Ubiquiti UVC-G6-Bullet-B UniFi G6 Bullet IP security camera
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Ubiquiti |
| Type | IP Security cameras |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Optical sensor size | 25.4 / 1.8 mm (1 / 1.8″) |
| Mounting type | Ceiling/Wall/Pole |
| Lens viewing angle, horizontal | 109.9° |
| Operating temperature (T-T) | -30 – 50 °C |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | Black |
| Weatherproof | Yes |
| IK code | IK04 |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling/Wall/Pole |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Lens viewing angle, horizontal | 109.9° |
| Lens viewing angle, vertical | 56.7° |
| Lens viewing angle, diagonal | 134.1° |
| Optical sensor size | 25.4 / 1.8 mm (1 / 1.8″) |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 30 m |
| LED type | IR |
| Noise reduction | Yes |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, HDR, Sharpness |
| Text caption overlay | Yes |
| Privacy masking | Yes |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction, 3D noise reduction |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 8 MP |
| Built-in microphone | Yes |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Built-in HDD | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Light sensor | Yes |
| Human and vehicle targets classification | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 9.9 W |
| DC output voltage | 37, 42.5, 48, 54, 57 |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 90% |
| Height | 88.8 mm |
| Diameter | 8.2 cm |
| Weight | 587 g |
| License plate recognition | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| Number of cameras | 1 |
| Screws included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Night mode | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
Buy new:
Excl. VAT: £159.50
Incl. VAT: £191.40
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Ubiquiti UVC-G6-Bullet-B UniFi G6 Bullet IP security camera
| Brand | Ubiquiti |
| Type | IP Security cameras |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Optical sensor size | 25.4 / 1.8 mm (1 / 1.8″) |
| Mounting type | Ceiling/Wall/Pole |
| Lens viewing angle, horizontal | 109.9° |
| Operating temperature (T-T) | -30 – 50 °C |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | Black |
| Weatherproof | Yes |
| IK code | IK04 |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling/Wall/Pole |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Lens viewing angle, horizontal | 109.9° |
| Lens viewing angle, vertical | 56.7° |
| Lens viewing angle, diagonal | 134.1° |
| Optical sensor size | 25.4 / 1.8 mm (1 / 1.8″) |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 30 m |
| LED type | IR |
| Noise reduction | Yes |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, HDR, Sharpness |
| Text caption overlay | Yes |
| Privacy masking | Yes |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction, 3D noise reduction |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 8 MP |
| Built-in microphone | Yes |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Built-in HDD | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Light sensor | Yes |
| Human and vehicle targets classification | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 9.9 W |
| DC output voltage | 37, 42.5, 48, 54, 57 |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 90% |
| Height | 88.8 mm |
| Diameter | 8.2 cm |
| Weight | 587 g |
| License plate recognition | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| Number of cameras | 1 |
| Screws included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Night mode | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
Description
Ubiquiti UVC-G6-Bullet-B UniFi G6 Bullet IP security camera
Powerful Surveillance Features
The UVC-G6-Bullet incorporates a Multi-TOPs AI Engine, enhancing its analytical capabilities for advanced surveillance applications. Its robust construction ensures durability against environmental challenges, making it suitable for both indoor and outdoor use. Additionally, the UVC-G6-Bullet supports Power over Ethernet (PoE), simplifying the installation process by allowing both power and data transmission through a single cable.
Flexible Installation Options
The UVC-G6-Bullet features an adjustable three-axis mount for flexible installation, enabling precise positioning to monitor specific areas effectively. For users seeking enhanced functionality, Ubiquiti also offers several compatible mounting brackets to cater for various installation requirements (ceiling, wall and pole mounts included, additional mounts sold separately – see accessories tab).
Technical Table
| Brand | Ubiquiti |
| Type | IP Security cameras |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Optical sensor size | 25.4 / 1.8 mm (1 / 1.8″) |
| Mounting type | Ceiling/Wall/Pole |
| Lens viewing angle, horizontal | 109.9° |
| Operating temperature (T-T) | -30 – 50 °C |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | Black |
| Weatherproof | Yes |
| IK code | IK04 |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling/Wall/Pole |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Lens viewing angle, horizontal | 109.9° |
| Lens viewing angle, vertical | 56.7° |
| Lens viewing angle, diagonal | 134.1° |
| Optical sensor size | 25.4 / 1.8 mm (1 / 1.8″) |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 30 m |
| LED type | IR |
| Noise reduction | Yes |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, HDR, Sharpness |
| Text caption overlay | Yes |
| Privacy masking | Yes |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction, 3D noise reduction |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 8 MP |
| Built-in microphone | Yes |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Built-in HDD | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Light sensor | Yes |
| Human and vehicle targets classification | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 9.9 W |
| DC output voltage | 37, 42.5, 48, 54, 57 |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 90% |
| Height | 88.8 mm |
| Diameter | 8.2 cm |
| Weight | 587 g |
| License plate recognition | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| Number of cameras | 1 |
| Screws included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Night mode | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
Excl. VAT: £159.50
Incl. VAT: £191.40
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Ubiquiti UVC-G6-Bullet-B UniFi G6 Bullet IP security camera
Powerful Surveillance Features
The UVC-G6-Bullet incorporates a Multi-TOPs AI Engine, enhancing its analytical capabilities for advanced surveillance applications. Its robust construction ensures durability against environmental challenges, making it suitable for both indoor and outdoor use. Additionally, the UVC-G6-Bullet supports Power over Ethernet (PoE), simplifying the installation process by allowing both power and data transmission through a single cable.
Flexible Installation Options
The UVC-G6-Bullet features an adjustable three-axis mount for flexible installation, enabling precise positioning to monitor specific areas effectively. For users seeking enhanced functionality, Ubiquiti also offers several compatible mounting brackets to cater for various installation requirements (ceiling, wall and pole mounts included, additional mounts sold separately – see accessories tab).
Technical Table
| Brand | Ubiquiti |
| Type | IP Security cameras |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Optical sensor size | 25.4 / 1.8 mm (1 / 1.8″) |
| Mounting type | Ceiling/Wall/Pole |
| Lens viewing angle, horizontal | 109.9° |
| Operating temperature (T-T) | -30 – 50 °C |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | Black |
| Weatherproof | Yes |
| IK code | IK04 |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling/Wall/Pole |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Lens viewing angle, horizontal | 109.9° |
| Lens viewing angle, vertical | 56.7° |
| Lens viewing angle, diagonal | 134.1° |
| Optical sensor size | 25.4 / 1.8 mm (1 / 1.8″) |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 30 m |
| LED type | IR |
| Noise reduction | Yes |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, HDR, Sharpness |
| Text caption overlay | Yes |
| Privacy masking | Yes |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction, 3D noise reduction |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 8 MP |
| Built-in microphone | Yes |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Built-in HDD | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Light sensor | Yes |
| Human and vehicle targets classification | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 9.9 W |
| DC output voltage | 37, 42.5, 48, 54, 57 |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 90% |
| Height | 88.8 mm |
| Diameter | 8.2 cm |
| Weight | 587 g |
| License plate recognition | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| Number of cameras | 1 |
| Screws included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Night mode | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
BESTSELLER PRODUCTS
Incl. VAT: £576.63
Incl. VAT: £586.95
Incl. VAT: £1,601.46
Incl. VAT: £2,338.19
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.