Viewsonic computer monitor 55.9 cm (22″) 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black (VA220-H)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £50.47
Incl. VAT: £60.57
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Viewsonic computer monitor 55.9 cm (22″) 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black (VA220-H)
Description
Viewsonic computer monitor 55.9 cm (22″) 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black (VA220-H)
Viewsonic VA220-H computer monitor 55.9 cm (22″) 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 104% |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (dynamic) | 50000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.249 x 0.241 mm |
| Horizontal scan range | 24 – 86 kHz |
| Vertical scan range | 48 – 75 Hz |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 55.9 cm (22″) |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| NTSC coverage (typical) | 72% |
| Touchscreen | No |
| Panel type | VA |
| Display diagonal (metric) | 55.8 cm |
| Anti-glare screen | Yes |
| Management features | |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Performance | |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Design | |
| Feet colour | Black |
| Certification | CE, CE EMC, CB, RoHS, ErP, REACH, WEEE, EAC, UkrSEPRO |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| AC (power) in | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 286.9 mm |
| Depth (without stand) | 50.6 mm |
| Width (without stand) | 495 mm |
| Feet colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Weight (with stand) | 2.5 g |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Tilt angle range | -3 – 15° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Power consumption (max) | 22 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 15 kWh |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 – 90% |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 286.9 mm |
| Depth (without stand) | 50.6 mm |
| Width (without stand) | 495 mm |
| Width (with stand) | 495 mm |
| Depth (with stand) | 188.9 mm |
| Height (with stand) | 381.9 mm |
| Weight (with stand) | 2.5 g |
| Weight (without stand) | 2.1 g |
| Package width | 550 mm |
| Package depth | 106 mm |
| Package height | 382 mm |
| Package weight | 3.3 g |
| Packaging data | |
| Package width | 550 mm |
| Package depth | 106 mm |
| Package height | 382 mm |
| Package weight | 3.3 g |
| Package type | Box |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| Other features | |
| Height (without stand) | 286.9 mm |
| Depth (without stand) | 50.6 mm |
| Width (without stand) | 495 mm |
| Power consumption (max) | 22 W |
| Quick start guide | Yes |
| HDMI | Yes |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
| Certificates | |
| Certification | CE, CE EMC, CB, RoHS, ErP, REACH, WEEE, EAC, UkrSEPRO |
Technical Table
Excl. VAT: £50.47
Incl. VAT: £60.57
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Viewsonic computer monitor 55.9 cm (22″) 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black (VA220-H)
Viewsonic VA220-H computer monitor 55.9 cm (22″) 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 104% |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (dynamic) | 50000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.249 x 0.241 mm |
| Horizontal scan range | 24 – 86 kHz |
| Vertical scan range | 48 – 75 Hz |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 55.9 cm (22″) |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| NTSC coverage (typical) | 72% |
| Touchscreen | No |
| Panel type | VA |
| Display diagonal (metric) | 55.8 cm |
| Anti-glare screen | Yes |
| Management features | |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Performance | |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Design | |
| Feet colour | Black |
| Certification | CE, CE EMC, CB, RoHS, ErP, REACH, WEEE, EAC, UkrSEPRO |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| AC (power) in | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 286.9 mm |
| Depth (without stand) | 50.6 mm |
| Width (without stand) | 495 mm |
| Feet colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Weight (with stand) | 2.5 g |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Tilt angle range | -3 – 15° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Power consumption (max) | 22 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 15 kWh |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 – 90% |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 286.9 mm |
| Depth (without stand) | 50.6 mm |
| Width (without stand) | 495 mm |
| Width (with stand) | 495 mm |
| Depth (with stand) | 188.9 mm |
| Height (with stand) | 381.9 mm |
| Weight (with stand) | 2.5 g |
| Weight (without stand) | 2.1 g |
| Package width | 550 mm |
| Package depth | 106 mm |
| Package height | 382 mm |
| Package weight | 3.3 g |
| Packaging data | |
| Package width | 550 mm |
| Package depth | 106 mm |
| Package height | 382 mm |
| Package weight | 3.3 g |
| Package type | Box |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| Other features | |
| Height (without stand) | 286.9 mm |
| Depth (without stand) | 50.6 mm |
| Width (without stand) | 495 mm |
| Power consumption (max) | 22 W |
| Quick start guide | Yes |
| HDMI | Yes |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
| Certificates | |
| Certification | CE, CE EMC, CB, RoHS, ErP, REACH, WEEE, EAC, UkrSEPRO |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | AOC |
| Type | Computer Monitors |
| HD type | Full HD |
| Screen shape | Flat |
| Product colour | Black |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Display technology | LCD |
| Contrast ratio (dynamic) | 20000000:1 |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 4 ms |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Contrast ratio (typical) | 125.0006944 |
| Surface hardness | 3H |
| Touchscreen | No |
| Panel type | VA |
| Colour depth | 8 bit |
| Display diagonal (metric) | 60.452 cm |
| Anti-glare screen | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 16 |
| Power cable length | 1.8 m |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| External power adapter | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 392117 |
| Market positioning | Home |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Feet colour | Black |
| Certification | TRUE |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Detachable stand | No |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Exterior finish type | Textured |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | Yes |
| External power adapter | Yes |
| Height (without stand) | 320.9 mm |
| Depth (without stand) | 37.6 mm |
| Width (without stand) | 539.5 mm |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Weight (with stand) | 2.7 kg |
| Surface hardness | 3H |
| Touchscreen | No |
| Number of OSD languages | 16 |
| Height adjustment | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height (without stand) | 320.9 mm |
| Depth (without stand) | 37.6 mm |
| Width (without stand) | 539.5 mm |
| Width (with stand) | 539.5 mm |
| Depth (with stand) | 170.9 mm |
| Height (with stand) | 418.4 mm |
| Weight (with stand) | 2.7 kg |
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Incl. VAT: £143.19
Incl. VAT: £278.52
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.