QNAP TS-h987XU-RP NAS Rack (1U) Intel Xeon E E-2334 16 GB DDR4 QuTS hero Black, Silver
SKU:
TS-h987XU-RP-E2334-16G
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
QNAP TS-h987XU-RP NAS Rack (1U) Intel Xeon E E-2334 16 GB DDR4 QuTS hero Black, Silver
SKU:
TS-h987XU-RP-E2334-16G
Description
QNAP TS-h987XU-RP NAS Rack (1U) Intel Xeon E E-2334 16 GB DDR4 QuTS hero Black, Silver
QNAP TS-h987XU-RP NAS Rack (1U) Intel Xeon E E-2334 16 GB DDR4 QuTS hero Black, Silver
Specifcation
| Storage | |
| Storage drives installed | No |
| Number of storage drives supported | 9 |
| Installed storage drive type | No |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| RAID support | Yes |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, U.2 |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 |
| Online RAID expansion | Yes |
| RAID rebuild | Yes |
| Supported file systems | FAT32, HFS+, NTFS, ZFS, exFAT, ext3, ext4 |
| Disk roaming | Yes |
| Processor | |
| Processor family | Intel Xeon E |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | E-2334 |
| Processor frequency | 3.4 GHz |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor cache | 8 MB |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Maximum RAM supported | 128 GB |
| Memory slots | 4 |
| Memory form factor | UDIMM |
| ECC | Yes |
| Flash memory | 5000 MB |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000,10000 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rate supported (max) | 10000 Mbit/s |
| DHCP server | Yes |
| iSCSI support | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| Concurrent connections | 10000 |
| PCI Express x8 (Gen 4.x) slots | 1 |
| Design | |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black, Silver |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Fan diameter | 4 cm |
| LED indicators | HDD, LAN, Status |
| Performance | |
| Type | NAS |
| Device class | Large Enterprise Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | iSCSI LUN |
| Multilingual support | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES, FIPS 140-2 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Reset button | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Built-in FTP server | Yes |
| Browser supported | Apple Safari, Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox |
| System log | Yes |
| Hot spare | Yes |
| Disk scan | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Share folder | Thick, Thin |
| Software | |
| Operating system installed | QuTS hero |
| Operating system version | h5.0.0 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64 |
| Linux operating systems supported | Debian 7.0, Red Hat Enterprise Linux WS 7.0, SuSE Linux 12.0, SuSE Linux 12.3, SuSE Linux 15, Ubuntu 14.04, Ubuntu 14.10, Ubuntu 15.04, Ubuntu 15.10, Ubuntu 16.04, Ubuntu 16.10, Ubuntu 17.10, Ubuntu 18.04 LTS, Ubuntu 20.04 LTS, Ubuntu 22.04 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Other operating systems supported | IBM AIX 7.1, Solaris 10, Solaris 10 SPARC, Solaris 11, Solaris 11 SPARC |
| Power | |
| Power supply unit (PSU) capacity | 250 W |
| Number of power supply units | 2 |
| Power consumption (typical) | 120.58 W |
| Power consumption (sleep) | 114.6 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 430 mm |
| Depth | 479 mm |
| Height | 43.3 mm |
| Weight | 8.43 kg |
| Package weight | 11.1 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| Power cables quantity | 2 |
| Quick start guide | Yes |
| Number of screws | 52 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Other features | |
| Fibre Channel | Yes |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “QNAP TS-h987XU-RP NAS Rack (1U) Intel Xeon E E-2334 16 GB DDR4 QuTS hero Black, Silver” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “QNAP TS-h987XU-RP NAS Rack (1U) Intel Xeon E E-2334 16 GB DDR4 QuTS hero Black, Silver” Cancel reply
Description
QNAP TS-h987XU-RP NAS Rack (1U) Intel Xeon E E-2334 16 GB DDR4 QuTS hero Black, Silver
QNAP TS-h987XU-RP NAS Rack (1U) Intel Xeon E E-2334 16 GB DDR4 QuTS hero Black, Silver
Specifcation
| Storage | |
| Storage drives installed | No |
| Number of storage drives supported | 9 |
| Installed storage drive type | No |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| RAID support | Yes |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, U.2 |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 |
| Online RAID expansion | Yes |
| RAID rebuild | Yes |
| Supported file systems | FAT32, HFS+, NTFS, ZFS, exFAT, ext3, ext4 |
| Disk roaming | Yes |
| Processor | |
| Processor family | Intel Xeon E |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | E-2334 |
| Processor frequency | 3.4 GHz |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor cache | 8 MB |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Maximum RAM supported | 128 GB |
| Memory slots | 4 |
| Memory form factor | UDIMM |
| ECC | Yes |
| Flash memory | 5000 MB |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000,10000 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rate supported (max) | 10000 Mbit/s |
| DHCP server | Yes |
| iSCSI support | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| Concurrent connections | 10000 |
| PCI Express x8 (Gen 4.x) slots | 1 |
| Design | |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black, Silver |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Fan diameter | 4 cm |
| LED indicators | HDD, LAN, Status |
| Performance | |
| Type | NAS |
| Device class | Large Enterprise Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | iSCSI LUN |
| Multilingual support | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES, FIPS 140-2 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Reset button | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Built-in FTP server | Yes |
| Browser supported | Apple Safari, Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox |
| System log | Yes |
| Hot spare | Yes |
| Disk scan | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Share folder | Thick, Thin |
| Software | |
| Operating system installed | QuTS hero |
| Operating system version | h5.0.0 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64 |
| Linux operating systems supported | Debian 7.0, Red Hat Enterprise Linux WS 7.0, SuSE Linux 12.0, SuSE Linux 12.3, SuSE Linux 15, Ubuntu 14.04, Ubuntu 14.10, Ubuntu 15.04, Ubuntu 15.10, Ubuntu 16.04, Ubuntu 16.10, Ubuntu 17.10, Ubuntu 18.04 LTS, Ubuntu 20.04 LTS, Ubuntu 22.04 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Other operating systems supported | IBM AIX 7.1, Solaris 10, Solaris 10 SPARC, Solaris 11, Solaris 11 SPARC |
| Power | |
| Power supply unit (PSU) capacity | 250 W |
| Number of power supply units | 2 |
| Power consumption (typical) | 120.58 W |
| Power consumption (sleep) | 114.6 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 430 mm |
| Depth | 479 mm |
| Height | 43.3 mm |
| Weight | 8.43 kg |
| Package weight | 11.1 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| Power cables quantity | 2 |
| Quick start guide | Yes |
| Number of screws | 52 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Other features | |
| Fibre Channel | Yes |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: TS-251+-2G Bgrade
In Stock
Excl. VAT: £279.58
Incl. VAT: £335.49
Incl. VAT: £335.49
SKU: TS-253E-8G
In Stock
Excl. VAT: £459.93
Incl. VAT: £551.91
Incl. VAT: £551.91
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.