Ubiquiti G5 Dome Ultra IP security camera Indoor & outdoor(UVC-G5-DOME-ULTRA-B)
SKU:
UVC-G5-DOME-ULTRA-B
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £64.50
Incl. VAT: £77.40
Delivery Date:
Tomorrow, May 20
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Ubiquiti G5 Dome Ultra IP security camera Indoor & outdoor(UVC-G5-DOME-ULTRA-B)
SKU:
UVC-G5-DOME-ULTRA-B
Description
Ubiquiti G5 Dome Ultra IP security camera Indoor & outdoor(UVC-G5-DOME-ULTRA-B)
Ubiquiti G5 Dome Ultra IP security camera Indoor & outdoor
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A7 |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Day/night mode | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Design | |
| IK code | IK06 |
| Form factor | Dome |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Protection features | Vandal proof |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC), Stainless steel |
| Camera | |
| Lens viewing angle, horizontal | 102.4° |
| Lens viewing angle, vertical | 54.9° |
| Lens viewing angle, diagonal | 120.6° |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.4 mm (1 / 2.4″) |
| Number of sensors | 1 |
| Lens system | |
| Number of lenses | 1 |
| Night vision | |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 20 m |
| LED type | IR |
| Video | |
| Noise reduction | Yes |
| Text caption overlay | Yes |
| Privacy masking | Yes |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction, 3D noise reduction |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Video formats supported | H.264 |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 4 MP |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Storage | |
| Built-in HDD | No |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Management features | |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power source type | PoE |
| AC input voltage | 37 – 57 V |
| Power consumption (typical) | 4.2 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Weight & dimensions | |
| Height | 68.2 mm |
| Diameter | 6.36 cm |
| Weight | 175 g |
| Sustainability | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Screws included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Ubiquiti G5 Dome Ultra IP security camera Indoor & outdoor(UVC-G5-DOME-ULTRA-B)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £64.50
Incl. VAT: £77.40
Delivery Date:
Tomorrow, May 20
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Ubiquiti G5 Dome Ultra IP security camera Indoor & outdoor(UVC-G5-DOME-ULTRA-B)” Cancel reply
Description
Ubiquiti G5 Dome Ultra IP security camera Indoor & outdoor(UVC-G5-DOME-ULTRA-B)
Ubiquiti G5 Dome Ultra IP security camera Indoor & outdoor
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A7 |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Day/night mode | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Design | |
| IK code | IK06 |
| Form factor | Dome |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Protection features | Vandal proof |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC), Stainless steel |
| Camera | |
| Lens viewing angle, horizontal | 102.4° |
| Lens viewing angle, vertical | 54.9° |
| Lens viewing angle, diagonal | 120.6° |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.4 mm (1 / 2.4″) |
| Number of sensors | 1 |
| Lens system | |
| Number of lenses | 1 |
| Night vision | |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 20 m |
| LED type | IR |
| Video | |
| Noise reduction | Yes |
| Text caption overlay | Yes |
| Privacy masking | Yes |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction, 3D noise reduction |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Video formats supported | H.264 |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 4 MP |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Storage | |
| Built-in HDD | No |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Management features | |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power source type | PoE |
| AC input voltage | 37 – 57 V |
| Power consumption (typical) | 4.2 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Weight & dimensions | |
| Height | 68.2 mm |
| Diameter | 6.36 cm |
| Weight | 175 g |
| Sustainability | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Screws included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: 02124-001
In Stock
Excl. VAT: £378.40
Incl. VAT: £454.08
Incl. VAT: £454.08
SKU: 02112-001
In Stock
Excl. VAT: £480.53
Incl. VAT: £576.63
Incl. VAT: £576.63
SKU: 02113-001
In Stock
Excl. VAT: £517.08
Incl. VAT: £620.49
Incl. VAT: £620.49
SKU: 01681-001
In Stock
Excl. VAT: £1,746.15
Incl. VAT: £2,095.38
Incl. VAT: £2,095.38
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.