Ubiquiti UniFi USW-Flex-Mini 5-Port Smart Managed Switch
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L2 |
| Product colour | white |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power connector | DC-in jack |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Switching capacity | 10 Gbit/s |
| Forwarding rate | 7.44 Mpps |
| Product colour | White |
| Stackable | No |
| LED indicators | Activity, Link, Speed, Status |
| Rack mounting | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Power consumption (max) | 2.5 W |
| Power supply included | Yes |
| Power connector | DC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Width | 107.2 mm |
| Depth | 70.2 mm |
| Height | 21.2 mm |
| Weight | 150 g |
| Cables included | USB Type-C |
| Certification | CE, FCC, IC |
| LED indicators | Activity, Link, Speed, Status |
| Cables included | USB Type-C |
Buy new:
Get Instant Price – £25.10Price range: Get Instant Price through £25.10 Ex VAT
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Ubiquiti UniFi USW-Flex-Mini 5-Port Smart Managed Switch
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L2 |
| Product colour | white |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power connector | DC-in jack |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Switching capacity | 10 Gbit/s |
| Forwarding rate | 7.44 Mpps |
| Product colour | White |
| Stackable | No |
| LED indicators | Activity, Link, Speed, Status |
| Rack mounting | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Power consumption (max) | 2.5 W |
| Power supply included | Yes |
| Power connector | DC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Width | 107.2 mm |
| Depth | 70.2 mm |
| Height | 21.2 mm |
| Weight | 150 g |
| Cables included | USB Type-C |
| Certification | CE, FCC, IC |
| LED indicators | Activity, Link, Speed, Status |
| Cables included | USB Type-C |
Description
Ubiquiti UniFi USW-Flex-Mini 5-Port Smart Managed Switch
5-Port managed Gigabit Ethernet switch powered by 802.3af/at PoE or 5V, 1A USB-C power adapter
Build and expand your network with the UniFi® Switch, part of the Ubiquiti Networks® UniFi Enterprise System. The UniFi Switch, model USW-Flex-Mini, is a smart managed Gigabit switch. It offers 5 RJ45 Ethernet ports, providing 1 Gigabit links to your devices. Power up the USW-Flex-Mini with the included USB Type-C power adapter or with 802.3af PoE Ethernet in port 1.
Technical Table
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L2 |
| Product colour | white |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power connector | DC-in jack |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Switching capacity | 10 Gbit/s |
| Forwarding rate | 7.44 Mpps |
| Product colour | White |
| Stackable | No |
| LED indicators | Activity, Link, Speed, Status |
| Rack mounting | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Power consumption (max) | 2.5 W |
| Power supply included | Yes |
| Power connector | DC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Width | 107.2 mm |
| Depth | 70.2 mm |
| Height | 21.2 mm |
| Weight | 150 g |
| Cables included | USB Type-C |
| Certification | CE, FCC, IC |
| LED indicators | Activity, Link, Speed, Status |
| Cables included | USB Type-C |
Get Instant Price – £25.10Price range: Get Instant Price through £25.10 Ex VAT
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Ubiquiti UniFi USW-Flex-Mini 5-Port Smart Managed Switch
5-Port managed Gigabit Ethernet switch powered by 802.3af/at PoE or 5V, 1A USB-C power adapter
Build and expand your network with the UniFi® Switch, part of the Ubiquiti Networks® UniFi Enterprise System. The UniFi Switch, model USW-Flex-Mini, is a smart managed Gigabit switch. It offers 5 RJ45 Ethernet ports, providing 1 Gigabit links to your devices. Power up the USW-Flex-Mini with the included USB Type-C power adapter or with 802.3af PoE Ethernet in port 1.
Technical Table
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L2 |
| Product colour | white |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power connector | DC-in jack |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Switching capacity | 10 Gbit/s |
| Forwarding rate | 7.44 Mpps |
| Product colour | White |
| Stackable | No |
| LED indicators | Activity, Link, Speed, Status |
| Rack mounting | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Power consumption (max) | 2.5 W |
| Power supply included | Yes |
| Power connector | DC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Width | 107.2 mm |
| Depth | 70.2 mm |
| Height | 21.2 mm |
| Weight | 150 g |
| Cables included | USB Type-C |
| Certification | CE, FCC, IC |
| LED indicators | Activity, Link, Speed, Status |
| Cables included | USB Type-C |
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Incl. VAT: £66.16
Incl. VAT: £82.14
Incl. VAT: £116.79
Incl. VAT: £136.08
Incl. VAT: £217.34
Incl. VAT: £255.90
Incl. VAT: £353.52
Incl. VAT: £1,317.46
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.