Ubiquiti UniFi Protect G4 (UVC-G4-DOORBELL)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Ubiquiti |
| Type | DoorBell Kit |
| power consumption | 12 W |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| Maximum video resolution | 1600 x 1200 pixels |
| Night vision | Yes |
| Input voltage | 16 – 24 V |
| Operating temperature (T-T) | -10 – 40 °C |
| Product colour | Black, White |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Video formats supported | H.264 |
| Reset button | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| Night vision | Yes |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| Maximum video resolution | 1600 x 1200 pixels |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Vertical field of view | 114° |
| Horizontal field of view | 138° |
| Diagonal field of view | 155° |
| Connectivity technology | Wireless |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Input voltage | 16 – 24 V |
| Power source type | AC |
| Built-in camera | Yes |
| Night vision | Yes |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Product colour | Black, White |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Bell width | 4.68 cm |
| Bell depth | 2.58 cm |
| Bell height | 11.8 cm |
| Bell weight | 200 g |
| Operating temperature (T-T) | -10 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 90% |
| Mounting bracket(s) included | Yes |
Buy new:
Get Instant Price – £155.19Price range: Get Instant Price through £155.19 Ex VAT
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Ubiquiti UniFi Protect G4 (UVC-G4-DOORBELL)
| Brand | Ubiquiti |
| Type | DoorBell Kit |
| power consumption | 12 W |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| Maximum video resolution | 1600 x 1200 pixels |
| Night vision | Yes |
| Input voltage | 16 – 24 V |
| Operating temperature (T-T) | -10 – 40 °C |
| Product colour | Black, White |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Video formats supported | H.264 |
| Reset button | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| Night vision | Yes |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| Maximum video resolution | 1600 x 1200 pixels |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Vertical field of view | 114° |
| Horizontal field of view | 138° |
| Diagonal field of view | 155° |
| Connectivity technology | Wireless |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Input voltage | 16 – 24 V |
| Power source type | AC |
| Built-in camera | Yes |
| Night vision | Yes |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Product colour | Black, White |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Bell width | 4.68 cm |
| Bell depth | 2.58 cm |
| Bell height | 11.8 cm |
| Bell weight | 200 g |
| Operating temperature (T-T) | -10 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 90% |
| Mounting bracket(s) included | Yes |
Description
Ubiquiti UniFi Protect G4 (UVC-G4-DOORBELL)
UniFi Protect G4 Doorbell is a Wi-Fi video doorbell with a built-in display and real-time two-way audio communication.
The camera features a high-quality 5MP sensor with enhanced night vision. Image streams can be viewed in up to 1600×1200 (2MP) HD at 30 FPS. UniFi Protect G4 Doorbell includes a PIR sensor for instant motion detection alerts. Integration with UniFi Protect provides an easy-to-use interface.
Technical Table
| Brand | Ubiquiti |
| Type | DoorBell Kit |
| power consumption | 12 W |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| Maximum video resolution | 1600 x 1200 pixels |
| Night vision | Yes |
| Input voltage | 16 – 24 V |
| Operating temperature (T-T) | -10 – 40 °C |
| Product colour | Black, White |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Video formats supported | H.264 |
| Reset button | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| Night vision | Yes |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| Maximum video resolution | 1600 x 1200 pixels |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Vertical field of view | 114° |
| Horizontal field of view | 138° |
| Diagonal field of view | 155° |
| Connectivity technology | Wireless |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Input voltage | 16 – 24 V |
| Power source type | AC |
| Built-in camera | Yes |
| Night vision | Yes |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Product colour | Black, White |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Bell width | 4.68 cm |
| Bell depth | 2.58 cm |
| Bell height | 11.8 cm |
| Bell weight | 200 g |
| Operating temperature (T-T) | -10 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 90% |
| Mounting bracket(s) included | Yes |
Get Instant Price – £155.19Price range: Get Instant Price through £155.19 Ex VAT
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Ubiquiti UniFi Protect G4 (UVC-G4-DOORBELL)
UniFi Protect G4 Doorbell is a Wi-Fi video doorbell with a built-in display and real-time two-way audio communication.
The camera features a high-quality 5MP sensor with enhanced night vision. Image streams can be viewed in up to 1600×1200 (2MP) HD at 30 FPS. UniFi Protect G4 Doorbell includes a PIR sensor for instant motion detection alerts. Integration with UniFi Protect provides an easy-to-use interface.
Technical Table
| Brand | Ubiquiti |
| Type | DoorBell Kit |
| power consumption | 12 W |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| Maximum video resolution | 1600 x 1200 pixels |
| Night vision | Yes |
| Input voltage | 16 – 24 V |
| Operating temperature (T-T) | -10 – 40 °C |
| Product colour | Black, White |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Video formats supported | H.264 |
| Reset button | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| Night vision | Yes |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| Maximum video resolution | 1600 x 1200 pixels |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Vertical field of view | 114° |
| Horizontal field of view | 138° |
| Diagonal field of view | 155° |
| Connectivity technology | Wireless |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Input voltage | 16 – 24 V |
| Power source type | AC |
| Built-in camera | Yes |
| Night vision | Yes |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Product colour | Black, White |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Bell width | 4.68 cm |
| Bell depth | 2.58 cm |
| Bell height | 11.8 cm |
| Bell weight | 200 g |
| Operating temperature (T-T) | -10 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 90% |
| Mounting bracket(s) included | Yes |
BESTSELLER PRODUCTS
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Doorbell Chimes |
| Connection type | Wired |
| Volume | 80 dB |
| Power consumption (typical) | 3 W |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Power source type | DC, PoE |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Product colour | Grey, White |
Incl. VAT: £74.15
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | DoorBell kit |
| Connectivity technology | Wireless |
| Placement supported | Indoor |
| Product colour | Black |
| Power Consumption | 10W |
| Internal storage capacity | 0.256 GB |
| Maximum video resolution | 1600 x 1200 pixels |
| Second camera resolution | 8 MP |
| Input voltage | 16 - 24 V |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Echo cancellation | Yes |
| Reset button | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Internal storage capacity | 0.256 GB |
| Built-in camera | Yes |
| Night vision | Yes |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| Maximum video resolution | 1600 x 1200 pixels |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Sensor type | CMOS |
| Vertical field of view | 114° |
| Horizontal field of view | 138° |
| Diagonal field of view | 155° |
| Second camera resolution | 8 MP |
| Connectivity technology | Wireless |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Input voltage | 16 - 24 V |
| Power source type | AC |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| DC input voltage | 37 - 57 V |
| Built-in camera | Yes |
| Night vision | Yes |
| LED type | IR |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Product colour | Black |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Bell width | 5.17 cm |
| Bell depth | 2.87 cm |
| Bell height | 16.1 cm |
| Bell weight | 253 g |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Mounting bracket(s) included | Yes |
| Manual | Yes |
Incl. VAT: £293.35
Incl. VAT: £1,944.18
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.