DrayTek V2865LAC wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) 4G Grey (V2865LAC-K)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £476.23
Incl. VAT: £571.47
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
DrayTek V2865LAC wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) 4G Grey (V2865LAC-K)
Description
DrayTek V2865LAC wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) 4G Grey (V2865LAC-K)
DrayTek V2865LAC wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) 4G Grey
Specifications
| Ethernet LAN features | |
|---|---|
| Ethernet WAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| DSL features | |
| DSL WAN | Yes |
| ADSL | Yes |
| ADSL2 | Yes |
| ADSL2+ | Yes |
| VDSL | Yes |
| VDSL2 | Yes |
| Mobile network | |
| SIM card slot | Yes |
| 3G/4G USB modem compatibility | Yes |
| Mobile network generation | 4G |
| 5G | No |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Dual SIM support | Yes |
| Network | |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Antenna included | Yes |
| WAN connection | |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | Yes |
| SIM card slot | Yes |
| 3G/4G USB modem compatibility | Yes |
| Dual SIM support | Yes |
| Wireless LAN features | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (max) | 866 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 866 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 400 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| RJ-11 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 6 |
| Management features | |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Security | |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| NAT functionality | 100 Mb/s Max Sync Rate with VDSL2 300 Mb/s Max Sync Rate with VDSL2 35b 950 Mb/s NAT Throughput for Ethernet WAN with Hardware Acceleration 1.3Gb/s Total Mult-WAN NAT Throughput 800 Mb/s NAT Throughput per WAN without Hardware Acceleration 60,000 NAT Sessions 8000 Hardware Accelerated NAT Sessions |
| Firewall | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Protocols | |
| DHCP server | Yes |
| Design | |
| Product type | Tabletop router |
| Wall mountable | Yes |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | DSL, LTE |
| Product colour | Grey |
| Antenna | |
| Antenna design | External |
| Detachable antenna(s) | Yes |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna gain level (max) | 4 dBi |
| Features | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power | |
| Power supply | 24 W |
| Power source type | AC |
| Output voltage | 12 V |
| AC input voltage | 220 – 240 V |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 241 mm |
| Weight | 620 g |
| Height | 44 mm |
| Depth | 165 mm |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Screws included | Yes |
| Antenna included | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Technical Table
Excl. VAT: £476.23
Incl. VAT: £571.47
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
DrayTek V2865LAC wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) 4G Grey (V2865LAC-K)
DrayTek V2865LAC wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) 4G Grey
Specifications
| Ethernet LAN features | |
|---|---|
| Ethernet WAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| DSL features | |
| DSL WAN | Yes |
| ADSL | Yes |
| ADSL2 | Yes |
| ADSL2+ | Yes |
| VDSL | Yes |
| VDSL2 | Yes |
| Mobile network | |
| SIM card slot | Yes |
| 3G/4G USB modem compatibility | Yes |
| Mobile network generation | 4G |
| 5G | No |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Dual SIM support | Yes |
| Network | |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Antenna included | Yes |
| WAN connection | |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | Yes |
| SIM card slot | Yes |
| 3G/4G USB modem compatibility | Yes |
| Dual SIM support | Yes |
| Wireless LAN features | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (max) | 866 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 866 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 400 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| RJ-11 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 6 |
| Management features | |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Security | |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| NAT functionality | 100 Mb/s Max Sync Rate with VDSL2 300 Mb/s Max Sync Rate with VDSL2 35b 950 Mb/s NAT Throughput for Ethernet WAN with Hardware Acceleration 1.3Gb/s Total Mult-WAN NAT Throughput 800 Mb/s NAT Throughput per WAN without Hardware Acceleration 60,000 NAT Sessions 8000 Hardware Accelerated NAT Sessions |
| Firewall | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Protocols | |
| DHCP server | Yes |
| Design | |
| Product type | Tabletop router |
| Wall mountable | Yes |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | DSL, LTE |
| Product colour | Grey |
| Antenna | |
| Antenna design | External |
| Detachable antenna(s) | Yes |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna gain level (max) | 4 dBi |
| Features | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power | |
| Power supply | 24 W |
| Power source type | AC |
| Output voltage | 12 V |
| AC input voltage | 220 – 240 V |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 241 mm |
| Weight | 620 g |
| Height | 44 mm |
| Depth | 165 mm |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Screws included | Yes |
| Antenna included | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Incl. VAT: £25.76
Incl. VAT: £28.29
Incl. VAT: £48.30
Incl. VAT: £55.20
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wired Router |
| Product colour | Black |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Dual-band | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| Rack mounting | No |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Rack mounting | No |
| Product colour | Black |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Weight | 215 g |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Incl. VAT: £87.63
Incl. VAT: £136.58
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wired Routers |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Internal memory | 1024 MB |
| Processor frequency | 1000 MHz |
| Rack capacity | 1U |
| Power consumption (typical) | 13 W |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Product colour | Black |
| Processor cores | 4 |
| Storage media | eMMC |
| Internal storage capacity | 4 GB |
| Internal memory type | DRAM |
| Processor architecture | MIPS64 |
| Internal memory | 1024 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1000 MHz |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| LED indicators | Activity, Link, Speed |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 1U |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 13 W |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 229 mm |
| Depth | 136.5 mm |
| Height | 31.1 mm |
| Weight | 795 g |
| Certification | CE, FCC, IC |
Incl. VAT: £154.61
Incl. VAT: £342.07
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.