Ubiquiti G6 Pro 360 Dome IP security camera Indoor & outdoor 3504 x 3504 pixels Ceiling/wall
SKU:
UVC-G6-PRO-360-W
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Ubiquiti |
| Product type | Security Cameras |
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A53 |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Day/night mode | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Weatherproof | Yes |
| IK code | IK10 |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Protection features | Vandal proof, Weatherproof |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Camera pan control | Yes |
| Camera tilt control | Yes |
| Lens viewing angle, horizontal | 180° |
| Lens viewing angle, vertical | 180° |
| Lens viewing angle, diagonal | 180° |
| Number of lenses | 1 |
| Zoom capability | Yes |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 15 m |
| LED type | IR |
| Noise reduction | Yes |
| Image quality adjustment | Brightness, Colour depth, Contrast, HDR, Sharpness |
| Text caption overlay | Yes |
| Privacy masking | Yes |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction, 3D noise reduction |
| Maximum resolution | 3504 x 3504 pixels |
| Frame rate | 24 fps |
| Total megapixels | 12 MP |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Human detection, Pet detection, Vehicle detection |
| Height | 65.5 mm |
| Diameter | 14.7 cm |
| Weight | 610 g |
Buy new:
Excl. VAT: £360.63
Incl. VAT: £432.76
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Ubiquiti G6 Pro 360 Dome IP security camera Indoor & outdoor 3504 x 3504 pixels Ceiling/wall
SKU:
UVC-G6-PRO-360-W
| Brand | Ubiquiti |
| Product type | Security Cameras |
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A53 |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Day/night mode | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Weatherproof | Yes |
| IK code | IK10 |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Protection features | Vandal proof, Weatherproof |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Camera pan control | Yes |
| Camera tilt control | Yes |
| Lens viewing angle, horizontal | 180° |
| Lens viewing angle, vertical | 180° |
| Lens viewing angle, diagonal | 180° |
| Number of lenses | 1 |
| Zoom capability | Yes |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 15 m |
| LED type | IR |
| Noise reduction | Yes |
| Image quality adjustment | Brightness, Colour depth, Contrast, HDR, Sharpness |
| Text caption overlay | Yes |
| Privacy masking | Yes |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction, 3D noise reduction |
| Maximum resolution | 3504 x 3504 pixels |
| Frame rate | 24 fps |
| Total megapixels | 12 MP |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Human detection, Pet detection, Vehicle detection |
| Height | 65.5 mm |
| Diameter | 14.7 cm |
| Weight | 610 g |
Description
Ubiquiti G6 Pro 360 Dome IP security camera Indoor & outdoor 3504 x 3504 pixels Ceiling/wall
All-weather, vandal-resistant 12MP PoE camera with panoramic 360° coverage, digital pan-tilt-zoom functionality, and smart IR functionality.
Technical Table
| Brand | Ubiquiti |
| Product type | Security Cameras |
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A53 |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Day/night mode | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Weatherproof | Yes |
| IK code | IK10 |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Protection features | Vandal proof, Weatherproof |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Camera pan control | Yes |
| Camera tilt control | Yes |
| Lens viewing angle, horizontal | 180° |
| Lens viewing angle, vertical | 180° |
| Lens viewing angle, diagonal | 180° |
| Number of lenses | 1 |
| Zoom capability | Yes |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 15 m |
| LED type | IR |
| Noise reduction | Yes |
| Image quality adjustment | Brightness, Colour depth, Contrast, HDR, Sharpness |
| Text caption overlay | Yes |
| Privacy masking | Yes |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction, 3D noise reduction |
| Maximum resolution | 3504 x 3504 pixels |
| Frame rate | 24 fps |
| Total megapixels | 12 MP |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Human detection, Pet detection, Vehicle detection |
| Height | 65.5 mm |
| Diameter | 14.7 cm |
| Weight | 610 g |
Reviews (0)
Be the first to review “Ubiquiti G6 Pro 360 Dome IP security camera Indoor & outdoor 3504 x 3504 pixels Ceiling/wall” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £360.63
Incl. VAT: £432.76
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Ubiquiti G6 Pro 360 Dome IP security camera Indoor & outdoor 3504 x 3504 pixels Ceiling/wall” Cancel reply
Description
Ubiquiti G6 Pro 360 Dome IP security camera Indoor & outdoor 3504 x 3504 pixels Ceiling/wall
All-weather, vandal-resistant 12MP PoE camera with panoramic 360° coverage, digital pan-tilt-zoom functionality, and smart IR functionality.
Technical Table
| Brand | Ubiquiti |
| Product type | Security Cameras |
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A53 |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Day/night mode | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Weatherproof | Yes |
| IK code | IK10 |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Protection features | Vandal proof, Weatherproof |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Camera pan control | Yes |
| Camera tilt control | Yes |
| Lens viewing angle, horizontal | 180° |
| Lens viewing angle, vertical | 180° |
| Lens viewing angle, diagonal | 180° |
| Number of lenses | 1 |
| Zoom capability | Yes |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 15 m |
| LED type | IR |
| Noise reduction | Yes |
| Image quality adjustment | Brightness, Colour depth, Contrast, HDR, Sharpness |
| Text caption overlay | Yes |
| Privacy masking | Yes |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction, 3D noise reduction |
| Maximum resolution | 3504 x 3504 pixels |
| Frame rate | 24 fps |
| Total megapixels | 12 MP |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Human detection, Pet detection, Vehicle detection |
| Height | 65.5 mm |
| Diameter | 14.7 cm |
| Weight | 610 g |
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: 02124-001
In Stock
Excl. VAT: £378.40
Incl. VAT: £454.08
Incl. VAT: £454.08
SKU: 02134-001
In Stock
Excl. VAT: £434.30
Incl. VAT: £521.16
Incl. VAT: £521.16
SKU: 02112-001
In Stock
Excl. VAT: £480.53
Incl. VAT: £576.63
Incl. VAT: £576.63
SKU: 01731-001
In Stock
Excl. VAT: £489.13
Incl. VAT: £586.95
Incl. VAT: £586.95
SKU: 01681-001
In Stock
Excl. VAT: £1,746.15
Incl. VAT: £2,095.38
Incl. VAT: £2,095.38
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.