built-in battery |
| Rechargeable battery | Yes |
| Battery life (max) | 15 h |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 8.8 mm |
| Tablet weight | 410 g |
| Pen weight | 11.2 g |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Packaging content | |
| Cables included | Micro-USB |
| Batteries included | Yes |
| Battery charger included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Pen holder | Yes |
| Number of pen tips | 3 |
| Manual | Yes |
| Bundled software | Corel Painter Essentials 6 Corel Aftershot 3 Clip Studio Paint Pro |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
| Other features | |
| LED indicators | Power |
| Tool ID | Yes |
| Integrated pen storage cavity | Yes |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: NR.R1REE.001
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: CTL-4100K-N
In Stock
Excl. VAT: £52.90
Incl. VAT: £63.48
Incl. VAT: £63.48
SKU: CTL-6100K-B
In Stock
Excl. VAT: £54.05
Incl. VAT: £64.86
Incl. VAT: £64.86
SKU: CTC6110WLW1B
In Stock
Excl. VAT: £109.91
Incl. VAT: £131.89
Incl. VAT: £131.89
SKU: DTK-2420
In Stock
Excl. VAT: £1,458.45
Incl. VAT: £1,750.14
Incl. VAT: £1,750.14
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.