HP Z1 G9 Intel Core NVIDIA Quadro T1000 Windows 11 Pro Tower Workstation Black
SKU:
8T2A8EA#ABU
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Wednesday, May 20
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
HP Z1 G9 Intel Core NVIDIA Quadro T1000 Windows 11 Pro Tower Workstation Black
SKU:
8T2A8EA#ABU
Description
HP Z1 G9 Intel Core NVIDIA Quadro T1000 Windows 11 Pro Tower Workstation Black
HP Z1 G9 Intel Core NVIDIA Quadro T1000 Windows 11 Pro Tower Workstation Black
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | Intel® Core™ i9 (14th gen) |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 36 MB |
| Processor model | i9-14900 |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Processor threads | 32 |
| Processor cores | 24 |
| Processor family | Intel® Core™ i9 |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 16 |
| Performance-core base frequency | 2 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.5 GHz |
| Processor base power | 65 W |
| Maximum turbo power | 219 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.3 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.4 GHz |
| Memory | |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 770 |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE200 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2×2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “HP Z1 G9 Intel Core NVIDIA Quadro T1000 Windows 11 Pro Tower Workstation Black” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Wednesday, May 20
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HP Z1 G9 Intel Core NVIDIA Quadro T1000 Windows 11 Pro Tower Workstation Black” Cancel reply
Description
HP Z1 G9 Intel Core NVIDIA Quadro T1000 Windows 11 Pro Tower Workstation Black
HP Z1 G9 Intel Core NVIDIA Quadro T1000 Windows 11 Pro Tower Workstation Black
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | Intel® Core™ i9 (14th gen) |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 36 MB |
| Processor model | i9-14900 |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Processor threads | 32 |
| Processor cores | 24 |
| Processor family | Intel® Core™ i9 |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 16 |
| Performance-core base frequency | 2 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.5 GHz |
| Processor base power | 65 W |
| Maximum turbo power | 219 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.3 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.4 GHz |
| Memory | |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 770 |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE200 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2×2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: 90MA0000-P00400
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 90AR00E1-M00060
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: DT.BK6EK.00H
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 90AR00C1-M000F0
In Stock
Excl. VAT: £491.58
Incl. VAT: £589.89
Incl. VAT: £589.89
SKU: 90AB3ANK-MR8120
In Stock
Excl. VAT: £515.95
Incl. VAT: £619.14
Incl. VAT: £619.14
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.