Ubiquiti UNAS Pro NAS Rack (2U) Cortex-A Cortex-A57 8 GB Grey (UNAS-PRO)
SKU:
UNAS-PRO
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Ubiquiti |
| Type | NAS & Storage Servers |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 7 |
| RAID support | Yes |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cooling type | Active |
| Housing material | Steel |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LCM |
| Product colour | Grey |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| LED indicators | Status |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Type | NAS |
| Backup function | Yes |
| Reset button | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power consumption (max) | 160 W |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 200 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Width | 442 mm |
| Depth | 325 mm |
| Height | 87 mm |
| Weight | 9.2 kg |
Buy new:
Excl. VAT: £410.50
Incl. VAT: £492.60
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Ubiquiti UNAS Pro NAS Rack (2U) Cortex-A Cortex-A57 8 GB Grey (UNAS-PRO)
SKU:
UNAS-PRO
| Brand | Ubiquiti |
| Type | NAS & Storage Servers |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 7 |
| RAID support | Yes |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cooling type | Active |
| Housing material | Steel |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LCM |
| Product colour | Grey |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| LED indicators | Status |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Type | NAS |
| Backup function | Yes |
| Reset button | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power consumption (max) | 160 W |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 200 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Width | 442 mm |
| Depth | 325 mm |
| Height | 87 mm |
| Weight | 9.2 kg |
Description
Ubiquiti UNAS Pro NAS Rack (2U) Cortex-A Cortex-A57 8 GB Grey (UNAS-PRO)
2U rack-mount NAS with (7) 2.5/3.5″ drive bays and 10 Gbps performance designed for large-scale file storage and sharing.
Technical Table
| Brand | Ubiquiti |
| Type | NAS & Storage Servers |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 7 |
| RAID support | Yes |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cooling type | Active |
| Housing material | Steel |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LCM |
| Product colour | Grey |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| LED indicators | Status |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Type | NAS |
| Backup function | Yes |
| Reset button | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power consumption (max) | 160 W |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 200 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Width | 442 mm |
| Depth | 325 mm |
| Height | 87 mm |
| Weight | 9.2 kg |
Reviews (0)
Be the first to review “Ubiquiti UNAS Pro NAS Rack (2U) Cortex-A Cortex-A57 8 GB Grey (UNAS-PRO)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £410.50
Incl. VAT: £492.60
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Ubiquiti UNAS Pro NAS Rack (2U) Cortex-A Cortex-A57 8 GB Grey (UNAS-PRO)” Cancel reply
Description
Ubiquiti UNAS Pro NAS Rack (2U) Cortex-A Cortex-A57 8 GB Grey (UNAS-PRO)
2U rack-mount NAS with (7) 2.5/3.5″ drive bays and 10 Gbps performance designed for large-scale file storage and sharing.
Technical Table
| Brand | Ubiquiti |
| Type | NAS & Storage Servers |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 7 |
| RAID support | Yes |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cooling type | Active |
| Housing material | Steel |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LCM |
| Product colour | Grey |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| LED indicators | Status |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Type | NAS |
| Backup function | Yes |
| Reset button | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power consumption (max) | 160 W |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 200 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Width | 442 mm |
| Depth | 325 mm |
| Height | 87 mm |
| Weight | 9.2 kg |
BESTSELLER PRODUCTS
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.