MSI VENTUS GEFORCE RTX 4060 2X BLACK 8G OC graphics card NVIDIA 8 GB GDDR6(V516-004R)
SKU:
V516-004R
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
MSI VENTUS GEFORCE RTX 4060 2X BLACK 8G OC graphics card NVIDIA 8 GB GDDR6(V516-004R)
SKU:
V516-004R
Description
MSI VENTUS GEFORCE RTX 4060 2X BLACK 8G OC graphics card NVIDIA 8 GB GDDR6(V516-004R)
MSI VENTUS GEFORCE RTX 4060 2X BLACK 8G OC graphics card NVIDIA 8 GB GDDR6
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor boost clock speed | 2490 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 3072 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 4060 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Data transfer rate | 17 Gbit/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1a |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express 4.0 |
| Video | |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1a |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 3072 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Illumination | Yes |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Product colour | Grey |
| Cooling technology | MSI TORX FAN 5.0 |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Power consumption (typical) | 115 W |
| Minimum system power supply | 550 W |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Product colour | Grey |
| TV tuner integrated | No |
| System requirements | |
| Minimum system power supply | 550 W |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 199 g |
| Width | 546 mm |
| Height | 41 mm |
| Depth | 120 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package weight | 783 g |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “MSI VENTUS GEFORCE RTX 4060 2X BLACK 8G OC graphics card NVIDIA 8 GB GDDR6(V516-004R)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “MSI VENTUS GEFORCE RTX 4060 2X BLACK 8G OC graphics card NVIDIA 8 GB GDDR6(V516-004R)” Cancel reply
Description
MSI VENTUS GEFORCE RTX 4060 2X BLACK 8G OC graphics card NVIDIA 8 GB GDDR6(V516-004R)
MSI VENTUS GEFORCE RTX 4060 2X BLACK 8G OC graphics card NVIDIA 8 GB GDDR6
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor boost clock speed | 2490 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 3072 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 4060 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Data transfer rate | 17 Gbit/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1a |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express 4.0 |
| Video | |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1a |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 3072 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Illumination | Yes |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Product colour | Grey |
| Cooling technology | MSI TORX FAN 5.0 |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Power consumption (typical) | 115 W |
| Minimum system power supply | 550 W |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Product colour | Grey |
| TV tuner integrated | No |
| System requirements | |
| Minimum system power supply | 550 W |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 199 g |
| Width | 546 mm |
| Height | 41 mm |
| Depth | 120 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package weight | 783 g |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: 90YV0I70-M0NA00
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 90YV0GH6-M0NA00
Key Features:
| Brand | ASUS |
| Type | Graphic Card |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Product colour | Black |
| Processor boost clock speed | 2565 MHz |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 4352 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 4060 Ti |
| Processor frequency (OC mode) | 2595 MHz |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| HDMI version | 2.1a |
| Mini HDMI ports quantity | 0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1a |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 4352 |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| NVIDIA Ansel | Yes |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| HDCP version | 2.3 |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Product colour | Black |
| Number of slots | 2.5 |
| Cooling technology | ASUS Axial-tech |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Minimum system power supply | 650 W |
| Number of slots | 2.5 |
| Weight | 644 g |
| Height | 123.2 mm |
| Depth | 49.6 mm |
| Length | 227.2 mm |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Product colour | Black |
| TV tuner integrated | No |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Minimum system power supply | 650 W |
| Package type | Box |
| Package width | 368 mm |
| Package height | 68 mm |
| Package depth | 220.5 mm |
| Package weight | 1.09 kg |
| Manual | Yes |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 90YV0J49-M0NA00
Key Features:
| Brand | ASUS |
| Type | Graphic Card |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Product colour | Black |
| Processor boost clock speed | 2565 MHz |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 4352 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 4060 Ti |
| Processor frequency (OC mode) | 2595 MHz |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| HDMI version | 2.1a |
| Mini HDMI ports quantity | 0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1a |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 4352 |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| NVIDIA Ansel | Yes |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| HDCP version | 2.3 |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Product colour | Black |
| Number of slots | 2.5 |
| Cooling technology | ASUS Axial-tech |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Minimum system power supply | 650 W |
| Number of slots | 2.5 |
| Weight | 644 g |
| Height | 123.2 mm |
| Depth | 49.6 mm |
| Length | 227.2 mm |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Product colour | Black |
| TV tuner integrated | No |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Minimum system power supply | 650 W |
| Package type | Box |
| Package width | 368 mm |
| Package height | 68 mm |
| Package depth | 220.5 mm |
| Package weight | 1.09 kg |
| Manual | Yes |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 90YV0H20-M0NA00
Key Features:
| Brand | ASUS |
| Type | Graphic Card |
| Discrete graphics card memory | 2 GB |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Product colour | Black, Blue |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor boost clock speed | 902 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 384 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Graphics processor | GeForce GT 730 |
| Processor boost clock speed (OC mode) | 927 MHz |
| Memory clock speed | 5010 MHz |
| Graphics card memory type | GDDR5 |
| HDMI version | 1.4b |
| HDMI ports quantity | 4 |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 1.4b |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 384 |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Cooling type | Passive |
| Number of slots | 1 |
| Height | 105 mm |
| Depth | 18 mm |
| Length | 148 mm |
| Cooling type | Passive |
| TV tuner integrated | No |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Minimum system power supply | 300 W |
| Package type | Box |
| Manual | Yes |
| Manual | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £73.70
Incl. VAT: £88.44
Incl. VAT: £88.44
SKU: 90YV0AT2-M0NA00
Key Features:
| Brand | ASUS |
| Type | Graphic Card |
| Discrete graphics card memory | 2 GB |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Product colour | Black, Blue |
| Processor frequency | 1266 MHz |
| Processor boost clock speed | 1506 MHz |
| CUDA cores | 384 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce GT 1030 |
| Memory clock speed | 6008 MHz |
| Memory bus | 64 bit |
| Graphics card memory type | GDDR5 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Interface type | PCI Express 3.0 |
| DirectX version | 12 |
| OpenGL version | 4.5 |
| HDCP | Yes |
| Full HD | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 384 |
| PhysX | Yes |
| DirectX version | 12 |
| OpenGL version | 4.5 |
| HDCP | Yes |
| Full HD | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| PhysX | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Bundled software | ASUS GPU Tweak |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black, Blue |
| TV tuner integrated | No |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Height | 69 mm |
| Depth | 21 mm |
| Length | 169 mm |
| Package type | Box |
| Drivers included | Yes |
| Bundled software | ASUS GPU Tweak |
| User guide | Yes |
| Drivers included | Yes |
| User guide | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £89.93
Incl. VAT: £107.92
Incl. VAT: £107.92
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.