Zebra ZC300 plastic card printer Dye-sublimation/Thermal transfer Colour 300 x 300 DPI(ZC31-000C000EM00)
SKU:
ZC31-000C000EM00
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £796.81
Incl. VAT: £956.18
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
2 In Stock
2 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Zebra ZC300 plastic card printer Dye-sublimation/Thermal transfer Colour 300 x 300 DPI(ZC31-000C000EM00)
SKU:
ZC31-000C000EM00
Description
Zebra ZC300 plastic card printer Dye-sublimation/Thermal transfer Colour 300 x 300 DPI(ZC31-000C000EM00)
Zebra ZC300 plastic card printer Dye-sublimation/Thermal transfer Colour 300 x 300 DPI
Specifications
| Printing | |
|---|---|
| Colour | Yes |
| Duplex printing | No |
| Print speed (monochrome) | 900 card/h |
| Print speed (colour) | 200 card/h |
| Card types | PVC, PVC Composite |
| Print technology | Dye-sublimation/Thermal transfer |
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Features | |
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Internal memory | 2048 MB |
| Product colour | Black, Silver |
| Cable lock slot | Yes |
| Total input capacity | 100 sheets |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Display | |
| Display | LCD |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Wi-Fi | No |
| USB version | 2.0 |
| Security algorithms | AES |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Power | |
| AC input voltage | 90 – 264 V |
| AC input frequency | 47 – 60 Hz |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 15 – 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 – 80% |
| Technical details | |
| Card types | PVC, PVC Composite |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Memory | |
| Internal memory | 2048 MB |
| Print quality | |
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Print technology | |
| Print technology | Dye-sublimation/Thermal transfer |
| Colour | |
| Product colour | Black, Silver |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 157 mm |
| Depth | 383 mm |
| Height | 258 mm |
| Weight | 4 kg |
| Packaging content | |
| Drivers included | Yes |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Zebra ZC300 plastic card printer Dye-sublimation/Thermal transfer Colour 300 x 300 DPI(ZC31-000C000EM00)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £796.81
Incl. VAT: £956.18
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
2 In Stock
2 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Zebra ZC300 plastic card printer Dye-sublimation/Thermal transfer Colour 300 x 300 DPI(ZC31-000C000EM00)” Cancel reply
Description
Zebra ZC300 plastic card printer Dye-sublimation/Thermal transfer Colour 300 x 300 DPI(ZC31-000C000EM00)
Zebra ZC300 plastic card printer Dye-sublimation/Thermal transfer Colour 300 x 300 DPI
Specifications
| Printing | |
|---|---|
| Colour | Yes |
| Duplex printing | No |
| Print speed (monochrome) | 900 card/h |
| Print speed (colour) | 200 card/h |
| Card types | PVC, PVC Composite |
| Print technology | Dye-sublimation/Thermal transfer |
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Features | |
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Internal memory | 2048 MB |
| Product colour | Black, Silver |
| Cable lock slot | Yes |
| Total input capacity | 100 sheets |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Display | |
| Display | LCD |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Wi-Fi | No |
| USB version | 2.0 |
| Security algorithms | AES |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Power | |
| AC input voltage | 90 – 264 V |
| AC input frequency | 47 – 60 Hz |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 15 – 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 – 80% |
| Technical details | |
| Card types | PVC, PVC Composite |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Memory | |
| Internal memory | 2048 MB |
| Print quality | |
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Print technology | |
| Print technology | Dye-sublimation/Thermal transfer |
| Colour | |
| Product colour | Black, Silver |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 157 mm |
| Depth | 383 mm |
| Height | 258 mm |
| Weight | 4 kg |
| Packaging content | |
| Drivers included | Yes |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: Z94-000C0000EM00
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ZC32-000C000EM00
In Stock
Excl. VAT: £1,016.43
Incl. VAT: £1,219.72
Incl. VAT: £1,219.72
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.