Ubiquiti UniFi Protect UFP-VIEWPORT PoE Network Adapter
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Ubiquiti |
| type | PoE Adapters |
| Form Factor | External |
| Connectivity Technology | Wired |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Product colour | Black |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Ports | 1000Base-T (PoE) x 1 + HDMI x 1 |
| Interfaces | 1 x 1000Base-T (PoE) – RJ-45 – female 1 x HDMI – female |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Ubiquiti UniFi Protect UFP-VIEWPORT PoE Network Adapter
| Brand | Ubiquiti |
| type | PoE Adapters |
| Form Factor | External |
| Connectivity Technology | Wired |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Product colour | Black |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Ports | 1000Base-T (PoE) x 1 + HDMI x 1 |
| Interfaces | 1 x 1000Base-T (PoE) – RJ-45 – female 1 x HDMI – female |
Description
Ubiquiti UniFi Protect UFP-VIEWPORT PoE Network Adapter
The UniFi Protect ViewPort allows you to view your UniFi Protect camera feeds on an HDMI display. It uses Power over Ethernet and connects to the local network hosting your cameras and connects via HDMI to a display. The UniFi Protect ViewPort offers 4K video output at 30 frames per second. Protect systems can be viewed in custom high-density camera matrix configurations.
Technical Table
| Brand | Ubiquiti |
| type | PoE Adapters |
| Form Factor | External |
| Connectivity Technology | Wired |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Product colour | Black |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Ports | 1000Base-T (PoE) x 1 + HDMI x 1 |
| Interfaces | 1 x 1000Base-T (PoE) – RJ-45 – female 1 x HDMI – female |
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Ubiquiti UniFi Protect UFP-VIEWPORT PoE Network Adapter
The UniFi Protect ViewPort allows you to view your UniFi Protect camera feeds on an HDMI display. It uses Power over Ethernet and connects to the local network hosting your cameras and connects via HDMI to a display. The UniFi Protect ViewPort offers 4K video output at 30 frames per second. Protect systems can be viewed in custom high-density camera matrix configurations.
Technical Table
| Brand | Ubiquiti |
| type | PoE Adapters |
| Form Factor | External |
| Connectivity Technology | Wired |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Product colour | Black |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Ports | 1000Base-T (PoE) x 1 + HDMI x 1 |
| Interfaces | 1 x 1000Base-T (PoE) – RJ-45 – female 1 x HDMI – female |
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Incl. VAT: £28.70
Incl. VAT: £47.29
Incl. VAT: £47.84
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product type | PoE Adapters |
| Networking standards | IEEE 802.3at |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 15.4 W |
| Weight | 45.4 g |
| Width | 30 mm |
| Depth | 51 mm |
| Height | 163 mm |
Incl. VAT: £55.20
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.