QNAP TS-H1677AXU-RP-R7-32G NAS/storage server Rack (3U) Ethernet LAN
SKU:
TS-h1677AXU-RP-R7-32G
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
QNAP TS-H1677AXU-RP-R7-32G NAS/storage server Rack (3U) Ethernet LAN
SKU:
TS-h1677AXU-RP-R7-32G
Description
QNAP TS-H1677AXU-RP-R7-32G NAS/storage server Rack (3U) Ethernet LAN
QNAP TS-H1677AXU-RP-R7-32G NAS/storage server Rack (3U) Ethernet LAN
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Storage drives installed | No |
| Installed storage drive type | No |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Storage drive interface | Serial ATA II, Serial ATA III |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| Supported storage drive interfaces | M.2 |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 5.3 GHz |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor cores | 8 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR5 |
| Internal memory | 32 GB |
| Maximum RAM supported | 128 GB |
| Memory slots | 4 |
| Flash memory | 5000 MB |
| Memory form factor | UDIMM |
| ECC | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,10000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| Design | |
| Fan diameter | 6 cm |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Chassis type | Rack (3U) |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Chassis type | Rack (3U) |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Performance | |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Cooling | |
| Fan diameter | 6 cm |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Power | |
| Power supply unit (PSU) capacity | 550 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Number of power supply units | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 482.2 mm |
| Depth | 550.8 mm |
| Height | 131.3 mm |
| Weight | 15.6 kg |
| Package weight | 22.1 kg |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Packaging data | |
| Package weight | 22.1 kg |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “QNAP TS-H1677AXU-RP-R7-32G NAS/storage server Rack (3U) Ethernet LAN” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “QNAP TS-H1677AXU-RP-R7-32G NAS/storage server Rack (3U) Ethernet LAN” Cancel reply
Description
QNAP TS-H1677AXU-RP-R7-32G NAS/storage server Rack (3U) Ethernet LAN
QNAP TS-H1677AXU-RP-R7-32G NAS/storage server Rack (3U) Ethernet LAN
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Storage drives installed | No |
| Installed storage drive type | No |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Storage drive interface | Serial ATA II, Serial ATA III |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| Supported storage drive interfaces | M.2 |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 5.3 GHz |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor cores | 8 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR5 |
| Internal memory | 32 GB |
| Maximum RAM supported | 128 GB |
| Memory slots | 4 |
| Flash memory | 5000 MB |
| Memory form factor | UDIMM |
| ECC | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,10000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| Design | |
| Fan diameter | 6 cm |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Chassis type | Rack (3U) |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Chassis type | Rack (3U) |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Performance | |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Cooling | |
| Fan diameter | 6 cm |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Power | |
| Power supply unit (PSU) capacity | 550 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Number of power supply units | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 482.2 mm |
| Depth | 550.8 mm |
| Height | 131.3 mm |
| Weight | 15.6 kg |
| Package weight | 22.1 kg |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Packaging data | |
| Package weight | 22.1 kg |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.