Ubiquiti UniFi 8-Bay NAS Enclosure w/ 2 x M.2 NVMe Slots (UNAS-PRO-8)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Ubiquiti |
| Type | NAS & Storage Servers |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Storage drive interface | Serial ATA |
| Processor architecture | ARM Cortex-A57 |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Internal memory | 16 GB |
| RAID support | Yes |
| Cooling type | Active |
| Housing material | SGCC |
| Product colour | Grey |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Type | NAS |
| Backup function | Yes |
| Power consumption (typical) | 550 W |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 480 mm |
| Height | 87.4 mm |
| Weight | 11.5 kg |
Buy new:
Excl. VAT: £679.22
Incl. VAT: £815.06
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
5 In Stock
5 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Ubiquiti UniFi 8-Bay NAS Enclosure w/ 2 x M.2 NVMe Slots (UNAS-PRO-8)
| Brand | Ubiquiti |
| Type | NAS & Storage Servers |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Storage drive interface | Serial ATA |
| Processor architecture | ARM Cortex-A57 |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Internal memory | 16 GB |
| RAID support | Yes |
| Cooling type | Active |
| Housing material | SGCC |
| Product colour | Grey |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Type | NAS |
| Backup function | Yes |
| Power consumption (typical) | 550 W |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 480 mm |
| Height | 87.4 mm |
| Weight | 11.5 kg |
Description
Ubiquiti UniFi 8-Bay NAS Enclosure w/ 2 x M.2 NVMe Slots (UNAS-PRO-8)
The Ubiquiti UNAS-Pro-8 8-Bay NAS Enclosure is a 2U rack-mount NAS with eight (8) 2.5/3.5″ HDD bays and two (2) M.2 NVMe SSD cache slots, delivering faster access, lower latency, and high-availability 10 Gbps networking for large-scale file storage and sharing.
Key Features
- Eight (8) 2.5/3.5″ HDD / SSD drive bay support.
- Two (2) M.2 NVMe SSD support.
- Two (2) 10G SFP+ uplinks and one (1) 10GbE RJ45 port.
- Power redundancy with dual hot-swappable power modules (one included, see accessories tab for additional module).
Technical Table
| Brand | Ubiquiti |
| Type | NAS & Storage Servers |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Storage drive interface | Serial ATA |
| Processor architecture | ARM Cortex-A57 |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Internal memory | 16 GB |
| RAID support | Yes |
| Cooling type | Active |
| Housing material | SGCC |
| Product colour | Grey |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Type | NAS |
| Backup function | Yes |
| Power consumption (typical) | 550 W |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 480 mm |
| Height | 87.4 mm |
| Weight | 11.5 kg |
Excl. VAT: £679.22
Incl. VAT: £815.06
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
5 In Stock
5 In Stock
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Ubiquiti UniFi 8-Bay NAS Enclosure w/ 2 x M.2 NVMe Slots (UNAS-PRO-8)
The Ubiquiti UNAS-Pro-8 8-Bay NAS Enclosure is a 2U rack-mount NAS with eight (8) 2.5/3.5″ HDD bays and two (2) M.2 NVMe SSD cache slots, delivering faster access, lower latency, and high-availability 10 Gbps networking for large-scale file storage and sharing.
Key Features
- Eight (8) 2.5/3.5″ HDD / SSD drive bay support.
- Two (2) M.2 NVMe SSD support.
- Two (2) 10G SFP+ uplinks and one (1) 10GbE RJ45 port.
- Power redundancy with dual hot-swappable power modules (one included, see accessories tab for additional module).
Technical Table
| Brand | Ubiquiti |
| Type | NAS & Storage Servers |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Storage drive interface | Serial ATA |
| Processor architecture | ARM Cortex-A57 |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Internal memory | 16 GB |
| RAID support | Yes |
| Cooling type | Active |
| Housing material | SGCC |
| Product colour | Grey |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Type | NAS |
| Backup function | Yes |
| Power consumption (typical) | 550 W |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 480 mm |
| Height | 87.4 mm |
| Weight | 11.5 kg |
BESTSELLER PRODUCTS
Incl. VAT: £641.01
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.