Ubiquiti Protect Network Video Recorder (UNVR)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Video input channels | 4 channels |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Ethernet LAN data rates | 1000,10000,100000 Mbit/s |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 5 |
| HDD capacity | 4 GB |
| Ethernet LAN data rates | 1000,10000,100000 Mbit/s |
| Rack mounting | Yes |
| LED indicators | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Grey |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Power consumption (typical) | 75 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Power consumption (max) | 100 W |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 40 °C |
| Harmonized System (HS) code | 85219000 |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 325 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 5.11 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85219000 |
Buy new:
Get Instant Price – £223.90Price range: Get Instant Price through £223.90 Ex VAT
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
| Video input channels | 4 channels |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Ethernet LAN data rates | 1000,10000,100000 Mbit/s |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 5 |
| HDD capacity | 4 GB |
| Ethernet LAN data rates | 1000,10000,100000 Mbit/s |
| Rack mounting | Yes |
| LED indicators | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Grey |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Power consumption (typical) | 75 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Power consumption (max) | 100 W |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 40 °C |
| Harmonized System (HS) code | 85219000 |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 325 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 5.11 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85219000 |
Get Instant Price – £223.90Price range: Get Instant Price through £223.90 Ex VAT
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Description
Ubiquiti Protect Network Video Recorder (UNVR)
Enterprise network video recorder, can provide up to 30 days of 4K video storage for 15 cameras or Full HD video storage for 50 cameras
The UniFi® NVR is an enterprise network video recorder that integrates an NVR, the UniFi Protect software, and a 4-drive bay. UNVR unifies enterprise-class data protection and scalable storage with simple Plug and Play integration using the intuitive UniFi Protect software. From a desktop computer or mobile device, you can access your surveillance recordings from virtually anywhere using the intuitive graphical user interface. The mobile app is available for iOS and Android-based devices. The drive bays are easily accessed from the front panel, so hard drive mounting and maintenance are simple. Using four 8 TB drives in a RAID 5 configuration, the UNVR can provide up to 30 days of 4k video storage for 15 cameras or Full HD video storage for 50 cameras.
Technical Table
| Video input channels | 4 channels |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Ethernet LAN data rates | 1000,10000,100000 Mbit/s |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 5 |
| HDD capacity | 4 GB |
| Ethernet LAN data rates | 1000,10000,100000 Mbit/s |
| Rack mounting | Yes |
| LED indicators | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Grey |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Power consumption (typical) | 75 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Power consumption (max) | 100 W |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 40 °C |
| Harmonized System (HS) code | 85219000 |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 325 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 5.11 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85219000 |
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Product type | Network Switches |
| Multicast support | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| System event log | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Console port | RJ-45 |
| Power connector | DC-in jack |
| IGMP snooping | Yes |
| Active link detection | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ac, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ak, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 255 |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | No |
| Virtual LAN features | Tagged VLAN, Port-based VLAN |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 255 |
| Virtual LAN features | Tagged VLAN, Port-based VLAN |
| Power connector | DC-in jack |
| Power consumption (max) | 150 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input voltage | 42 - 56 V |
| Authentication | Guest VLAN, Port-based authentication |
| Access Control List (ACL) rules | 100 |
| SSH/SSL support | Yes |
| Security algorithms | SNMP, SSH, SSH-2 |
| MAC address filtering | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP server |
| Multicast support | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) voltage range | 50 - 75 V |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 34.2 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Width | 204 mm |
| Depth | 235 mm |
| Height | 43 mm |
| Weight | 1.72 kg |
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Incl. VAT: £70.97
Incl. VAT: £135.41
Incl. VAT: £217.34
Incl. VAT: £1,317.46
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.