ATEN USB 3.0 Extender Cable (5m) (UE350A-AT)
SKU:
UE350A-AT
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Description
ATEN USB 3.0 Extender Cable (5m) (UE350A-AT)
ATEN USB 3.0 Extender Cable (5m)
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 5 m |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Cable jacket material | Plastic |
| Maximum data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Weight | 215 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 5 m |
| Weight | 215 g |
| Package width | 59 mm |
| Package depth | 119 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package weight | 290 g |
| Packaging data | |
| Package width | 59 mm |
| Package depth | 119 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package weight | 290 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Master (outer) case net weight | 2.15 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 3.15 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 250 mm |
| Master (outer) case length | 325 mm |
| Master (outer) case height | 175 mm |
| Master (outer) case net weight | 2.15 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “ATEN USB 3.0 Extender Cable (5m) (UE350A-AT)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “ATEN USB 3.0 Extender Cable (5m) (UE350A-AT)” Cancel reply
Description
ATEN USB 3.0 Extender Cable (5m) (UE350A-AT)
ATEN USB 3.0 Extender Cable (5m)
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 5 m |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Cable jacket material | Plastic |
| Maximum data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Weight | 215 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 5 m |
| Weight | 215 g |
| Package width | 59 mm |
| Package depth | 119 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package weight | 290 g |
| Packaging data | |
| Package width | 59 mm |
| Package depth | 119 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package weight | 290 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Master (outer) case net weight | 2.15 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 3.15 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 250 mm |
| Master (outer) case length | 325 mm |
| Master (outer) case height | 175 mm |
| Master (outer) case net weight | 2.15 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: CAB004BT1MBK
In Stock
Get Instant Price
SKU: F2CU036BTBLK
In Stock
Get Instant Price
SKU: A8023H21
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: A8032H11
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: A8462H91
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: POWERCABLE IMAC EU
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: CAB002BT1MBK
In Stock
Get Instant Price
SKU: CAB002BT3MWH
In Stock
Get Instant Price
SKU: F8J198BTWHT
In Stock
Excl. VAT: £37.05
Incl. VAT: £44.46
Incl. VAT: £44.46
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.