Ubiquiti Networks UniFi Protect G5 PTZ Outdoor Network Camera (UVC-G5-PTZ W)
SKU:
UVC-G5-PTZ W
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 20
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Ubiquiti Networks UniFi Protect G5 PTZ Outdoor Network Camera (UVC-G5-PTZ W)
SKU:
UVC-G5-PTZ W
Description
Ubiquiti Networks UniFi Protect G5 PTZ Outdoor Network Camera (UVC-G5-PTZ W)
Ubiquiti Networks UniFi Protect G5 PTZ Outdoor Network Camera (UVC-G5-PTZ W
Specifications:
Dimensions
Without mount: Ø90 x 152.5 mm (Ø3.5 x 6″) With mount: 90 x 94 x 179.5 mm (3.5 x 3.7 x 7″)
IR Night Vision
20 m (65 ft)
Zoom Mode
2x Optical
Smart Detections (People, Vehicles, Animals)
✓
Resolution
2K
Field of View
Wide: H: 99.7°, V: 51.9°, D: 121° Tele: H: 45.5°, V: 25.4°, D: 52.4°
Pan-Tilt Range
Pan: 350° Tilt: 100°
Audio
Microphone
Weatherproofing
IP66
Tamper Resistance
IK04
Mounting
Wall mount, pole mount (Included) Conduit adapter, surface, in-ceiling, pendant, corner mount (Optional)
Networking Interface
10/100 MbE RJ45 port
Video
Max. Frame Rate
30 FPS
Resolution
4MP 2688 x 1512 (16:9)
Optics
Sensor
5MP 1/2.7″ CMOS
Lens
F 3.42–6.85 mm; ƒ/1.85–ƒ/2.4
Night Mode
Built-in IR & white LED illumination with IR cut filter
Max. Power Consumption
14W
Supported Voltage Range
37—57V DC
Power Method
PoE+
Pole Mount Diameter
1.5–2″ (38–50 mm)
Weight
Without mount: 580 g (1.3 lb) With mount: 650 g (1.4 lb)
Enclosure Material
Aluminum alloy, polycarbonate
Mount Material
Wall mount: polycarbonate Pole mount: aluminum alloy
Button
(1) Factory-reset
Ambient Operating Temperature
-30 to 45º C (-22 to 113º F)
Ambient Operating Humidity
0 to 90% noncondensing
NDAA Compliant
✓
Certifications
CE, FCC, IC
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Ubiquiti Networks UniFi Protect G5 PTZ Outdoor Network Camera (UVC-G5-PTZ W)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 20
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Ubiquiti Networks UniFi Protect G5 PTZ Outdoor Network Camera (UVC-G5-PTZ W)” Cancel reply
Description
Ubiquiti Networks UniFi Protect G5 PTZ Outdoor Network Camera (UVC-G5-PTZ W)
Ubiquiti Networks UniFi Protect G5 PTZ Outdoor Network Camera (UVC-G5-PTZ W
Specifications:
Dimensions
Without mount: Ø90 x 152.5 mm (Ø3.5 x 6″) With mount: 90 x 94 x 179.5 mm (3.5 x 3.7 x 7″)
IR Night Vision
20 m (65 ft)
Zoom Mode
2x Optical
Smart Detections (People, Vehicles, Animals)
✓
Resolution
2K
Field of View
Wide: H: 99.7°, V: 51.9°, D: 121° Tele: H: 45.5°, V: 25.4°, D: 52.4°
Pan-Tilt Range
Pan: 350° Tilt: 100°
Audio
Microphone
Weatherproofing
IP66
Tamper Resistance
IK04
Mounting
Wall mount, pole mount (Included) Conduit adapter, surface, in-ceiling, pendant, corner mount (Optional)
Networking Interface
10/100 MbE RJ45 port
Video
Max. Frame Rate
30 FPS
Resolution
4MP 2688 x 1512 (16:9)
Optics
Sensor
5MP 1/2.7″ CMOS
Lens
F 3.42–6.85 mm; ƒ/1.85–ƒ/2.4
Night Mode
Built-in IR & white LED illumination with IR cut filter
Max. Power Consumption
14W
Supported Voltage Range
37—57V DC
Power Method
PoE+
Pole Mount Diameter
1.5–2″ (38–50 mm)
Weight
Without mount: 580 g (1.3 lb) With mount: 650 g (1.4 lb)
Enclosure Material
Aluminum alloy, polycarbonate
Mount Material
Wall mount: polycarbonate Pole mount: aluminum alloy
Button
(1) Factory-reset
Ambient Operating Temperature
-30 to 45º C (-22 to 113º F)
Ambient Operating Humidity
0 to 90% noncondensing
NDAA Compliant
✓
Certifications
CE, FCC, IC
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: UVC-G5-PTZ-B
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Security Camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Outdoor |
| Mounting type | Pole mount, wall mount |
| Product colour | Black |
| Power Consumption | 14 W |
| Device Type | Network surveillance camera - pan / tilt / zoom - outdoor - tamper-resistant / weatherproof |
| Audio | Yes: built-in microphone |
| Dimensions (WxDxH) | 9 cm x 9 cm x 15.25 cm |
| Weight | 580 g |
| Camera | Colour - Day&Night |
| Optical Zoom | 2 x |
| Max Resolution | 2688 x 1512 |
| Frame Rate (max) | 30 frames per second |
| Motion Detection | Yes |
| Video Modes | 2K |
| Optical Sensor Type | CMOS - 1/2.7" - 5 MP |
| Focal Length Control | Motorized zoom |
| Focal Length | 3.42 mm - 6.85 mm |
| Lens Iris | F/1.85-2.4 |
| Panning Range (degree) | 350 |
| Tilting Range (degree) | 100 |
| Interfaces | Ethernet 10Base-T/100Base-T |
| Voltage | DC 37 - 57 V / PoE+ |
| Features | Reset button, People Detection, Vehicle Detection, animal detection, Colour Night Vision, LED lamp, People Tracking |
| Environmental Parameters (operating) | -30 °C - 45 °C; 0 - 90% (non-condensing) relative humidity |
| Device Type | Network surveillance camera |
| Audio Support | Yes: built-in microphone |
| Camera Mount Type | Pole mount, wall mount |
| Connectivity Technology | Wired |
| Width | 9 cm |
| Depth | 9 cm |
| Height | 15.25 cm |
| Weight | 580 g |
| Max Digital Video Resolution | 2688 x 1512 |
| Motion Detection | Yes |
| Video Modes | 2K |
| Infrared LEDs | Yes |
| Infrared Distance | 20 m |
| Frame Rate (max) | 30 frames per second |
| Features | Reset button, People Detection, Vehicle Detection, animal detection, Colour Night Vision, LED lamp, People Tracking |
| Power Requirements | DC 37 - 57 V / PoE+ |
| Power Device | 14 Watt |
In Stock
Excl. VAT: £204.37
Incl. VAT: £245.24
Incl. VAT: £245.24
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.